• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przenośny dysk twardy HDD - problem z partycjami

Object Storage Arubacloud
0 głosów
398 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2018 w Sprzęt komputerowy przez razor6017 Użytkownik (780 p.)
Hej! Mam mały problem. Minanowicie, posiadam przenośny dysk 500GB. Oczywiście, został on wyjęty wcześniej z laptopa, który już nadawał się tylko na śmietnik. Początkowo całą powierzchnię dysku zajmowała jedna partycja. Gdy w moim laptopie "umarł" HDD, zamontowałem w nim SSD, niestety, malutkiej pojemności, bo 60GB, a na przenośnym zmniejszyłem partycję o około 76GB i z tego wolnego miejsca utworzyłem drugą, mniejszą partycję. Na tej partycji zainstalowałem sobie Wiedźmina 3. Otóz, problem jest tej natury, że teraz, kiedy uruchamiam system, cały GUI (interfejs) zawiesza się, a dysk non stop "mieli". Kiedy odpinam go, cały system wraca do normalności. Podpinając go znowu dysk mieli dalej. "Mój komputer" pokazuje zawartość pierwszej, dużej partycji, ale dostęp do niej jest utrudniony przez nieprzerwane odczytywanie drugiej partycji. Swoją drogą nie widzę już w "Moim komputerze" paska pokazującego ilość wolnego miejsca na drugiej partycji. Próbowałem już wszystkiego od Diskparta na GParted kończąc. Żaden z programów nie pokazywał mi partycji na dysku, bo ów cały czas "mieli".
Pomoże ktoś? Jestem zdesperowany...

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 lipca 2018 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Na początku sprawdź stan dysku - SMART. Może jest uszkodzony.

Nie wiem czy dobrze rozumiem - na dysku HDD partycje zmniejszyłeś bez kasowania i utworzyłeś nową dla pozostałego rozmiaru, czy tak i w jaki sposób?
komentarz 29 października 2018 przez razor6017 Użytkownik (780 p.)
Nie jestem w stanie nawet uruchomić SMARTa, bo dysk cały czas czyta, próbuje czytać 2 partycję... Nawet jeśli odczyta jakimś cudem pierwszą partycję, to odczyt danych z tej partycji jest tak wolny, że otwarcie jednego folderu jest horrendalnie długie. Domyślam się, że to przez to, iż próbuje "dostać się" do drugiej partycji, która prawdopodobnie jest uszkodzona.

Jak zrobiłem drugą partycję? Początkowo całą powierzchnię dysku zajmowała jedna partycja. Dysk ma pojemność 500GB, więc po prostu była to jedna partycja o pojemności mniej więcej 485GB. Ta partycja miała ponad 100GB wolnego miejsca, więc użyłem menedżera dysków w Windows, żeby zmniejszyć wielkość tej partycji. Zmniejszyłem o 76GB i na powstałej w ten sposób wolnej przestrzeni utworzyłem drugą partycję.

Dysk nadal mam. Schowany w biurku, może kiedyś uda się odzyskać dane...
komentarz 18 listopada 2018 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Spróbuj zamontować partycje w trybie tylko do odczytu (-o ro) z poziomu np GParted i przegrać dane.

W Windowsie możesz wyłączyć automontowanie (automount disable z poziomu diskpart) i sprawdzić czy dane widać za pomocą TestDiska.

W GParted masz smartctl - sprawdź stan dysku.
komentarz 21 listopada 2018 przez razor6017 Użytkownik (780 p.)
Najgorsze jest właśnie to, że nie jestem w stanie nawet odpalić GParted, bo przy ładowaniu się po prostu zawiesza.

Spróbuję z wyłączeniem automontowania, ale to na pewno nie dzisiaj. Dam znać jak coś wskóram. :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 573 wizyt
pytanie zadane 9 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez krisu Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 433 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Danio Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 127 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2018 w Sprzęt komputerowy przez arcanacra Początkujący (490 p.)

92,615 zapytań

141,465 odpowiedzi

319,779 komentarzy

61,997 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...