• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kto jest Waszym największym autorytetem/mentorem/guru?

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
1,263 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2018 w Offtop przez AniaITPC Początkujący (340 p.)
Czesć! Chciałam zapytać kto jest Waszym największym autorytetem lub guru w kwestii programowania/biznesu/rozwoju w życiu? Mam nadzieję na Ciekawą dyskusję, być może wyniosę coś ciekawego z Waszych doświadczeń, a może i kogoś innego zainspiruje :)

7 odpowiedzi

+10 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
wybrane 24 sierpnia 2018 przez AniaITPC
komentarz 24 sierpnia 2018 przez AniaITPC Początkujący (340 p.)
Super! Dziękuję bardzo! Z chęcią się zapoznam :)
3
komentarz 24 sierpnia 2018 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Brakuje mi tam Comandeer, ale poza tym to całkiem spoko lista. angel

 

(Kiedy chcesz gify by default w CKEditorze)...

+4 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
  • Linus Torvalds
  • Andrew S. Tanenbaum
  • Gynvael Coldwind
  • Bartłomiej M. (mój znajomy wymiatacz webdevu)
  • Jezus
komentarz 24 sierpnia 2018 przez AniaITPC Początkujący (340 p.)
Bardzo dziękuję, na pewno się przyjrzę! ;)
2
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Tylko przedostatniego nie znam, resztę mogę gorąco polecić. laugh

komentarz 24 sierpnia 2018 przez Hunter94 Mądrala (6,290 p.)

Haha ja dokładnie tak samo.

Wszedłem żeby właśnie ich polecić, potem patrzę jest odpowiedź, a tu jeszcze z komentarzem ktoś mnie ubiegł smiley

+3 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
A musimy mieć jakiegoś guru? Ja nie czuję takiej potrzeby.
1
komentarz 24 sierpnia 2018 przez AniaITPC Początkujący (340 p.)
Jasne, że nie musimy, ale przecież mozemy kogoś obserwować, czytać, słuchać, wyciągać na tej podstawie własne wnioski i opinie :) Dlatego pytam i jestem ciekawa.
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Moim zdaniem rozwój osobisty praktycznie w każdej dziedzinie jest głęboko powiązany z posiadaniem autorytetu. Pokuszę się nawet o stwierdzenie że jego istnienie pozytywnie wpływa na tempo progressu. 

Oczywiście nie każdy musi się rozwijać laugh

komentarz 24 sierpnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Pokuszę się nawet o stwierdzenie że jego istnienie pozytywnie wpływa na tempo progressu. 

Może, też negatywnie wpływać na ten proces, jak masz zły autorytet. frown

To, że ktoś nie ma autorytetu o niczym nie świadczy. 

komentarz 25 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)

@Eliro, dokładnie mam to samo. 

komentarz 25 sierpnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)

Moim zdaniem rozwój osobisty praktycznie w każdej dziedzinie jest głęboko powiązany z posiadaniem autorytetu. Pokuszę się nawet o stwierdzenie że jego istnienie pozytywnie wpływa na tempo progressu. 

Oczywiście nie każdy musi się rozwijać

Niektórzy ludzie nie potrzebują autorytetów, żeby się rozwijać. Pytanie powinno raczej brzmieć: Kto was inspiruje? 

+3 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Nie mam autorytetów. Każdy człowiek jest tylko człowiekiem, nikim więcej. Każdy tak czy inaczej kiedyś umrze.
2
komentarz 24 sierpnia 2018 przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)
Po co zyjemy, dokad zmierzamy? Xd
3
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Ogólnie nie wiem czemu tyle minusów. Jeśli komuś się coś nie podoba, zapraszam do dyskusji.

Nie chodzi mi tu o to, że ludzie są bezwartościowi, pewnie wiele osób to tak zrozumiało.

Chodzi mi o to, że każdy człowiek jest człowiekiem, nikt nie ma nadprzyrodzonych zdolności, magicznych umiejętności. Według mnie człowiek nie może być autorytetem. Dlaczego? Jeśli dążymy do wyglądania/zachowywania się tak jak ktoś, musimy po części porzucić/zmodyfikować inne aspekty naszego życia, np. zabić swoją oryginalność, porzucić inne hobby, lub przeznaczać na nie mniej czasu. Jeśli nasz autorytet powie, że od 6 do 18 siedzi w pracy i pisze projekt z grupą, a potem w domu do 21 rozwija własne projekty, a my będziemy dążyć do podobnego zachowania, to nie będzie to dla nas dobre.

Jedni ludzie mają z danego tematu większą lub mniejszą wiedzę i można obserwować te osoby (z tą dużą wiedzą), ale nie zaraz stawiać w roli autorytetu i podążać za nimi.

