• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kierunek studiów informatycznych

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
874 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Witam!

Właśnie w tym roku (szkolnym) kończę technikum informatyczne. Już wiem, że w przyszłości chce programować. Chciałbym abyście doradzili mi jaki kierunek studiów wybrać. Nie chodzi mi teraz o konkretną uczelnie (ona w dużej mierze zależy od wyniku matury), ale właśnie o kierunek. Myślałem, że skoro wiem, że chcę programować to nie będzie z wyborem kierunku żadnego problemu, niestety trochę się przeliczyłem. Żaden kierunek nie ma w nazwie nic z programowaniem. Od starszych kolegów słyszałem, że u nich na uczelni nauka sprowadza się przede wszystkim do matematyki, a programują, uwaga - na kartkach !!!! Chciałbym, aby studia oprócz matematyki i algorytmiki nauczyły mnie umiejętności bardziej konkretnych.

Upraszczając maksymalnie pytanie : na jakim kierunku studiów najwięcej się programuje.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 30 grudnia 2015 przez Int_main Bywalec (2,850 p.)
wybrane 1 stycznia 2016 przez robert9620
 
Najlepsza
Wystarczy sobie przejrzeć program nauczania konkretnych kierunków, no ale skoro pytasz to powiem Ci, ze odpowiedź jest prosta: 1. Informatyka 2. Automatyka i Robotyka 3. Elektronika i Telekomunikacja.
Nie wiem kto miałby programować wiecej od informatyków lub wyżej wymienionych kierunków, bo sam studiuję informatykę i widzę co robimy my, a co robią ludzie na innych kierunkach. Automatycy siedzą raczej w niskopoziomowym programowaniu (mikrokontrolery itd), telekomunikacja nie wiem, ale na pewno też sporo programują, choć ich program to raczej sygnały, sieci itp sprawy. My też mamy dużo niskopoziomowego programowania, ale zawsze jest jakiś przedmiot, gdzie jest trochę deweloperki, więc spokojnie.
Co do tego programowania na kartkach, to zakładam, że pewnie piszą niektóre sprawdziany z programowania na kartkach i nie powinno Cię to dziwić, bo skoro ktoś umie napisac dobry kod bez kompilatora to znaczy, ze faktycznie wie co robi, bo napisanie programu metodą prób i błędów to żadna sztuka. Tym bardziej, że w abstrakcyjnych typach danych, wskaźnikach, listach itp naprawdę trzeba wiedzieć co się robi i to trzeba rozumieć, a nie tylko napisać tak żeby działało.
Nie kieruj się teoriami, że więcej nauczysz się nie idąc na studia, bo jest tam za dużo matmy, a samemu skupisz się na tym w czym chcesz pracować. Może coś w tym jest, może będziesz miał skilla w jakiejś technologii, ale nie wyobrażam sobie być "programistą" nie znając dobrze C, nie mając pojęcia o innych paradygmatach niż obiektowy, nie wiedząc czym są abstrakcyjne typy danych i złożoności obliczeniowe. Choć to tylko moja opinia.
Pozdrawiam i polecam informatykę. ;)
+2 głosów
odpowiedź 30 grudnia 2015 przez Frendom Pasjonat (18,900 p.)
Mozesz programowac na kazdy kierunku, nie musisz tego robic na zajeciach, ale po prostu w domu. Studia nie naucza cie programowac, pokaza ci jedynie drogi i mozliwosci, jednak jak wobec tego sie zachowasz, zalezy wylacznie od ciebie. Jednak co do pytania. Wydaje mi sie, ze wiecej programuje sie na robotyce i automatyce niz na informatyce
komentarz 30 grudnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Oczywiście cały czas programuje i planuje dalej programować w domu, mimo wszystko chciałbym wybrać kierunek, który mnie interesuje.

Robotyka raczej jest nie dla mnie, tam znowu jest dużo elektroniki.
komentarz 30 grudnia 2015 przez Frendom Pasjonat (18,900 p.)
Zgadzam sie z toba. Robotyka fajny kierunek, moze faktycznie sporo programowania, ale ta fizyka i elektronika...
+1 głos
odpowiedź 30 grudnia 2015 przez Moonshine Mądrala (6,360 p.)
Na informatyce. U mnie na uczelni, już na pierwszym semestrze jest przedmiot podstawy programowania, lecimy tam z C/C++. Ale z matmą i innymi przdmiotami to prawda, dużo nauki analizy matematycznej, matematyki dyskretnej, fizyki, elektroniki. Na drugim semestrze będzie Java, PHP i jeszcze coś. Ale dojdzie statystyka, algebra, układy scalone i zapewne jeszcze angielski. Nooo samego programowania jest na razie mało. Na późniejszych semestrach dostajemy przywilej wybrania specjalizacji spośród kilku podanych i jest tam m.in. programowanie. Więc szukaj uczelni, na której taka specjalizacja istnieje.
komentarz 30 grudnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Jaki kierunek ?
komentarz 30 grudnia 2015 przez Moonshine Mądrala (6,360 p.)
Po prostu Informatyka, z czym później będzie możliwość pójścia w programowanie, bezpieczeństwo, sieci kompputerowe i grafike
+1 głos
odpowiedź 30 grudnia 2015 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Kolega z Krakowa? Zapraszam do siebie na Informatyke na wydziale IET na AGH :) ewentualnie jeśli bardzo "kręcą" Cię teoretyczne zagadnienia polecam też TCS ( Theoretical Computer Science) na UJ.

Pozdrawiam,

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 920 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 713 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 541 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...