• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Używa z was ktoś innego OS niż Windowsa? Jeśli tak to jaki i dlaczego.

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
923 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez dvmvnvq Początkujący (420 p.)
Wiele słyszy się o tym że windows nie jest bezpiecznym systemem i wiele osób chwali między innymi Linuxa.

Czy jest ktoś z was kto ma doświadczenie w używaniu alternatyw do dziecka Microsoftu i ma uzasadnioną opinie dlaczego ten system a nie inny?

15 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 7 lipca 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Tak, głównie używam Linuksa (różne dystrybucje), czasami też bawię się BSD.

Czemu? Darmowe, lekkie, szybkie, raczej bezpieczne (jeśli się rozważnie używa), wygodne. No i przyzwyczaiłem się mocno do uniksowego środowiska. smiley

+4 głosów
odpowiedź 7 lipca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Ja korzystam z Minta od dłuższego czasu. Dlaczego? Windows ma nieciekawą politykę, te całe ich przymusowe aktualizacje itd. Linux chodzi szybciej, jest darmowy, nie wciska nic na siłę, no i ma livecd ;)
+3 głosów
odpowiedź 6 lipca 2018 przez sebeks Mądrala (5,300 p.)
Ja używam Linux Mint z trzech powodów:

1) Ubuntu na wirtualnej maszynie nie wyświetlał się poprawnie,a Mint tak.

2) Wybrałem Mint, bo ma opinię najłatwiejszego na start.

3) Celem było nauczenie się linuxa, bo interesuje się programowaniem webowym, a serwery stoją na linuxach, więc myślałem, że to pomoże w programowaniu backendowym. Pomogło, bo gdy zacząłem logować się do serwera za pomocą ssh w konsoli to od razu śmigąłem po nim jak po swoim komputerze

Z czasem okazało się, że chodzi chyba ze trzy razy szybciej niż Win10 na moim 5-letnim laptopie :)
+2 głosów
odpowiedź 7 lipca 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Używam Manjaro + i3wm oto dlaczego:

- można skonfigurować na własne potrzeby co sprawia pracę na komputerze bardzo ergonomiczną i efektywną.
- wymaga mało zasobów (ok 300MB co umożliwia mi też pracę na starym laptopie)
- programy zgodne z zasadą KISS - mówiącą, że programy powinny być proste i realizować dobrze jedną rzecz
- repozytoria programów i dostęp do ich aktualnych wersji
- terminal i dostępne programy na niego
- miłym dodatkiem jest to, że dostajemy to za darmo i jest bardziej bezpieczne
komentarz 10 lipca 2018 przez KStef Obywatel (1,280 p.)
Hehe, powiedz to ludziom od Emacsa, że program powinien robić jedną rzecz ;) Manjaro bazuje na Archu. Też używa systemd? Niedługo będę gotował pendrive, bo przyda mi się na studia (nie cierpię wirtualnych maszyn). Zastanawiam się nad Void i Artixem. Gentoo zdecydowanie za długo wszystko kompiluje.
+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2018 przez KStef Obywatel (1,280 p.)
Używam Arch, Void i niedawno zainstalowałem Gentoo (ale jeszcze przy nim dłubię). Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Z jednej strony interesuję się systemami, a z drugiej GNU/Linux i odłamy BSD dają"wolność", i w cale nie chodzi tu tylko o wolność w wyborze dystrybucji i brak przywiązania do konkretnej firmy. Raczej chodzi o personalizację, dostosowanie systemu pod siebie, pełna kontrola nad nim itd.

