• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Propozycja podzespołów

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
235 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2023 w Sprzęt komputerowy przez kking1232 Początkujący (340 p.)
Cześć :)

potrzebuje propozycji do przyspieszenia pracy laptopa. Jestem kompletnym laikiem w tych tematach, a zależy mi na przyspieszeniu pracy laptopa. Laptop jest od babci. Wykorzystany na codzień do używania portali tych facebook, oglądanie filmów. Podjąłem już pare prób formatów, lecz niestety laptop już nie wyrabia za bardzo. Budżet przynajmniej do 500-600 zł :)

 

Dane laptopa:

- Laptop Acer Aspire E1-531

- Intel 1000M (1,8 GHz, 2 MB L3 Cache)

- Intel HD Graphics

- 2 GB DDR3 Memory

- 320 GB HDD

Zależy mi głównie na podzespolach tj. procek, ram i dysk (sdd), z góry dzięki za odpowiedzi :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 6 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 7 czerwca 2023 przez j23

Tak to widzę (procesor trzeba by jeszcze sprawdzić):

  • i7-3632QM
  • 8GB (2x4GB DDR3 1333)
  • dysk SSD

 

komentarz 7 czerwca 2023 przez kking1232 Początkujący (340 p.)
Co potrzeba sprawdzić w procesorze? Dałoby radę jakiś konkretne linki podesłać do podzespołów? :)
komentarz 7 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 7 czerwca 2023 przez j23

Jeszcze raz sprawdziłem obsługiwane procesory i szczerze mówią niezły mindfuck jest. W internetach piszą, że procesor jest na sockecie rPGA988 w service manualu, że rPGA989. Nie wiem, być może to zależy od rewizji płyty głównej. Użyj CPU-z, tam chyba będziesz miał pełne info na temat procesora.

Niezależnie jaki masz typ gniazda, i7 trzeciej generacji nie wstawisz.

--- dodane ---

Jeśli laptop stoi na chipsecie Intel HM70, to nic mocniejszego niż intel Penium 2030M nie wstawisz.

Z kolei jeśli ma Intel HM77, wtedy można kombinować, bo ten chip jest wstanie obsłużyć nawet i7 trzeciej generacji, choć nie wiadomo, czy BIOS na to pozwoli.

komentarz 11 czerwca 2023 przez kking1232 Początkujący (340 p.)
Czyli zostaje na ten moment dołożenie RAMu i wymiana hdd na sdd?
komentarz 11 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jak napisałem wyżej, to zależy jaki masz chipset na płycie. Jeśli HM70, to nie poszalejesz. A jeśli HM77, to sprawa jest otwarta - tu dobrze mieć możliwość sprawdzenia, czy dany procesor będzie działał (bo co z tego, że chipset obsługuje i5 trzeciej generacji, jeśli BIOS nie).

Użyj wspomnianego CPU-Z, żeby ustalić, jaki masz chipset na płycie.

Co do RAM-u i SSD, to na pewno, tylko wtedy warto się zastanowić, czy jest sens inwestować w tego laptopa, jeśli nie da się wstawić mocniejszego CPU. Pisałeś, że budżet masz do 600PLN, to może warto kupić jakiś poleasingowy laptop z i5 trzeciej generacji, 8GB RAM-u i dyskiem SSD?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 481 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 288 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...