• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Staż/praca jako programista Python i obawy

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
837 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez TheFifthLeaf Nowicjusz (120 p.)
Hej

Mam parę pytań i obaw, może będziecie w stanie mi coś podpowiedzieć w temacie.

W tym roku ukończyłem technikum informatyczne, zdałem certyfikat i od tamtej pory uczę się w wolnym czasie Pythona. Na studia nie poszedłem już w tym roku ze względu na trudną sytuację finansową, dlatego też chciałbym coś znaleźć, aby móc się na nie wybrać w przyszłym (zaoczne). Nie jestem pewien, czy mój poziom w ogóle pozwala na myślenie o stażu/pracy, natomiast staram się pisać możliwie dobry i czytelny kod, przykładać się do nauki i robić jak najwięcej samemu, a nie z gotowych tutoriali (głównie dokumentacja). Ostatni projekt mam na GitHubie, jeśli ktoś chce spojrzeć:

https://github.com/TheFifthLeaf/offline-sub-converter

Macie może jakieś rady w jaki sposób i gdzie szukać takich praktyk/staż/pracy? Od kilku tygodni przeglądam oferty na justjoin.it, nofluffjobs.com i bulldogjob.pl, natomiast z okolic Łodzi nie wiele się ich pojawia. Odezwali się z jednej zdalnej, jednak po przesłaniu drugiego formularza cisza od dwóch tygodni. Najważniejsze jest dla mnie zdobycie doświadczenia i nauka, więc na początku darmowy staż, czy praca za niewielkie pieniądze by mi w pełni odpowiadały.

Trochę obawiam się, czy brak tych studiów nie uniemożliwi mi znalezienie czegoś i pozostaje mi co najwyżej praca w jakimś serwisie komputerowym. Oczywiście nie byłoby to jakąś skazą na chonorze, po prostu chciałbym zacząć już coś w branży

1 odpowiedź

+5 głosów
odpowiedź 8 listopada 2021 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Różne są opinie ale ja Ci rekomenduję:

  • Ogarnąć django, drf, flask, sqlalchemy na takim poziomie żebyś mógł się w miarę swobodnie posługiwać.
  • Zapoznać się z podstawowymi wzorcami projektowymi
  • Ogarnąć samą koncepcję testów jednostkowych
  • Narzędzia w stylu pip, virtualenv, poetry
  • Jakieś podstawy dockera, tak żeby popróbować, skleić sobie jakiegoś docker-compose'a dla projektu.
  • Mysql/postgres - podstawowe wykorzystanie, relacje, migracje.

Taki stack daje Ci fajny zestaw umiejętności, dzięki któremu jesteś w stanie w miarę samodzielnie dowozić. Warto aby te skille były poparte przez jakieś Twoje repo na githubie.

2
komentarz 8 listopada 2021 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
I nie patrz czy firmy mają ofertę staży. Dzwoń śmiało, pytaj, przygotuj tylko repo na gh.
komentarz 8 listopada 2021 przez TheFifthLeaf Nowicjusz (120 p.)

@Ehlert, Dzięki za rady. Właśnie zastanawiałem się, czy wychodzenie samemu z inicjatywą do firm, które nie mają publicznie ogłoszonej rekrutacji jest dobrym pomysłem. Obawiałem się, że może być to odbierane jako nachalność. Prócz czystego Pythona znam trochę MySQL, webowo JavaScript/HTML/CSS, Git'a oczywiście i narzędzia które wymieniłeś (prócz poetry). Bardziej ciekawi mnie Flask od Django, ale podejrzewam, że ona są wykorzystywane o warto znać

komentarz 10 listopada 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

@Ehlert, tak się zastanawiam czy warto iść w DJ / DRF w 2021 roku :) Obecnie bardzo szybko popularne robią się frameworki jak FastAPI, Starlette, Vibora, Hug, Falcon itd. A dziś większość stron oparta jest o REST API lub czasem GraphQL. Oczywiście do tego używa się DRF, ale to duża wielka kobyła, chyba przyjemniej pracuje się w takim FastAPI....

Co sądzicie?

komentarz 10 listopada 2021 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Wszystko zależy. Do mikroserwsów, albo innych specyficznych rozwiązań te minimalistyczne frameworki są dobre. Minimalizm jest zarówno zaletą jak i wadą. Bo jak chcę postawić działające PoC w tydzień, to nie wybiorę absolutnie nic innego niż Django laugh

komentarz 12 maja 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@Ehlert, jak ogarnie to co podales to robote ma jak w banku, tylko troche tego duzo jak na juniora :)

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 499 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Marcelek Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 446 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 647 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...