• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informatyka na PG bez doświadczenia z informatyką

Object Storage Arubacloud
+1 głos
5,041 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez katarzyna__ Nowicjusz (130 p.)
Witam serdecznie.

Jak wynika z tematu, chcę studiować informatykę inżynierską na PG. Patrząc na progi z poprzednich lat, raczej nie będę mieć problemów z dostaniem (mat. rozszerzone - 80%, ang. podstawa - 93%). Problem jest jednak w czym innym: poza klasą mat-fiz-inf (przy czym zajęć z infy tak naprawdę nie było) w LO nie miałam nigdy do czynienia z informatyką w szkole więcej niż podstawy HTML w gimnazjum.

Zainteresowałam się nią dokładnie rok temu, gdy na trzecim roku studiów przeżywałam frustrację z powodu złego wyboru (finanse i rachunkowość). Z programowaniem zaczęłam przygodę zaledwie kilka miesięcy temu, i to ze stron typu Codecademy czy teraz Udacity. Mam książkę C++ i się też z niej uczę. Jestem zdeterminowana, ale wciąż mam z tyłu głowy fakt, że powinnam zacząć tak z 5-10 lat temu.

Do czego zmierzam: dostać się to jedna rzecz, niezrobienie z siebie idioty na studiach to inna. Czy, mając na starcie minimalną wiedzę z informatyki da się przetrwać na tym kierunku na tej uczelni? Czy programowania uczą tam od podstaw, czy coś już trzeba wiedzieć?

Ostatnia rzecz: wiem, że informatyki ze względy na jej specyfikę najlepiej uczyć się samemu, ale mam pewien problem z organizacją samodzielnej nauki, dlatego uważam, że najlepsze dla mnie będą jednak studia.

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.

PS: Jeśli ktoś uzna ten post za niepoważny/głupi, to oczywiście go zrozumiem, ale, jak mówią, kto pyta, nie błądzi.

6 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 listopada 2017 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)

Oczywiście, że dasz radę bez doświadczenia jeżeli się przyłożysz. To tak jakby się pytać, czy dam sobie radę w 7 klasie podstawówki, bo w 6 klasie miałam przyrodę tak piąte przez dziesiąte, a w 7 klasie jest już fizyka, chemia itd? Iść do tej 7 klasy czy odpuścić sobie edukację? laugh 

Największy przesiew na studiach jest na przedmiotach matematycznych (analiza matematyczna, logika, algebra, matematyka dyskretna, statystyka) a nie informatycznych/programistycznych. Same przedmioty informatyczne tj. programowanie wprowadzane są stopniowo, na 1 semestrze są podstawy, na 2 semestrze zazwyczaj też tyle tylko, że w innym języku. Od 3 semestru być może będzie jakaś kontynuacja języków z pierwszych dwóch na bardziej zaawansowanym poziomie itd. (Tutaj dużo zależy od samej uczelni, czasami również sam student wybiera na jakie przedmioty chce chodzić w kolejnych semestrach)

Z trudnych przedmiotów zabarwionych informatyką możesz spotkać się z Architekturą Komputerów (programowanie w assemblerze), czy systemami ekspertowymi, ale to również raczej na późniejszych semestrach. 

 

Podsumowując : jeżeli zamierzasz się cokolwiek na tych studiach uczyć i masz w sobie tę szczyptę błyskotliwości, to spokojnie powinnaś przez studia przejść i jeszcze mieć czas na to, aby uczyć się na nich stricte pod dziedzinę w której masz zamiar pracować po studiach. wink

+1 głos
odpowiedź 28 listopada 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Na informatyce uczą wszystkiego od podstaw. Dasz radę na spokojnie. Największy przesiew jest z przedmiotów ścisłych (już pewnie przy samej analizie I odpadnie 1/3 roku). ;)
+1 głos
odpowiedź 28 listopada 2017 przez lambdag Obywatel (1,310 p.)
Nie masz się czego martwić, ja poszedłem nawet nie wiedząc nic o programowaniu od podstaw sie leci, no ale już się ucz języka C++ bo najprawdopodobniej on będzie na twoich studiach no i matmę się ucz bo jej jest dużo na na początku. Ja też se wmamialem że powinienem się uczyć tego już 10 lat temu itd ale to nic nie daje tylko doluje człowieka. Powodzenia...
+1 głos
odpowiedź 28 listopada 2017 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Na studiach informatycznych, przynajmniej wszędzie gdzie się orientuję jest założenie, że student 1 roku ma 0 pojęcia o informatyce, dlatego zaczyna się wszystko od początku. Znam sporo osób które pierwszy raz C++ zobaczyły na pierwszym wykładzie i jakoś dały radę, więc jak się systematycznie będziesz uczyć i robić zadanka to będzie dobrze. Inna sprawa - jak ktoś już wspomniał najwięcej osób leci na matematyce na 1 roku, ty już pewnie przynajmniej część robiłaś więc możesz mieć łatwiej - a jak nie to systematyczność to klucz do wszystkiego. Ale tak się zastanawiam, mamy listopad, nie wiem kiedy ty chcesz iść na tą informatykę, ale generalnie sądzę ze trochę czasu masz. Więc masz czas żeby ogarnąć podstawy zamiast się martwić, raz że będzie łatwiej, dwa że zobaczysz czy to jest dla Ciebie, czy ci się podoba ta działka.
0 głosów
odpowiedź 8 marca 2018 przez choinka765 Początkujący (300 p.)
I jaką decyzję podjęłaś?

Jestem ciekawa, ponieważ, ja chciałam iść na informatykę też mając małą wiedzę na ten temat, ale się nie dostałam i teraz jestem na matematyce.
komentarz 8 marca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Studiujesz matematykę? Zazdro heart na jakiej uczelni?

komentarz 9 marca 2018 przez choinka765 Początkujący (300 p.)
Na PG. Jestem na pierwszym roku. Na drugim muszę wybrać specjalizację: stosowana, finansowa albo bio-matematyka.
komentarz 9 marca 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)
Powodzenia! :)
komentarz 9 marca 2018 przez choinka765 Początkujący (300 p.)
Dzięki :-)
0 głosów
odpowiedź 8 marca 2018 przez gnx Dyskutant (7,720 p.)
Ja na PG mordowałem się najwięcej właśnie z matematyką i fizyką. Myślę, że jeżeli to ogarniasz i czujesz, to spokojnie będziesz miał czas by w swoim tempie przyswoić inne zagadnienia.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 657 wizyt
pytanie zadane 7 października 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez SensejChmiel Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 867 wizyt
pytanie zadane 28 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Rarek99 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,084 wizyt

92,576 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...