To jest moje zdanie na ten temat. Ktoś się nie zgadza? Zapraszam do dyskusji.
komentarz 25 sierpnia 2018 przez Paweł Szewczyk Obywatel (1,410 p.)
Ciężko nie przyznać racji. Zycie każdego człowieka to osobny twór nie można powiedzieć ze jest pewna recepta na życie która doprowadzi cie do upragnionego celu. Dobrze ujął to pan Zelant w podkaście Inicjatywa ( https://www.youtube.com/watch?v=h_I15WgsUl8&t=5s ). Jednak jak to w życiu odpowiedz jest po środku. Warto jest zapoznawać się z przemyśleniami , sposobami życia , życiorysami innych ludzi każdy człowiek ma w sobie wspólny mianownik, może uda nam się go wyciągnąć i zmodyfikowanego zastosować do swojego życia. jak najbardziej ludzie którzy coś osiągnęli nie maja niezyskanych mocy dotąd przez innych śmiertelnych, są jak ty czy ja ale ich życie sposób myślenia cechował się pewnymi cechami i rutynami które nie są oczywiste są proste ale ciężkie do wdrożenia. Pyzatym człowiek jest istota zabobony i dość ... nie logiczna, o wiele łatwiej jest nam żyć podejmować decyzje gdy mamy przed oczami ten cel tego mentora osobę która wie więcej od nas od której możemy się uczyć aby "nie wymyślać koła na nowo"
+1 głos
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)

Szczerze : autorytetem jest MOJA Mama, może w świecie IT nie, ale w tym świecie ciężko mi kogoś nazwać autorytetem. raczej mam pare osób, na których się wzoruje- ale autorytetem bym ich nie nazywał bo nigdy nie dążę " do bycia takim jak ktoś" - guru ? Guru jest omylny więc tym bardziej nie mam

Mentor to jest lepsze to takie coś pomiędzy ale też nie " do końca" : kogo w takim razie? Hm...

Ś.P - Stephen Hawking 

Moja mama 

Steve Jobsa- lubię po prostu z racji "spuścizny " niekolokwialnie mówiąc 

tak to trudno mi powiedzieć 

I po prostu : to są osoby które szanuje i podziwiam, ale też jestem zdania nie musimy mieć guru  ? Po co - moim guru bede ja  ktoś kto COŚ osiągnął lub jest NAJLEPSZY wcale nie jest dla mnie IMPONUJĄCĄ OSOBĄ CZY GURU  bo dlaczego? Skoro sam mogę do tego dojść i motywuje mnie progres, rozwój i ja sam 

 

0 głosów
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

 

  •  Maciej Aniserowicz - devstyle   Dzieli się swoim doświadczeniem (książka "Zawód programista"), radzi jak uniknąć wypalenia zawodowego i tzw pułapki rozwoju w IT, organizuje świetne inicjatywy jak Daj Się Poznać, czy Programistok.
  • Mateusz Kupilas - javadevmatt            Serie na yt​​​​​​ "programista na emigracji" i "programista po emigracji ​​​​​", pełna praktycznych informacji książka "Junior Developer", podcast retrospekrywa.com z rozmowami o projektach, wykorzystanych w nich technologiach, modelu biznesowym i podjętych decyzjach
–5 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
To brzmi jak coaching. A podążanie ślepo za jakimś typkiem z internetu to nie jest dobry pomysł :P
2
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (601,450 p.)

Tak, posiadanie autorytetu oznacza ślepe podążanie. Autorytet mówi jak jest, a ty w to wierzysz i koniec.

Dlatego weszłaś i stwierdziłaś to tonem autorytetu nieznoszącego sprzeciwu. Seems legit ;)

Za słownikiem języka polskiego PWN:

«osoba, instytucja, pismo itp. cieszące się szczególnym uznaniem» 

Szczególne uznanie != ślepe podążanie. Taka jest moja definicja autorytetu i tak to rozumiem.

Prawda jest taka, że nie byłbym w miejscu, w którym jestem, gdybym nie słuchał i nie przetwarzał tego, co mówili o wiele lepsi ode mnie w branży.

Jak dla mnie próba sprowadzenia autorytetu do ślepego podążania ociera się już niebezpiecznie o argument ad absurdum i jest tak samo zaburzonym pojęciem autorytetu, jak niesłuchanie nikogo. A prawda jest taka, że sam proces uczenia się opiera się na autorytecie. By nauczyciel czegoś nauczył, musi być autorytetem.

1
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
Zwróciłem uwagę na przypadki Youtuberów i coachy, nie bez powodu, bo ja od początku mówię o przyjmowaniu bez przemyśleń tego co mówi "autorytet" jako prawdziwe i odrzucaniu innych punktów widzenia jako te błędne. Nie mówiłem że nauka jest zła, mówiłem że przyjmowanie słów autorytetu bez zastanowienia się nad nimi jest złe :)
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
Kiedy załóżmy ktoś w internecie powie "Tylko Facebook jest dobry a NK jest słabe" to tak osoba od razu kończy znajomość z ludźmi z NK bo mój "autorytet" taka powiedział...
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
I tu właśnie leży kość niezgody: bo ja tego nie uznaję za autorytet, a właśnie – jak to podkreśliłeś – "autorytet". To, o czym mówisz, to dla mnie po prostu sytuacja patologiczna.
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
W takim razie problem się rozwiązał :)

Podobne pytania

+3 głosów
9 odpowiedzi 668 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2015 w Offtop przez Wodzu14 Obywatel (1,140 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 967 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 881 wizyt

92,576 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...