• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka kotlina - czy uczyć się też javy?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
682 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Hejo!

Od jakiegoś czasu uczę się kotlina. Głównie skupiam się na wykorzystaniu go w celu budowy apek na androida, ale jako sam język bardzo mi się podoba. Zauważyłem jednak, że w polsce póki co bardzo on raczkuje, nie ma zbyt wielu ofert pracy, wszędzie jest raczej java.

Moje pytanie brzmi - czy sugerowalibyście bym przy okazji poznał również jave z uwagi na jej znacznie wyższą popularność, czy raczej został przy kotlinie i w razie potrzeby dopiero się javy douczył?

Druga sprawa dla osób, które mają doświadczenia z oboma językami. Czy jest coś do czego jeden nadaje się szczególnie bardziej od drugiego? Do tej pory raczej spotykałem się z opiniami jakoby kotlin miał być następcą javy i rzeczywiście - np. google uznał go za oficjalny język dla androida na rzecz javy.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 kwietnia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Ja myśle że to taki kolejny język JVM, który będzie miał swoją specjalizacje w konkretnej dziedzinie, w tym przypadku w androidzie, mimo że można użyć go w innych miejscach
Moim zdaniem będzie coraz popularniejszy i nowe projekty będą na nim powstawać... no ale trzeba pamiętać o tym, że aby powstał nowy projekt musi być potrzeba tworzenia nowego projektu
Projektów które powstały w samym 2018, raczej jest mniej niż projektów które powstawały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat

No ale i tak język to tylko język, naucz się dobrze jak działa programowanie i jak działa android, to później ewentualna zmiana będzie w dużym stopniu tylko formalnością
Albo jak nauczysz się jednego na poziomie dobrym, to próbuj grzebać przy obu na raz

Przykładowo API jako java, a aplikacja która go używa to Android jako kotlin
komentarz 3 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Moim zdaniem będzie coraz popularniejszy i nowe projekty będą na nim powstawać... no ale trzeba pamiętać o tym, że aby powstał nowy projekt musi być potrzeba tworzenia nowego projektu

mógłbym tu dykutować, powiedz mi, z tego co piszesz rozumiem, że jesteś zwolennikiem trzymania całego projektu w jednym języku. Z jednej strony może to być ok, ale powiedz mi, dlaczego uważasz, że stopniowa migracja na Kotlina jest zła? Pracuję obecnie w firmie, gdzie mamy wiele mikrousług i wiele z nich jest właśnie stopniowo migrowana do Kotlina, niektóre zostają w Javie, dużo zależy od preferencji zespołu, ale nigdy nie spotkałem się z opinią, aby jakieś czasowe współistnienie Javy i Kotlina w jednym projekcie było czymś złym.

Po prostu nowe rzeczy dodaje się już w Kotlinie, a stare powoli, w miarę jak czas pozwala, migruje i tyle.. wg mnie nie ma tu nic złego.

No ale i tak język to tylko język, naucz się dobrze jak działa programowanie i jak działa android, to później ewentualna zmiana będzie w dużym stopniu tylko formalnością

Dokładnie. Lepiej poznać jeden/dwa języki ale dobrze, niż ładowac się w miliard rzeczy i zostać na poziomie składni... Ja rozuiesz jak działa apka mobilna i jej ekosystem to napiszesz ją zarówno w Javie jak i Kotlinie. To samo z API webowym itp.

komentarz 3 kwietnia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

Po prostu nowe rzeczy dodaje się już w Kotlinie, a stare powoli, w miarę jak czas pozwala, migruje i tyle.. wg mnie nie ma tu nic złego.

Właśnie to napisałem
Tworzenie czegoś nowego powoduje tworzenie czegoś nowego 
Niezależnie czy to ma być kolejna usługa, czy obecna przepisywana na coś nowszego
Moim zdaniem w każdym przypadku tworzenia czegoś nowego, tworzymy coś nowego 

Nieporozumienie mogło zajść przez to, że inaczej rozumiemy czym jest projekt
Według mnie projekt to nie jest ten cały system, według mnie projekty to są te kawałki na które składa się dany system 

W systemie rozbudowanej aplikacji każdą "osobną"  aplikacje można nazwać osobnym projektem, bo jest osobnym bytem 
Osobnym projektem będzie aplikacja mobilna, osobnym projektem będzie aplikacja backendowa i osobnymi projektami będą dodatkowe projekty wspomagające cały system

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 781 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2019 w Java przez AleX1010 Obywatel (1,320 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 586 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2019 w Android, Swift, Symbian przez Aqua Obywatel (1,950 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 631 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...