• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Mam 15 lat i chciałbym zarobić na nowy komputer

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,515 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
zamknięte 16 grudnia 2018
Witam. Mam od niedawna 15 lat i programuje od kiedy ukończyłem 9 lat (zaczynałem w "Skript", język skryptowy do serwerów gry Minecraft), chciałbym sobie jakoś dorobić na kompa, aby moja karta obsługiwała wyższą wersję OpenGL, do grafiki 3D oraz silników do tworzenia gier. Tak, wiem podmienić opengll.dll, ale są takie lagi, że nie da się obrócić kamery przy modelowaniu większych rzeczy. Pytanie jest następujące skoro umiem naprawiać komputery (od hardware po software(oprócz Mac OS X)), Android (naprawa bootloader'ów, software, usuwanie blokad ekranu itd.), programowanie (Java - zaawansowany (5 lat doświadczenia, gry, programy), Kotlin - powyżej podstawowego (rok doświadczenia, Android), C - zaawansowany (3 lata doświadczenia, socketowe serwery, launchery), C++ - zaawansowany (2 lata doświadczenia, gry, programy), HTML + CSS + PHP + JavaScript + MySQL - średnio-zaawansowany (4 lata doświadczenia, edytowanie stron, zabezpieczanie stron, łączenie strony z grą, panel logowania, zarządzanie SMTP), C# - podstawowy (3 miesiące doświadczenia), Assembly - podstawowy (5 miesięcy doświadczenia, cheatowanie w grach), hacking (4 lata doświadczenia w Kali Linux hackowanie za pomocą exploitów, testowanie penetracji serwerów(DDoS, port scany itp), RemoteAdministrationTrojan/Tool(do teraz nie wiem jak to się pisze, na nulled i hackforums są tool, a jak testuje przez rozne analizatory malware to ze RemoteAdministrationTrojan), edycja systemu Android (a właściwie to pisanie packageów do AOSP'a/Remix/LineageOS), grafika 2D (Photoshop, GIMP), grafika 3D (Blender, Cinema 4D - Nie robiłem nic dużego, bo sprzęt nie pozwala), montowanie filmów (MAGIX (kiedyś Sony) Vegas, Adobe AfterEffects), podłączanie sieci komputerowej (robiłem na VM'ce oczywiście z jasnych powodów) to jest jakakolwiek szansa, aby w tym wieku zarobić sobie na nowego kompa?
komentarz zamknięcia: najlepsza
1
komentarz 9 grudnia 2018 przez niezalogowany
A YT odpada. Nikt nie oglada moich poradników z Asemblera...
komentarz 10 grudnia 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)

@andvelop, Znasz jakieś wzorce projektowe na androidzie? Z jakich bibliotek korzystałeś?

1
komentarz 10 grudnia 2018 przez niezalogowany
Nie wiem czemu, ale to wygląda dla mnie jak jakas prowokacja... Jakiś git? Portfolio? Cokolwiek co potwierdzi, że to co piszesz jest prawda?
komentarz 10 grudnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
@ForKing

Podbijam. Po 5 latach doświadczenia w programowaniu powinieneś mieć chociaż kilka projektów do pokazania. A jak nie masz to usiądź na jeden wieczór i klepnij coś w którym kolwiek języku, który wymieniłeś.

Osobiście najbardziej jestem ciekawy zaawansowanego C++ i tych dodatków do AOSP.

@andvelop

Nikt nie ogląda bo te poradniki są kiepskie :P Obejrzałem dwa odcinki i bez urazy, ale kiepsko się słucha Twojego głosu, mówisz bardzo cicho i niewyraźnie :D A patrzenie jak piszesz myszką "jest większy od" tym bardziej nie zachęca. Niby coś mówisz, ale jak zaczynasz liczyć to próbujesz pokazywać myszką i co gorsza pisać co masz na myśli, zamiast tłumaczyć. Dodatkowo bardzo kiepskie przykłady wybrałeś do zamiany systemów liczbowych. Nie zaczynaj od przypadków przegowych jakim jest 15 - 1111.
komentarz 10 grudnia 2018 przez niezalogowany
Nie mam projektów, bo bardzo często dysk formatuje (240gb). A zeby Ci pokazac co dogrywam do AOSPa to bym musial zainstalować Linuxa, odblokować bootloader, zflashowac fastbootem TWRP. Te package to nie jest nic nadzwyczajnego, zwykłe aplikacje do zarządzania govenorem, thermalem, sterowniki do GPU, Audio itp

