• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy moge oferowac legalnie uslugi drobnych napraw sprzetu w gazecie, majac 15 lat?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
332 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Michal.las Nowicjusz (150 p.)
Otóż jak w temacie, mam pewną wiedzę na temat podzespołów komputera (nie taka jak zwykły kowalski: w środku jest to i to i to i działa) i chciałem na tym troszkę się dorobić oferując w gazecie drobne naprawy sprzętu komputerowego.

Jednak nie wiem, czy z tego nie wynikną jakieś konsekwencje prawne, bo nie jestem pełnoletni, nie płace podatku za dochód. Jednak nie jest to zatrudnienie, a nawet nie ma umowy/zlecenie, wiec dla państwa ja nie pracuje.

Wiem, że chyba powinienem to napisać na jakimś forum prawnym, jednak spytam się także tu, bo być może ktos byl w podobnej sytuacji.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 lipca 2016 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
wybrane 11 lipca 2016 przez Michal.las
 
Najlepsza

Jeśli byłbyś pełnoletni, to zgodnie z prawem musiałbyś założyć działalność gospodarczą by móc świadczyć taką usługę. Można podjąć pracę jako osoba młodociana, podpisać umowę o pracę np. z firmą, która naprawia sprzęt komputerowy, ale w kodeksie pracy osoba młodociana to taka, której wiek leży w przedziale 16-18 lat. A tutaj możesz przeczytać o tym, czy osoba niepełnoletnia może założyć działalność gospodarczą http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-maloletni-moze-prowadzic-dzialalnosc-gospodarcza-2077746.html. Ogólnie to w Polsce biurokracja zniechęca większość osób. Jest to jedna z przyczyn masowego wyjazdu Polaków za granicę (oprócz niskich zarobków).

komentarz 11 lipca 2016 przez Michal.las Nowicjusz (150 p.)
A jest taka sytuacja, a mianowicie, ojciec mojego kolegi ma firmę, która zajmuje się branżą IT, z powyższego tekstu wynika, że może on nas zatrudnić całkiem legalnie, ponieważ mamy prawa administracyjne i możemy odpowiadać przed sądem. Proszę o odpowiedź, bo nie jestem pewny czy mój tok myślenia jest zgodny z prawdą.
komentarz 11 lipca 2016 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)
Nie wszystko kwalifikuje się jako działalność gospodarcza. Umowe o dzielo mozna zawierac majac 13 lat.
komentarz 11 lipca 2016 przez Michal.las Nowicjusz (150 p.)
a czy w takim wypadku nie lepsza by była umowa/zlecenie? No chyba, że nie spełniam kryterium wiekowego
+1 głos
odpowiedź 11 lipca 2016 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
W wieku 16 lat pisalem strony www na zamowienie w ogloszeniach pisalem ze sprzedam swoja wiedze, nie mialem z tym problemow, tak samo ty mozesz zrobic naprawiajac drobne rzeczy sprzedajesz swoja wiedze na dany temat, albo udzielasz korepetycji jako mlody adept informatyki

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,514 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 763 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2018 w C# przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 777 wizyt

92,576 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...