• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca dla juniora. Jak to w końcu jest? Czy w ogóle jeszcze jest?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
649 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Lord Programinho Nowicjusz (180 p.)
Jestem człowiekiem który uczy się programowania a w przyszłym roku przeprowadza się do większego miasta na studia IT ale jestem zmartwiony. Z każdej strony, a zwłaszcza na 4programmers/wykopie od prawie roku forsuje się poglądy, że pracy dla juniorów nie ma. Ludzie piszą o tym, że rynek juniorami się przesycił, że jest po 100 osób na jedno miejsce i już programować się nie opłaca. Czy ktoś z was szukał ostatnio pracy jako junior i mógłby się podzielić doświadczeniem? A może są tu osoby które rekrutują takich ludzi i powiedzą coś więcej?

4 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 29 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Ludzie piszą o tym, że rynek juniorami się przesycił, że jest po 100 osób na jedno miejsce

Może i tak, ale wśród tych 100 wiele osób to ludzie, którzy zrobili jakiś bootcamp trzy miesięczny i chcieliby od razu rzucać się do pracy nie mając de facto pojęcia nawet o solidnych podstawach języka. Z podwórka webowego mogę powiedzieć, że wiele takich osób po bootcampach umie w sumie tylko przepisywać gotowy kod, twierdzą, że znają JavaScript a nie potrafią nawet zrobić prostego requesta ajaxowego czy napisać jakieś prostej struktury klas, nie wiedzą czym są prototypy, nie znają nawet przynajmniej tych kilkudziesięciu najważniejszych metod itp.

Także praca jest, tylko trzeba się po prostu solidnie pouczyć :)

komentarz 30 listopada 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Mam 19 lat, jestem samoukiem a uczę się w momencie kiedy mogę wykorzystać do tego moment. No i mam takie teraz pytanie, jestem w stanie sam napisać jakąś aplikacje posługiwać się dokumentacją i bez kopiowania dojść do określonego celu. No oczywiście jakiś kod zdarza się skopiować, to logiczne. Ale tak na serio używam tego co mi się przydaje, co potrafię zrobić w oparciu o moje doświadczenie. A moje doświadczenie jest zamknięte w tym co ja wymyśliłem i postanowiłem zrobić. Używam strukturalnego javascript, bo przyznam się że nawet nie tyle co nie potrafię używać obiektowo tego języka. A nie wiem gdzie go użyć obiektowo, podchodzę do tego jak i do strony. To jest hierarchiczny układ, idący od góry do dołu. Słowo prototyp nie było mi znane więc z tego powodu, bo nie używam dziedziczenia. Ale jestem pasjonatem w tym co robię, i sprawia mi to wielką przyjemność. I idąc do pierwszej pracy chciałbym pokazać to właśnie komuś, no bo tak na serio struktury i systemu działania jakiś z opcji już nie jest ciężko mi się nauczyć. Zwłaszcza że to powtarzający się schemat działania z innych języków którymi również "władam".

Czy według Ciebie to że nie mam już takiej podstawowej wiedzy jest to czynnik wykluczający mnie? Powiem szczerze, aktualnie jestem nastawiony na elastyczność i podstawę. Chcę się nauczyć podstaw większości, w tym frameworków. I twierdzę że właśnie chciałbym żeby praca mnie ukierunkowała w języku którego będę miał posługiwać przez jakiś dłuższy czas.To co będę czuć podczas szukania pierwszej pracy to będzie myśl: "Jestem osobą młodą, pasjonującą się programowaniem. Powiem szczerze głównie siedziałem w webdeveloperce. Ale robiąc wszystko samemu, potrafię zrobić tylko podstawowe rzeczy bez wchodzenia w szczegóły i pracowania nad dokładnością danych systemów.". Tak na serio jak będę szukać pracy skierowanej stricte już na jakiś język programowania pewnie będę i tak wszystko pobieżnie przeglądać i szukać struktur jakiś ważniejszych języka. Np będzie podane "Przydatny AJAX", to będę szukać informacji o ajax-ie przed rozmową, ale mimo wszystko to będzie sztuczna wiedza bo bez powtórzenia wyleci.

Co myślisz o takim człowieku jak ja w takim razie?
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
To zależy, jeśli jesteś "Frontend developer html + css" i to taki po paru tutorialach bez żadnych dodatkowych technologii to rzeczywiście może być ciężko, ale jakbyś się wyspecjalizował w jakiejś konkretnej technologii np. Vue.js to na pewno się coś znajdzie. To samo się tyczy innych stanowisk programistycznych, trzeba zainteresować się jakich technologii wymaga rynek dla fronta, backenda, mobile developera czy innego stanowiska o które się starasz.
0 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Powiem jak jest u mnie w firmie, w Krakowie.

Fakt, juniorów moglibyśmy mieć na pęczki, jakbyśmy chcieli powiększyć nasze zespoły developerskie, to moglibyśmy od razu 5 nowych założyć, tylko, że z samych juniorów, ew 4 i w każdym po jednym ogarniaczu.

Problem jest taki, że my juniorów na chwilę obecną nie potrzebujemy. Przyjmiemy dobrego mida, seniora też (btw, jak ktoś jest zainteresowany, niech do mnie napisze [PHP Dev]). Mamy obecnie taką fazę projektu, że nie mamy czasu, żeby douczać ludzi, a biznes ciśnie.

Natomiast od marca chętnie przygarniemy paru juniorów na douczenie. 2 może 3, a może nawet i 4. Ale konkurencja będzie dość duża więc pewnie i tak będzie to ktoś taki "prawie mid", ja jestem otwarty na uczenie nowych ludzi, ale ze względów biznesowych, firma woli oszczędzić mój czas żebym pisał kod, a nie szkolił ludzi. :) Ot, tak to wygląda.
–2 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez Jelen Bywalec (2,140 p.)
ja sie tego uczę i w mojej miejscowości i koło niej niema takich osób ,bardziej szukają osoby do serwerów

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 382 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vintoriez Początkujący (380 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 475 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 546 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez wiktor8k Nowicjusz (210 p.)

92,624 zapytań

141,482 odpowiedzi

319,822 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...