• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Learn Opengl

Object Storage Arubacloud
0 głosów
282 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2015 w C i C++ przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Witam wszystkich serdecznie, mam do was pytanie co do kursu na stronie http://learnopengl.com/ , opłaca się uczyć z tej strony tego silnika? Chodzi mi o to czy nie jest to przedawnione, jak to często się zdarza :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 23 lipca 2015 przez Buby Pasjonat (19,590 p.)
Hmm...Jeśli omawia standard 3.3, a najlepiej 4.5, to tak - warto. Z tego co tam zajrzałem, to tak właśnie jest. Warto wspomnieć, że OpenGL, który pojawił się po wersji 2.1 odrzucił wiele funkcji, które był rozlegle używane, na rzecz nowych, szybszych, dlatego warto uczyć się tej najnowszej wersji. W dodatku wersja 2.1 oferowała tylko dwa typy shaderów, na rzecz sześciu wprowadzonych później.

Ja osobiście zakupiłem sobie ostatnio pakiet książek, żeby jakoś zaznajomić się z fizyką w programowaniu gier 3D. I tak się złożyło, że autor właśnie omawia przykłady korzystając z biblioteki OpenGL.

Jeśli jesteś zainteresowany to:

"Grafika, Fizyka, Metody numeryczne. Symulacje fizyczne z wizualizacją 3D" - tę książkę aktualnie czytam. Momentami jest napisana dość chaotycznie, a przynajmniej 4 pierwsze rozdziały, ale w gruncie rzeczy bardzo dobra. Jedyne czego mi brakuje, to jakichś zadań domowych, tak jak w książce Prathy odnośnie C++, ale z tego co widziałem, to w kolejnych rozdziałach coś już jest.

 

A tak btw. Unreal Engine się znudziło? :)
komentarz 23 lipca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Unreal się nie znudził, ale uznałem że jeszcze nie dojrzałem do tego silnika. Postanowiłem więc wejść w trzewia gier, lecz przed tym powtórzyłem lekko c++, ciągle powtarzam... Teraz postanowiłem zrozumieć silnik, bo jednak zauważ że Unreal musi na jakimś silniku graficznym chodzić. Potem planuje wrócić do UE
komentarz 23 lipca 2015 przez Buby Pasjonat (19,590 p.)
No to trochę nierozważnie robisz - nauczenie się silnika jest łatwiejsze niż napisanie go. Żeby napisać silnik, najpierw musisz w miarę dobrze zrozumieć arytmetykę macierzową, pocieszę Cie - nie jest trudna i można się jej nauczyć samodzielnie. Ja idę wg nowej podstawy programowej z matematyki i niestety macierzy w technikum mieć nie będę, jednak istnieje wiele kursów w internetcie, które pozwalają to zrozumieć. Poza tym do opisywania wielu wzorów fizycznych, np. dynamiki ciał etc. często potrzebne są całki.

To tak, jakbyś topił się w średniej wodzie i próbując z niej wypłynąć rzucał się na jeszcze głębszą ;p

Ale nie zniechęcam oczywiście, wszystkiego można się nauczyć, kwestia tego ile poświęcisz czasu i ile masz samozaparcia :)
komentarz 23 lipca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Mówisz, wiesz mi zależy ogólnei na tym by w przyszłości się odnaleść. W tym że cofnełem się do c++ się ciesze, ponieważ poznałem jeszcze kilka ciekawych rzeczy, które przeoczyłem. Uważasz że lepiej wznowić Unreala? Cóż ja osobiście mam tak źle że mój komputer z trudem dźwiga ten silnik, i czasami ciężko się patrzy na efekty pracy. A zwłaszcza jeszcze jak jednego problemu rozwiązać się nie potrafi.
komentarz 23 lipca 2015 przez Buby Pasjonat (19,590 p.)
To weź coś lżejszego na poczatek - może jakieś 2D typu sfml? :)

No ja dlatego Unreala nie tyka - komputer z procesorem AMD-E oraz zintegrowaną grafiką i 2GB ramu nie zachęca do pracy xd
komentarz 23 lipca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
SFML-a już miałem stworzyłem kilka gierek, 2D mnie nie kręci w ogóle

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 247 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2015 w C i C++ przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 412 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2023 w C i C++ przez Hardwell Dyskutant (8,980 p.)
+1 głos
4 odpowiedzi 1,535 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2015 w C i C++ przez niezalogowany

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...