• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Praca jako programista Java - jakie wymagania

0 głosów
310 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2018 w Java przez coderCpp93 Gaduła (3,990 p.)

Witam serdecznie


Od dość długiego czasu nurtuje mnie pytanie - jakie są wymagane podstawowe umiejętności do dostania pracy jako programista jakiegokolwiek języka, żeby było prościej weźmy powiedzmy Javy. Pytanie takie zrodziło się w mojej głowie, dlatego bo nie wydaje mi się, że podczas poważnej pracy będzie się  rozwiązywać zadanka ze SPOJ'a.


Pozdrawiam 

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (188,780 p.)

W mojej ocenie na stanowisko juniorskie obowiązkowo musi być:

 1. swoboda w czystym języku, znajomość chociaż tych parudziesięciu podstawowych funkcji, dekoratorów itp. Dobra znajomość typów danych i umiejętność ich stosowania - rozumienie różnic itp.
 2. Dobra znajomość dokumentacji języka, swobodne poruszanie się w niej, umiejętność wyszukiwania różnych informacji.
 3. Dobra umiejętność szukania rozwiązań problemów w necie, np. na SO, w docs, różnych artykułach itp.
 4. Chociaż podstawowa znajomość GIT, umiejętność pracy z branchami, pull, push, mergowanie zmian, obsługa stash, umiejętność aktualizowania commitów itp.itd.
 5. Podstawowa wiedza o testach jednostkowych, umiejętnośc napisania jakiś prostych testów
 6. Podstawy wzorców projektowych, rozumienie chociaż tych paru podstawowych, różnic, zasad itp.
 7. W miarę dobre ogarnianie użytkowania programów około jezyka, np. webpack w JS, gradlew Java itp. itd. umiejętnośc dodania jakiś prostych configów itp.
 8. Znajomość przynajmniej podstaw jakiegoś jednego frameworka na poziomie pozwalającym pracować przy większej apce. Umiejętność czytania jego dokumentacji.
 9. Podstawowa wiedza w zakresie back lub frontu, zależnie gdzie idziesz. Na przykład jeśli idziesz we front w JavaScript to umiejętnośc pracy z ajax, rozumienie asynchroniczności itp. itd.

To tak na początek, nie jest to wcale dużo, to są generalnie solidne podstawy pozwalające wejść w większy projekt bez spiny i stresu, że nie wiesz co gdzie i jak :)

1
komentarz 6 listopada 2018 przez Mateusz51 Nałogowiec (28,160 p.)
Z mojego doswiadczenia wynika ze to co podales to nawet zaduzo aby znalesc pierwsza prace. W sensie ze da sie na spokojnie znalesc prace bez znajomosci frameworkow oraz java script. Ale roznice moga wynikac z rynkow w ktorym sie obracamy.
komentarz 6 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (188,780 p.)
js podalem dla przykladu, ale w javie jest podobnie.
0 głosów
odpowiedź 6 listopada 2018 przez Zaqu93 Bywalec (2,530 p.)
To zależy od języka, ale i od firmy do której aplikujesz. Dla jednego na stanowisko juniora wystarcza podstawy podstaw, a dla innego trzeba znać niewiadomo co. Na pewno jednak przydatny będzie git, pewnie zasady SOLID, i zapewne testy jednostkowe.

 

Co do zadań ze SPOJ' a, to nie wykonuje się ich w pracy, ale ono pokazują, że programista musi myśleć nad rozwiązaniem problemu, a nie koniecznie nad samą składnią. Bo język jest tylko narzędziem, a problem można rozpatrzeć niezależnie od technologii.
komentarz 6 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (188,780 p.)

Dla jednego na stanowisko juniora wystarcza podstawy podstaw, a dla innego trzeba znać niewiadomo co.

a co dla Ciebie oznacza owe niewiadomo co? Bo ja często zauważam, że coraz więcej osób chciałoby iść do pracy a nie potrafią nawet swobodnie poruszać się po samym języku...

komentarz 6 listopada 2018 przez Zaqu93 Bywalec (2,530 p.)
patrzę ze strony osoby rozpatrującej wymagania na dane stanowisko. A to jest subiektywne dla konkretnego stanowiska i osoby rozpatrującej. Dla Ciebie coś co dla osoby ubiegającej o stanowisko juniora może być bardzo proste...
komentarz 6 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (188,780 p.)
Owszem, pytam, ponieważ parę razy zdarzyło mi się słyszeć opinie, że np. w JavaScript czymś nienormalnym jest aby wymagać od juniora umiejętności pracy z ajax, obsługiwanie promisów, async/await itp. co jest dzisiaj jednym z istotniejszych punktów praktycznie każdej apki webowej... Czasami mam po prostu wrażenie, że ludzie chcieliby w parę miesięcy pouczyć się na jednym bootcampie podstaw WP a potem iść na seniora za 10 tys na miecha :)
komentarz 6 listopada 2018 przez Zaqu93 Bywalec (2,530 p.)
No to prawda trochę naiwne, ale czasem jest tak, że firma wymaga bardzo dużo na Juniora. Chciałem zwrócić uwagę, że nazewnictwo jest bardzo elastyczne, bo kiedy dokładnie zaczyna się senior. Po 3 latach, po 5 czy może po 10... Prawda jest taka, że jeden może iść i przez 10 lat pracować nad jakimiś mało rozwijającymi projektami i tak naprawdę mieć z 3 lata faktycznego rozwoju, a drugi przez 3 lata może się bardziej rozwinąć.
0 głosów
odpowiedź 6 listopada 2018 przez Mateusz51 Nałogowiec (28,160 p.)
Od mlodszych programistow java zazwyczaj wymaga sie znajomosci jezyka na juz dosc dobrym poziomie. Tzn wszystkie takie pojecia jak interfejs, klasa, kolekcja i tym podobne trzeba poprostu znac.

Jesli chodzi o swiat java to bez podstawowej znajomosci sql oraz technologi webowych raczej tez sie nie obedzie. Wynika to z tego ze w java zazwyczaj pisze sie duze systemy i czesto robi sie funkcjonalnosc od frontu do bazy.

Znajomosc java ee albo framework spring nie jest konieczna, ale jest wielkim plusem w cv.  

Znam tylko jedna firme w warszawie w ktorej przy rekrutacji przyda Ci sie znajomosc spoj. Dla reszty wiecej da Ci ukonczony projekt na jakis githubie.

P.S jakbys mial jakies konkretne pytania to smialo zadawaj, najwiecej bede mogl powiedziec o warszawskim swiecie java.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 813 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 656 wizyt
pytanie zadane 6 października 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez smallec Nowicjusz (160 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 540 wizyt
Porady nie od parady
Pytania na temat serwisu SPOJ należy zadawać z odpowiednią kategorią dotyczącą tej strony.SPOJ

66,494 zapytań

113,266 odpowiedzi

239,865 komentarzy

46,630 pasjonatów

Przeglądających: 144
Pasjonatów: 0 Gości: 144

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...