• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zacząć przygodę z informatyką?

Object Storage Arubacloud
–1 głos
5,090 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)
Cześć! Z góry przepraszam za głupie pytanie.

  Jakiś czas temu natrafiłam na kanał "Pasja informatyki". Bardziej skupiałam się na serii "Wyprawa do wnętrza ego", czy innych tego typu. Raczej nie zaglądałam na kursy programowania. Ale! Z racji tego, że kończę teraz gimnazjum, a kompletnie nie wiem, kim chciałabym być w przyszłości, pomyślałam, że mogłabym spróbować zainteresować się informatyką. Zaczęłam od programowania w C++. Jestem dopiero na pętlach. Czytając posty na tym forum, podziwiam i zazdroszczę wam, że tyle potraficie! :)

  Moja sytuacja jest dość śmieszna, bo polubiłam programowanie (prawdopodobnie dlatego, że na tym poziomie ciężko czegoś nie załapać xD). Nie wiem kompletnie nic o informatyce, a zaczęłam myśleć o wyborze szkoły z nią związanej. Moja wiedza na ten temat jest w opłakanym stanie. Więc tutaj rodzi się pytanie, czy odpuścić. W sumie, można mnie porównać do kogoś, kto nauczył się dwóch słów w języku japońskim i myśli, czy by czasem nie iść na japonistykę xD Kompletnie nie wiem, co mam zrobić z tym fantem. Jeżeli nawet chciałabym to wszystko nadrobić, to od czego zacząć? Jest w ogóle sens? Nie jestem pewna, czy potrafię coś poprawnie zainstalować.
Przepraszam, jeżeli kogoś zdenerwowałam i bardzo dziękuję za poświęcony mi czas! :)

Aj, trochę mi głupio.

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 czerwca 2018 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
Wybierz sobie jakiś język programowania (osobiście polecam Javę, chociaż to ma mniejsze znaczenie). Następnie znajdź jakiś kurs programowania na youtube od podstaw w danym języku i już masz zajęcie na parę miesięcy, aby przyswoić wszystko i poukładać w głowie.

Po tym czasie już będziesz wiedziała mniej więcej z czym to się je i będziesz potrafiła zdefiniować jakiego typu rzeczy będziesz chciała pisać. Wtedy trzeba tylko stworzyć listę narzędzi do budowania tego typu aplikacji i się ich nauczyć w taki sam sposób jak wyżej. :)

No i przede wszystkim pisać dużo kodu. Przepisywać z tutoriali, tworzyć z tego własne wariacje itd.

Powodzenia ;)
komentarz 6 czerwca 2018 przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)
Dziękuję! Będę się bardzo starała :)
+1 głos
odpowiedź 6 czerwca 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
jeśli to nie jest słomiany zapał to jak najbardziej.

"Nie jestem pewna, czy potrafię coś poprawnie zainstalować."

Ja zaczynałem informatykę właśnie od obsługi oprogramowania, często pomagałem niektórym je obsługiwać a potem...

http://www.tldp.org/LDP/sag/html/index.html

(jest po polsku ale nie wiem gdzie)

rozwinął się ogólnie w kierunku administracji.

 Co do języków programowania - nie ma znaczenia jakiego się użyje, ważne jest tylko:

1) pisanie kodu
2) czytanie kodu (również cudzego)

