• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informatyka na Polsl, Katowice czy profil praktyczny w Gliwicach?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,073 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Marek Godlewski Nowicjusz (120 p.)

Cześć,

Aktualnie dostałem się na:

-Informatyka (Katowice), studia stacjonarne

-Informatyka (profil praktyczny), studia stacjonarne

Nie myślę nad infą profil ogólnoakademicki w Gliwicach ze względu na bardzo dużą ilość przedmiotów niezwiązanych z programowaniem. Na którym z tych kierunków mogę liczyć na programowanie, wiem, że nauczenie się programowania na studiach to życzeniowe myślenie, ale lepiej coś niż nic. Proszę doradźcie mi który kierunek lepiej przygotuje do pracy/jest bardziej atrakcyjny dla pracodawcy?

Proszę o pomoc

komentarz 20 lipca 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)
AFAIK, to kierunek w Katowicach jest prowadzony przez (mniej-więcej) tych samych ludzi, co w Gliwicach na AEiI. Natomiast ten profil praktyczny to Wydział Matematyki Stosowanej.

(Swoją drogą, możesz zadzwonić do zespołu rekrutacyjnego z infy i dopytać o takie szczegóły. To nie są żadne tajemnice.)

Kilka lat temu było tak (zapewne to się nie zmieniło), że absolwenci MS uzupełniali potem "braki" na drugim stopniu informatyki na AEiI po tych, którzy po zrobieniu inżyniera poszli w świat.

Zastanów się więc, czy ważniejsza jest dla Ciebie kadra (AEiI vs. MS), czy miasto (Gliwice vs. Katowice). Jakoś nie sądzę, aby różnice w programach nauczania były na tyle istotne, żeby się tym przejmować. Względnie jest jeszcze opcja trzecia: teraz idziesz na MS, przykładasz się do studiów (średnia), a potem na drugi stopień możesz pójść na AEiI.

Za moich czasów (rok temu) na MS studiów II stopnia informatyki nie było - więc gdybyś chciał drugi stopień, to już nie będzie na MS. (Na AEiI warunki rekrutacji były tak ułożone, żeby największe szanse mieli absolwenci infy z AEiI, a zaraz po nich byli absolewenci infy z MS.)
komentarz 20 lipca 2021 przez Marek Godlewski Nowicjusz (120 p.)
Szczerze, raczej nie myślę nad II stopniem studiów. Chciałbym przede wszystkim coś z tego kierunku wynieść i nie mieć kłopotów ze znalezieniem pracy. Z tego co "zasłyszałem"na MS jest mniejsze finansowanie a co za tym idzie poziom nauczania. Do Katowic papiery już złożyłem, a jeżeli z listy rezerwowej wskoczę do Gliwic na infę p.ogólnoakademicki. Rozważać zmianę miejsca?
komentarz 20 lipca 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)
Ja kiedyś w ogóle nie rozważałem opcji, żeby się ożenić... A teraz właśnie żona się szykuje, bo dziś na urodziny teścia idziemy.

Nie chodzi o to, co dziś sobie zakładamy - tylko o to, co będziemy mogli za te kilka lat zrobić. (Osobiście doradzałbym jednak rozważyć studia II stopnia - w korpo może się to przydać.)

Czy coś wyniesiesz ze studiów, to już od Ciebie tylko zależy (znacznie mniej od kierunku).

Poziom nauczania? Patrz wyżej. Myślisz, że kogoś w pracy za te 10 lat będzie interesowało, na jakim wydziale skończyłeś studia? Jeśli tak, to tylko z jednego powodu - może on sam też był na tym wydziale i będziecie mogli powspominać?

Trzymaj się tego, co już masz w garści. Jak się trafi coś lepszego, zawsze możesz "zmienić gałązkę".

Czy pchać się do Gliwic, skoro już jesteś w Katowicach? A wolisz Gliwice czy Katowice? Bo to jest sedno wyboru tu i teraz. W pracy, za te kilka(naście) lat to nie będzie miało znaczenia.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 20 lipca 2021 przez Hellmick Początkujący (270 p.)
Noo zależy do jakiej pracy chcesz iść
komentarz 20 lipca 2021 przez Marek Godlewski Nowicjusz (120 p.)
Programista, cokolwiek z tym związanego tylko dobrze płatne, jestem w miarę ścisłowcem więc raczej nie będę miał problemu odnaleźć się w tych środowiskach.
komentarz 20 lipca 2021 przez Hellmick Początkujący (270 p.)
Jeśli chcesz zostać tylko programistą, to studia możesz wyrzucić do kosza i się zacząć uczyć programowania samemu/z kursów/z bootcampów, bo studia Cię do pracy nie przygotują.
komentarz 20 lipca 2021 przez Marek Godlewski Nowicjusz (120 p.)
Masz rację, ale gdybym zmierzał w tym kierunku , dalej siedziałbym w technikum i nie miał pojęcia o programowaniu. Wiesz może, jaka jest specyfika profilu praktycznego w porównaniu do ogólnoakademickiego? Czy da się wyciągnąć z tego kierunku coś przydatnego w pracy, nawet nie tej typowo programistycznej a bardziej ogólnoinforamtycznej?
komentarz 20 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

@Marek Godlewski,

Programista, cokolwiek z tym związanego tylko dobrze płatne

no to dobrze się kierujesz, to nie idź na studia.  

komentarz 20 lipca 2021 przez Marek Godlewski Nowicjusz (120 p.)
Chodzi mi po prostu o to, że nie chcę iść na kierunek informatyko-podobny, po którym bardziej opłacało mi się będzie pracować w biedronce. Lubię branżę IT pomimo jej udziwnień, ale historie o juniorach latami szukających pracy mnie trochę zniechęciły. Na początku nie liczę na wiele, chcę poszerzać bardzo skromny zasób wiedzy i rozszerzać horyzont na bardziej płatne stanowiska
komentarz 20 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

Spoko ale generalnie na studiach samych się programowania nie nauczysz. Więc to może byc strata czasu, jeśli oczekujesz że na studiach nauczą Cię programować. 
 

ale historie o juniorach latami szukających pracy mnie trochę zniechęciły

i wybierasz studia, które ... nie dają Ci przewagi, doświadczenia i możesz byc nawet na gorszej pozycji niż junior bez studiów, który dużo robił w tym czasie kiedy ty traciłeś czas na zapchaj dziurowate przedmioty. 
Dodatkowo, praktyki na studiach musisz sobie sam załatwić, bo uczelnie w branży IT tego nie robią, więc to też nie jest ułatwienie :) .
Studia nie dadzą Ci możliwości na bardziej płatne stanowisko, to jest programowanie ... tu nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego "teraz nawet mało kto na to patrzy" bo liczy się wiedza i doświadczenie 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 1,179 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,779 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...