• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak sprawdzić stan podzespołów?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,594 wizyt
pytanie zadane 4 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez ServeQ Początkujący (300 p.)
Cześć, mam zamiar kupić laptopa gamingowego i komputer z którego korzystam sprzedać na części.

Chcę go sprzedać na części ponieważ oddałem go do serwisu do naprawy, i informatyk powiedział mi że nie mam ładować w ten komputer pieniędzy już bo to po prostu inwestycja w "błoto". Co chwilę coś muszę wymieniać itd. A to dysk, a to jakiś kabelek nowy musi być, a to zasilacz... Także chciałbym sprzedać ten komputer na części i moje pytanie brzmi: Jak sprawdzić stan moich podzespołów? Tzn. czy procesor jest dobry i nowy właściciel będzie z niego zadowolony, czy z karty graficznej i płyty głównej będą zadowoleni... Sprzedałbym go w całości ale... Wiem że nowy właściciel by mi go oddał i zażądał zwrotu pieniędzy... Więc jest jakiś program? Albo raczej jak mogę rozpoznać czy dany podzespół nadaje się jeszcze do pracy?
komentarz 4 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Jak nie masz spacjalistycznego sprzetu to raczej to nie jest możliwe. Jedynie to możesz sprawdzić dysk twardy, prędkość wiatraków i temperature na sensorach?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 października 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Zasilacz możesz sprawdzić miernikiem czy trzyma napięcia w normach ATX.

RAM programem memtest (ten co się bootuje, z pozycji systemu nie jest tak wiarygodny).

HDD programem MHDD(także bootowalny, można nim uszkodzić dysk dlatego lepiej się dokładnie zapoznać z jego funkcjami).

CPU zazwyczaj jak jest uszkodzony to już komp nie wstaje. Zdarzają się także takie problemy jak uszkodzony iGPU, kontroler pamięci lub czujnik temperatury, ale to jest łatwe do zauważenia. Puszczasz OCCT lub prime95 na 3h i jak przejdzie to sprawny.

 Mobas, tego oprogramowaniem nie zdiagnozujesz. Jak nie ma zimnych lutów, spuchniętych kondensatorów, a komputer działał stabilnie(nie było resetów, zawiech), to można uznać, że sprawny.

GPU robisz zwykły test furmark z godzinę niech sobie pochodzi. Jak przejdzie to znaczy, że grafa działa, ale jak długo tego nikt nie wie. Oglądasz czy nie ma zmian na laminacie, zimne luty, kondensatory. Niestety nie ma programy(lub ja takowego nie znam) do sprawdzenia pamięci GPU.

Osoba kupująca używany sprzęt powinna brać pod uwagę, że po miesiącu może takie cuś szlag trafić. Produkt produktowi nierówny, celowe postarzanie produktów + nie każdy użytkuje komponenty w dobrze wentylowanej obudowie z markowym zasilaczem. To wszystko robi swoje, przez co czas żywotności się skraca. Większość użytkowników pracuje na komputerze z zasadą "obydziałało".
0 głosów
odpowiedź 5 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Powiem Ci tak. Jak komputer chodzi i jest sprawny (włączysz i wyświetla obraz i wydaje dźwiek) to tak jest. Jak coś szwankuje to może oznaczać że tylko jedna rzecz jest zepsuta albo kilka ale nie wszystkie. No chyba że go zalałeś to mogło pójść wszystko.

Kable i wiatraki, wiadomo że są to rzeczy ruchome i się najszybciej zużywają ale reszta podzespołów jak nie miała wady produkcyjnej i była w miare normalnie eksploatowana to się nie psuje.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 165 wizyt
pytanie zadane 15 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez xxxxxxxxxxxxx Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,462 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 238 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...