Ja Ci nie muszę niczego udowadniać. Nie musisz w ogóle wierzyć w co robię i co umiem. Nie zależy mi czy ktos w to wierzy lub nie, mi zależy na pytaniu którym zadałem.
komentarz 10 grudnia 2018 przez niezalogowany

@KubenQPL jezeli chodzi o DP to tworzę najpierw metody, a później wpisuje do nich kod. A co do pytania do bibliotek, to pierwsze jakie na myśl mi przychodzą to hawk, gson i GDX.

komentarz 10 grudnia 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Ze wzorów projektowych naucz się MVVM (dodatkowo mogłoby być MVP) a z bibliotek to takie podstawowe ktore musisz umieć: retrofit, coś od dependency injection (dagger lub koin), rxjava. A do tego znajomosc gita.

To są takie podstawy, jakbyś to znał to z androida może bym ci coś znalazł na dorobienie. Oczywiście po wczesniejszym sprawdzeniu tych umiejętności w twoim portfolio.
1
komentarz 10 grudnia 2018 przez niezalogowany
Jeśli twierdzisz, że nic nie musisz udowadniać to właśnie sam odpowiadasz na pytanie czy znajdziesz pracę. Nikt rozsądny nie zatrudni 15latka, który dużo mówi i nie przedstawia nic co może pokryć jego słowa.
komentarz 10 grudnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Pytałem o portfolio, bo jesli masz coś na potwierdzenie wymienionych umiejętności to nie marnuj sie robieniem jakichś projektów dla studenciaków tylko uderzaj na jakiś oxford :D

O ile faktycznie jest tak jak piszesz to o kimś takim jak Ty spodziewałbym się usłyszeć w niedzielne popołudnie na TVP1 w programie młodzi geniusze :P

Ludzie po studiach czy nawet jacyś juniorzy w firmach mają przeważnie 1/10 umiejętności, które wymieniłeś, dlatego jest to tak nieprawdopodobne, że jesteś w wieku gimnazjanym :P

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
wybrane 10 grudnia 2018
 
Najlepsza
Trochę bogate to Twoje portfolio, nie ukrywam, aż dziwne że nie zarabiasz, jest masa zleceń jako freelancer, na pewno coś znajdziesz dla siebie. Możesz się też zainteresować platformą YouTube, lubisz robić grafiki itp to możesz robić grafiki Youtuberą,montować filmy lub samemu zrobić kanał i jakieś treści i porady jak programować jak zaczynałeś itp.
komentarz 9 grudnia 2018 przez niezalogowany
Mam juz te 4k godzin czy ile tam bylo obejrzanych, ale no jeszcze mi troche brakuje do 1k subskrypcji i nie mam mozkiwosci zarabiania: https://www.youtube.com/channel/UCOCxSX1G0o87OzvYJ0LlKcA (wiekszosc filmów jest bez mutacji)
0 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Nie mam doświadczenia w tego rodzaju dorabianiu, ale myślę, ze w tym wieku dobrą opcją (może jedyną realnie możliwą?) są pojedyncze zlecenia z portali z takimi (oferia.pl?) albo grupy roczników studenckich na których mógłbyś się ogłaszać że robisz projekty z wykorzystaniem wymienionych języków/technologii (ofc lepiej bez profilowego czy podawania wieku bo.. no niestety ale 15 lat nie wzbudza wiarygodności chociaż doświadczeniem spokojnie przebijesz wielu studentów). Możesz zagadać do marcin99b - kojarze z jego wypowiedzi na forum, że w dość młodym wieku zaczął brać jakieś zlecenia i pewnie byłby w stanie cie jakoś naprowadzić w twojej sytuacji.

komentarz 9 grudnia 2018 przez niezalogowany
Blisko mnie mieszka akurat :p
komentarz 10 grudnia 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
W młodym wieku => 17 lat
Dużej filozofii tu nie było
Dałem ogłoszenia na kilka portali, typu olx, jakieś fora takie jak to, 4programmers i inne
Ogólnie im więcej tym lepiej
Z ciekawości wysłałem cv do kilku firm (połowa zgodziła sie na rozmowe o prace, ale na tym sie kończyło, bo szukałem czegoś na 2-3 miesiące a oni chcieli kogoś stałego)

Pierwszą prace... jeśli można to nazwać pracą
Grupowy projekt komercyjny z którego nauczyłem się jak nie powinno się zarządzać projektami, jak nie powinno się podchodzić do zleceń/klientów, na jakich ludzi uważać i jak szukać pracowników