 

Też jestem zwolennikiem WM, aktualnie i3 gaps testuję, ale chyba przesiądę się na bspwm, chociaż i3 i tak nie zre więcej niż ~150MB RAM.
+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
tylko LINUX i zbieram na OS :D -> pozdrawiam Java
+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2018 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)

GNU/Linux jest numerem jeden w moim prywatnym rankingu OS'ów ;) W przeciwieństwie do Windowsa, linuksy są bezpłatne(nie wszystkie ale większość), szybkie (dużo zależy od środiwiska graficznego i całego software'u) i bezpieczne. W Linuksie cieszy mnie wolność i otwartość, każdy może zobaczyć kod kernela, wprowadzane są ciągłe poprawki i usprawnienia, jednocześnie nikt nie naciska na obowiązkowe aktualizacje. Systemy Unixowe są dla mnie bardzo poręczne i usprawniają mi pracę. Mam wszystko czego mi potrzeba: edytor kodu, kompilator, debugger i terminal. W wielu przypadkach konfiguracja/instalacja bibliotek, narzędzi etc. jest łatwiejsza niż na Windowsie.

komentarz 10 lipca 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Windows też jest darmowy... Prawie..
0 głosów
odpowiedź 6 lipca 2018 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
2
komentarz 6 lipca 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Tylko przejrzałem po nagłówkach i część rzeczy jest trochę nie aktualnych po tych 5 latach od napisania tego artykułu. Jednak łatwo znaleźć wiedzę na ten temat od wujka google.
0 głosów
odpowiedź 7 lipca 2018 przez Emil Panecki Bywalec (2,100 p.)
Mac OS, ładnie wygląda i ma XCode.

Ubuntu, łatwiejsze instalacje i kompilacje (CGI).
0 głosów
odpowiedź 10 lipca 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
1. OSX - wygoda, łatwość zarządzania środowiskiem, system w fundamentach oparty o BSD z dostępnością (na starcie) kompletnych frameworków dla programisty.

2. GNU/Linux - wiele dystrybucji... począwszy od "mniej stabilnych/developerskich" (Fedora), zakończywszy na Enterprise (RH, CentOS...). Tu tyle napisano że nie podejmuję się uzupełniać

3. OpenBSD - jasny klarowny kod, wysoka jakość audytowanego kodu, stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa. Czasem służy mi do testów bezpieczeństwa aplikacji ze względu na restrykcyjne narzędzia.

4. Inne... - zdarzają się... (jakiś Solaris jeszcze na Sparc'u, NetBSD, AIX...)
0 głosów
odpowiedź 10 lipca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ja ze swojej storny polecam Linux Mint oraz Kali. Odradzam Ubuntu, ponieważ jest bardzo skomercjalizowane i niestety nie zapewnia nam cąłkowitej prywatności w proównaniu z Mintem i Kalim. Wysyła logi na główne serwery Ubuntu. Jeśli ktoś by chciał mieć, system z wbudowanym torem i chciałby się czuć odrobine anonimowy to polecam Tails.
0 głosów
odpowiedź 10 lipca 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Używam Ubuntu - nie jestem graczem, więc wszystko czego mi trzeba mam na Ubuntu właśnie. Dlaczego? Bo development na Linuxach jest o niebo przyjemniejszy. A swoje narzędzia InteliJ itp mam. Potęga terminala :)
0 głosów
odpowiedź 10 lipca 2018 przez Paul149 Nowicjusz (140 p.)
Witam ja używam najczęściej AmigaOS w wersji 4.1 na komputerze Amiga1200 z odpowiednimi bebechami :) Jak dla mnie najlepszy system operacyjny jaki kiedy kolwiek powstał. Absolutny brak wirusów !!! a wszystko co praktyczne można na tym zrobić, a tak po za tym rzadziej to Windows 7
–1 głos
odpowiedź 10 lipca 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Odpowiedż jest prosta... Docker, plus faktycznie łatwiej "konfigurować" bedowe rzeczy.
komentarz 10 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
na prawdę porównujesz Docera do systemu...? Trochę wybiegłeś :D
1
komentarz 10 lipca 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Uznajmy, to dlaczego linux a nie że system :D
–1 głos
odpowiedź 10 lipca 2018 przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
Używam Windowsa, na nim pracuje od zawsze oraz mam rzeczy których potrzebuje, ale pewnie gdy będę musiał się przesiąść na linuxa zrobie to

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 899 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 589 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 304 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...