• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór uczelni a praca

Object Storage Arubacloud
+1 głos
500 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez gosciu Nowicjusz (170 p.)
Cześć,

Wybieram sie w tym roku na studia jednak nie wybrałem topowej uczelni kształcącej informatyków - programistów. Nie wiem czy  dobrze wybrałem, bo chciałem postawić na samorozwój w domu a nie użerac się z matematyką i zbędnymi przedmiotami. Z tego co czytałem to żadna uczelnia nie nauczy programować tylko naprowadzi a poza tym od kilku miesięcy ogarniam frontend i już wiem, że chcę w tą stronę iść. Wybrałem uczelnie, która ma w swoim planie studiow technologie internetowe i to mnie skusilo. Jednak ostatnio mam takie myśli czy prestiż uczelni wpływa na zarobki i stanowisko pracy? Czy po słabszej uczelni mogę zostać team leaderem lub dyrektorem? Czy przy rekrutacji z góry rekruterzy mogą mnie odrzucić, gdzie będe rywalizowal z osobą z topowej uczelni i przy tym samym doświadczeniu? Kogo wtedy wybiorą?

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 sierpnia 2018 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Matematyka w programowaniu jest potrzebna, mniej lub bardziej, ale zawsze. Ale nie przejmuj się możesz zostać programistą nawet po teoretycznie "słabszej" uczelni, lub bez uczelni w ogóle. Team leader, pewnie też, tutaj będą miały znaczenie również Twoje umiejętności interpersonalne, nie tylko odpowiednia praktyka programistyczna. Do dyrektora długa droga, pewnie przez studia/kursy, ogólne dokształcenia się, w kierunku zarządzania.
+1 głos
odpowiedź 23 sierpnia 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Oczywiście że możesz zostać. Jeśli jesteś dobry w tym co robisz to sam się obronisz. Jest naprawde mnustwo ludzi którzy nie mają studiów jeszcze ukończonych a pracują, ba nawet świetnie zarabiają.
6
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

mnustwo to ile to około?

+1 głos
odpowiedź 23 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Moje studia nie maja nic wspólnego z programowaniem ale nigdy nie odczułem, aby był to jakiś problem :)

 Ważne jest to co faktycznie umiesz, a nie to co masz w papierach...

A może idź na w ogóle jakieś inne studia, a programowania ucz się sam :)
+1 głos
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez SUNBIN Obywatel (1,190 p.)

W moim odczuciu jednak uczelnia ma jakieś znaczenie i to szczególnie na początku kariery zawodowej, później rekruterzy patrzą tylko i wyłącznie na doświadczenie. Ale na początku, zwłaszcza kiedy w CV możesz wpisać sobie tylko nazwę kierunku, uczelnie i co najwyżej jakiś link do githuba, uczelnia dużo robi. Jeśli wybrałeś jakąś słabszą politechnikę w mniejszym mieście to nie jest źle, nie przejmuj się tym,  ale jak jakąś tzw "wyższą szkołę lansu i balansu" WSLIB WSIiZ WSIIB itp. to faktycznie możesz być potraktowany gorzej niż absolwent topowej uczelni. Nie oznacza to, że oczywiście ktoś Cię nie zatrudni z tego powodu, ale topowa uczelnia to zawsze jakiś tam plus na początek. 

Czy po słabszej uczelni mogę zostać team leaderem lub dyrektorem? 

oczywiście 
 

Czy przy rekrutacji z góry rekruterzy mogą mnie odrzucić, gdzie będe rywalizowal z osobą z topowej uczelni i przy tym samym doświadczeniu?

Jeśli doświadczenie będzie zerowe to fakt wypadasz gorzej od takiej osoby, ale jak już zdobędziesz jakieś doświadczenie to nikt nie patrzy na uczelnię.

Podsumowując słabsza uczelnia może okazać się małą przeszkodą w niektórych firmach, na początku kariery. Oczywiście jest to tylko moja opinia, poparta świeżymi doświadczeniami w szukaniu pracy w IT. Pamiętaj też że każda firma ma swoje podejście i nie ma uniwersalnej odpowiedzi na Twoje pytanie.  

0 głosów
odpowiedź 23 sierpnia 2018 przez gosciu Nowicjusz (170 p.)
A na rozmowie rekrutacyjnej to jak mam przekonać żeby mnie zatrudnili? Bo np jak mam superowe portfolio, wiedze mam tez dużą a na moje miejsce z również super portfolio i z dużą wiedzą jest setka kandydatów. To co wtedy?
komentarz 24 sierpnia 2018 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Nie przekonuj nikogo żeby Cię zatrudnił, niech Twoje umiejętności mówią za Ciebie :) jak masz super portfolio to Ty wybierasz pracę, a nie na odwrót i nigdy nie będzie setki kandydatów z super portfolio na jedno miejsce. Na pewnym poziomie zaawansowania i doświadczenia w pracy ludzie szukają czegoś co ich zainteresuje, a nie gonią za pieniądzem bo to już mają, no chyba że komuś ciągle mało...

Zaczniesz od ogłoszeń na juniora, pracodawca dobrze wie, że takiego kandydata trzeba trochę dłużej wprowadzić w temat, dlatego jakiś team leader będzie trochę bardziej się Tobą interesował, z jednej strony, żeby ocenić, a z drugiej żeby pomóc, jeżeli nie będziesz czuł wsparcia, to odpuść taka pracę, bo już źle się zaczyna ... Oczywiście wszystko w granicach rozsądku...  I właśnie na początku kariery, Twoje projekty pokazane potencjalnemu pracodawcy robią dobrą robotę, pokazują że piszesz coś więcej niż wymaga wykładowca... Znam zarówno osoby po dobrych uczelniach, które były całe studia spławikami, uważały że należy im się praca i takie z mniej popularnych uczelni, w tym z prywatnych, które pracowały na swoją markę, oba typy osób mogą i pracują w IT, do ich pracodawców należy ich ocena.

Po kilku latach jak poczujesz stabilność finansową to będziesz zmieniał pracę wtedy kiedy znajdziesz coś ciekawego, albo będziesz chciał się rozwijać. Właśnie dlatego nigdy nie będziesz rywalizował z rzeszą innych kandydatów.

Pamiętaj, żeby to co robisz sprawiało Ci przyjemność, jeżeli zmeczysz się taką czy inną pracą to postaraj się ją zmienić.

Powodzenia i baw się dobrze

Edit:

Poszukaj na forum wątków o rozmowach rekrutacyjnych, pomogą Ci na początku :)

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 876 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez cubus Początkujący (430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 226 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 829 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...