• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początki z informatyką

Object Storage Arubacloud
0 głosów
866 wizyt
pytanie zadane 28 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Rarek99 Nowicjusz (150 p.)
Witam,mam nietypowy problem.Od października tego roku zacząłem studiować informatykę.Nie miałem w liceum takiego rozszerzenia i poszedlem na ten kierunek, licząc że wystarczy mi dobre przygotowanie z matematyki.Program studiów na ten moment mi się podoba i nie mam żadnego problemu z przedmiotami,poza wstępem do informatyki.Od miesiąca implementujemy algorytmy w psedukodzie i dalej mam problem z samodzielnym wymyślaniem rozwiązań. Oczywiście jestem w stanie zrobić te prostsze zadania i rozszyfrować o co chodzi w tych trudniejszych,ale ciągle "nie czuję" tego. Teraz przt robieniu tych trudniejszych mam problem nawet z odczytywaniem i zrozumieniem gotowych rozwiązań. Zaczyna mnie to trochę drażnić, bo zazwyczaj takie typowo ściśłe rzeczy, powiązane z matematyką przychodziły mi bez trudu. Zaczynam trochę się bać,że może wybralem studia,do których się nadaję.Czy ten informatyczny tok myślenia przychodzi z czasem,czy lepiej szukać innej profesji?

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 28 października 2018 przez Rarek99
 
Najlepsza
Kolego dopiero zacząłeś więc nie ma czymś się zrażać i przede wszystkim naucz się poświęcać czas na rozwiązywanie problemów. Ja studiowałem budownictwo i do dziś pamiętam jak niektóre zadania z wytrzymałości materiałów czy mehaniki budowli kończyły się cała nocką studiowania skomplikowanych całek i próbą ich rozwiązania... 20 razy nie pykło ale 21 się duało i wreszcie człowiek wpadł na pomysł i poszedł spać.. na te 2 godzinki do nowego dnia :)

Gdy się uczyłem do egzaminu w konstrukcji stalowych czy fizyki to do dziś pamiętam jak zakuwaliśmy całe nocki i robiliśmy miliony zadanek żeby to wszystko zrozumieć. Najwazniejsze co wyciągnąłem ze studiów to aby nauczyć się samodzielnej nauki i szukania rozwiązań.