zupełnie jak przy uczeniu się jezyka obcego ;)
komentarz 6 czerwca 2018 przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)
Rozumiem, dziękuję! ;) Ostatnio nawet rzuciłam się na Linuxa, terminal mnie przeraża
komentarz 6 czerwca 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
IMO najlepszy jest linux mint, przez dlugi czas nie trzeba uzywac terminala
komentarz 6 czerwca 2018 przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)
Oo, to muszę nad tym pomyśleć! :) Mam Manjaro, chyba się trochę przeceniłam
komentarz 9 czerwca 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
Manjaro to takie ubuntu bazujące na archu w sumie, wcale nie zły wybór warunek: szybki komputer. Jak masz słaby to np. lubuntu będzie okej.
+1 głos
odpowiedź 6 czerwca 2018 przez Catalonya1992 Mądrala (5,440 p.)
Tak naprawdę, każdy będzie polecał Ci coś w czym najlepiej się czuje. Ja nie studiowałem informatyki i też zaczynałem od zupełnych podstaw. Najpierw był to HTML/CSS a skończyłem jako programista baz danych, i tak będzie już prawie 2 lata. Jak zaczynałem to miałem problem, żeby znaleźć fajne materiały, bo większość jest przeznaczona dla osób, które już coś wiedzą. Kanał pasja informatyki robi dlatego świetną robotę :)

Ze swojej strony mogę polecić swój darmowy kurs programowania baz danych. Nic nie musisz wiedzieć na początku, bo zaczynamy od zera. Jeśli jesteś zainteresowana to zapraszam na kanał na youtube nieinformatyk.
komentarz 6 czerwca 2018 przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)
Super, wpadnę. Dzięki! :D
komentarz 6 czerwca 2018 przez Catalonya1992 Mądrala (5,440 p.)
Super, jeśli życzysz sobie o czymś odcinek to pisz śmiało :)
+1 głos
odpowiedź 6 czerwca 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Bez przesady. Ja informatyka zaczalem sie interesowac dopiero jak poszedlem na studia informatyczne :D. Ty dopiero liceum zaczynasz i juz o linuxach i petlach myslisz.

Programowanie to nie jest jakies grsnie na pianinie ze jak nie zaczniesz w prsedszkolu brac lekcji czy jak Ci mama nie puszczala betowena jak byla w ciazy to jestes przekreslona.
komentarz 6 czerwca 2018 przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)
Raczej nigdy nie jest za późno, van Gogh zaczął się uczyć malować w wieku 30 lat! :D Liczę tylko na to, że uda mi się wytrwać. Często tak mam, że się zniechęcam :/
+1 głos
odpowiedź 6 czerwca 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
"Przedpiścy" już conieco podpowiedzieli. Ja od siebie dodam że dziś nie warto zaczynać od C++. Lepiej Python lub Java. C++ może Cię przytłoczyć złożonością i ilością elementów o których należy pamiętać. Język (C++) zmienił się na lepsze ale dostępne (szczególnie darmowe) materiały pozostają daleko w tyle i prezentują go "niestrawnie".

Co do systemu, cóż... myślę że obowiązkowo GNU/Linux. Instalacja na maszynie wirtualnej w zupełności wystarczy.
komentarz 6 czerwca 2018 przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)
Oo, bardzo dziękuję! Jeszcze dzisiaj poczytam o Pythonie i Javie. :D
komentarz 6 czerwca 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Czemu obowiązkowo linux :P. Owszem czasem się na niego natkniesz i będzie trzeba coś zrobić. Ale jeśli ona chce pisać w Pythonie lub Javie, które są niezależne od platformy to równie dobrze może na swoim windowsiku kodzić. Dopóki nie będzie zmuszona korzystać z jakichś linuxów zdalnie np po ssh to wcale nie jest jej potrzebna znajomość linuxa.

Oczywiście nie twierdze, że w ogóle nie jest ona potrzebna. Mówię tylko, że nie jest konieczna tak jak napisałeś. Tym bardziej w tych technologiach.
komentarz 6 czerwca 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Konieczna konieczna. Nie piszę tego z punktu widzenia jakiegoś funboy'a a obserwując rynek. Poza tym mniej będzie kopała się z koniem jeśli chodzi o środowisko programistyczne, dostępność narzędzi itp. Wirtualkę można łatwo wyrzucić a już "odgruzować" windows nie tak łatwo :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 442 wizyt
0 głosów
6 odpowiedzi 867 wizyt
pytanie zadane 28 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Rarek99 Nowicjusz (150 p.)
+1 głos
6 odpowiedzi 5,041 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...