W dużym skrócie często były nieporozumienia, bo typ z tytułem magistra dostał zadanie projektowania systemu, ale nie umiał programować
A z kolegą w moim wieku ciągle mówiliśmy mu że to łamie wszystkie zasady pisania kodu i po miesiącu to będzie bardzo ciężkie do rozwoju (mieliśmy racje, na szczęście pracowałem tylko miesiąc)

Ale nie wspominam tego źle, takie doświadczenia uczą... no i też wycena zlecenia była wysoka
Bo za prace gdzie poziom wymaganych umiejętności, był w okolicach "umiesz pisać na klawiaturze i wiesz co to pętla for, ale z tym drugim to tylko dodatek"
Po przeliczeniu na godziny wyszła stawka na poziomie seniora

 

Później były okolice 18
Pojawiło się troche propozycji zleceń i współpracy
Ale nie lubie napalać się na wszystko, nie jestem typem osoby która ciągle potrzebuje pieniędzy bo wszystko od razu przewala
Dlatego kiedy dostaje oferte, to musi być coś przy czym będę chciał pracować (wspomniana wcześniej była pierwszą pracą i nie wiedziałem za bardzo czego unikać a z czego się cieszyć)

Kilka miesięcy po 18 znalazłem kolejną prace, a w sumie praca znalazła mnie => stała współpraca z pewną firmą
Dobre praktyki
Dobre traktowanie
Dobry poziom inteligencji i przewidywania
Ogólnie jestem zadowolony

Niedawno skończyłem 19

Z tego co ja polecam, dobrze jeśli sprawdzisz jak to wygląda w prawie, w sensie czy ktoś może dać ci zlecenie jeśli masz 15 lat
Jak dobrze kojarze minimalny wiek to 16, ale mogę się mylić
Jeśli nie będzie problemu z legalną pracą, po prostu pisz ogłoszenia, wstawiaj link do githuba

Będzie ok, co prawda nie każdy zleceniodawca jest programistą, ale każdy w miare rozgarnięty człowiek może stwierdzić po spojrzeniu w strukture projektu "ten jest lepszy od tego"
Co prawda nie zawsze taka ocena będzie prawidłowa
Ale mając do wyboru osobe która wszystko stara się ładnie segregować
I osobe która wszystko robi byle jak
Ta osoba z lepszą architekturą na start sprawia wrażenie większego profesjonalisty, kogoś kto wie co robi i ma już jakiś poziom

No i w sumie to tyle z takich porad
Ucz się na błędach
I bardziej niż o pieniądzach myśl o rozwoju, bo pracując przez rok za niższą stawke co prawda zarobisz mniej, ale później twoja wiedza będzie dużo większa i będziesz miał możliwości zarabiania jeszcze więcej

Jeśli masz opcje pracy i uczenia się jednocześnie i opcje robienia projektu "jak zrobisz tak masz"
Zawsze pierwsza opcja będzie lepsza

A tak poza tym
Widze że wymieniłeś dużo technologii
Postaraj się tu ustabilizować
Wybierz to w czym czujesz się najlepiej i rozwijaj się w tym kierunku
Oznaką niskiego poziomu profesjonalizmu jest wymienianie wielu technologii jako coś, co się umie
Specjaliści zazwyczaj mają swoją ulubioną technologie, albo 2 ulubione
I kilka dodatkowych z którymi pracowali, ale nie czują się w nich specjalistami

Np ja najlepiej czuje się tworząc aplikacje w c#, a dokładniej .net core
Jestem w stanie napisać aplikacje w php, bo spędziłem w php kilka miesięcy i miałem kontakt z symfony, ale tego nie wpiszę, bo
raz że nie ciągnie mnie do robienia czegokolwiek w php
a dwa że nie czuje, aby moje umiejętności pisania w php można było stawiać blisko c#
gdybym podał te 2 języki obok siebie, ktoś może stwierdzić że znam je na podobnym poziomie, a jest między nimi przepaść
więc najlepiej wymienić tylko to w czym czujesz się najlepiej i z czym na pewno nie będziesz miał problemów... a reszte wrzucić jako ciekawostke, jeśli użycie tego w projekcie nie byłoby dla ciebie czymś negatywnym w żadnym stopniu
0 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Myśle że jest, szukaj na portalach oferia.pl, na forum 4programers.net jest dział z ogłoszeniami. Jest jeszcze jedenk portal ale must have to angielski czyli upwork.com.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 329 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 335 wizyt
+5 głosów
10 odpowiedzi 2,954 wizyt

92,584 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,671 komentarzy

61,968 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...