Nie wiesz jak zrobić jakiś algorytm na podstawie notatek? To normalne... idź więc dalej, szukaj pomysłów na róznych wątkach na forach gdzie temat już był, zajrzyj do książek o algorytmice, przeczytaj chociaż z kilka z nich, porób zadanka, a pomysły same wpadną do głowy. To nie podstawówka, gdzie nauczyciel prowadzi Cię za rączkę, tutaj musisz sam wykazać inicjatywę i szukać materiałów... taki jest m.in. cel studiów - nie nauczyć konkretnych rozwiązań itp. ale nauczyć Cię szukania pomysłów, szukania rozwiązań itd.
0 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Z autopsji wiem, że na studiach często to co na początku [semestru] wydaje się czarną magią, pod koniec [semestru] jest oczywistością czy tylko schematem. Szczególnie dotyczy to 1. czy 2. semestru kiedy wszystko jest stosunkowo nowe.  Ja tak miałem z matematyką, a nie z typowo informatycznymi przedmiotami, ale myślę, że zasada jest podobna. Wniosek: odczekaj przynajmniej do końca pierwszego semestru i dopiero wtedy podejmij decyzję. Jeśli nadal taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, to możliwe, że faktycznie to nie dla ciebie.. Porównaj też swoją sytuację z danego przedmiotu z sytuacją pozostałych. Zdarzają się przedmioty, które mało kto ogarnia i mało kto potrzebuje/chce ogarniać
komentarz 28 października 2018 przez Rarek99 Nowicjusz (150 p.)
Właśnie na to liczę,też trochę dla mnie to nowa sytuacja,bo jednak 80 procent ludzi już miało dość dużą styczność z informatyką.
0 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez Poczprogramista123 Bywalec (2,900 p.)
Na swoim przykladzie wiem ze myslenie programistyczne przychodzi z czasem po przepracowaniu kilku projektow. Ja pisze gierki i napisalem juz jakos z 4 i po kazdej moje umiejetnosci skoczyly niesamowicie w gore. Przy pisaniu kolejnych zauwazylem ze napotkane problemy bylem w stanie rozwiazac szybciej a tworzenie planu rozwiazania rowniez nie sprawialo mi juz jakis wiekszych problemow. Mosisz poprostu cwiczyc i tyle. I zapytam z ciekawosci jaki masz program studiow bo ja chodze do liceum i poprostu jestem ciekaw. Powodzenia :)
komentarz 28 października 2018 przez Rarek99 Nowicjusz (150 p.)
W pierwszym semestrze najwięcej godzin mam analizy, potem wstęp do informatyki,algebrę,fizyke i chemię,więc dosyć standardowo,od 3 semestru to już głównie przedmioty związane z informatyka.
komentarz 28 października 2018 przez Poczprogramista123 Bywalec (2,900 p.)
Fizyka,chemia? To zes mnie bardzo zaskoczyl. Myslalem ze studia informatyczne jak nazwa wskazuje sa nastawione tylko na informatyke. Dzieki za odp.
0 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
I to jest wlasnie informatyka. Jak ktos mysli, ze chodzi o to aby podpiac zmienne do wzoru to kiepsko na tym wychodzi. Tutaj trzeba szukac i kombinowac z rozwiazaniami. Matematyka, fizyka bez umiejetnosci rozwiazywania problemow nic nie dadza. Na tym polega sztuka (i czesto scisli, ale nei tylko, stwierdzaja ze to nie dla nich). Ba, bardzo czesto informatyk musi posiadac zmysl estetyczny. Trzeba opracowac diagramy, layouty, sformatowac kod tak aby wygladal ladnie a przez to czytelnie i zrozumiale (i aby schematy byly wykonalne). Informatycy czesto dostaja zlecenia z roznych dziedzin - wtedy nie dosc ze trzeba sie znac jak to przerzucic aby komp zrozumial, to jeszcze trzeba poznan dziedzine i obowiazujace tam zasady i jeszcze czesto nakladajace sie na to przepisy prawa. Jest tego tyle, ze czesto wybiera sie dziedzine informatyki np sieci, www development, software, sience algo itp.

Musisz sie nauczyc kombinowac tak aby zrobic jak najlepszy projekt - to jest wazniejsze niz matematyka, fizyka, studia, twoje ego. Dlatego informatycy sa tak poszukiwani bo jest to TRUDNE momentami wrecz szalenie wymagajace. A po drugiej stronie masz czesto klienta "Panie ja tam ta tego no yyy to AI czyli takiego sztucznego komputera chce, zeby mi inwestowal dobrze srodki na gieldzie". Stad tak kosztowne sa niektore projekty.

Zastanawiales sie kiedys dlaczego aby zostac prawnikiem musisz miec szkole i pieczatke? Aby byc lekarzem musisz miec studia i praktyke? A no wlasnie, tak sie chroni zawody przed dostepem wolnego rynku. Ale z informatyka to nie przejdzie, bo nie mialby kto pisac kodu - tak duze jest zapotrzebowanie na DOBRYCH informatykow (i trudniej zablokowac siec niz ludzi). Myslenie zawsze jest w cenie.

Pobaw sie, zobacz czy to dla Ciebie i zdecyduj. I pamietaj, codziennie pojawia sie cos nowego. Ogolnie studia z informatyka w nazwie nie maja duzej wartosci. Liczy sie to co rzeczywiscie potrafisz, a nie czy znacz regulke bo tego wymaga 70 letni profesor co kontakt mial tylko z pascalem.
0 głosów
odpowiedź 29 października 2018 przez afqedart Mądrala (5,050 p.)
Ucz się mądrze. Nie długo sam zobaczysz efekty. Nikt od razu nie został specjalistą w danej dziedzinie :)
–1 głos
odpowiedź 10 listopada 2020 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)

Podobne pytania

+1 głos
6 odpowiedzi 5,036 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 441 wizyt
–1 głos
5 odpowiedzi 5,087 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kajaa Nowicjusz (130 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...