• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sieć domowa z wykorzystaniem dwóch ruterów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
566 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2018 w Sieci komputerowe, internet przez DaVidoSS Nowicjusz (220 p.)
edycja 31 maja 2018 przez DaVidoSS

Cześć.

Dotychczas dawałem sobie rade z siecią domową bez żadnych specjalnych szkoleń czy poradników.

Niestety ostatnio mój usługodawca internetowy  złożył mi ofertę odnowienia połączenia  po realizacji której  padłem ofiara jakiejś chorej polityki firmy.

W czym rzecz.

Otóż otrzymałem nowy modem do kablówki, który ma router  i siec Wireless. Niestety wifi jest dostępne tylko za dodatkowa miesięczną oplata. Co prawda nie jest to jakaś olbrzymia suma, jednakże uważam że żądanie pieniędzy za moja domowa siec jest zwykłym chamstwem.

Z tego powodu postanowiłem użyć tego nowego modemu jako  LAN (kabel) oraz dotychczas używanego rutera WIFi jednocześnie.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby podłączenie wszystkiego do starego rutera  a stary router do nowego ale tu niestety jest ten problem że stary  router  jest 100 Mbps a  połączenie internetowe to 200Mbps czyli podłączając przez stary router ograniczam  łącze o połowę.

Udało mi się to jakoś połączyć tak że i urządzenia w sieci wifi (stary router) i komputery  w  LAN (nowy router) maja dostęp do internetu, jednakże jest problem ponieważ rożne urządzenia działają w  dwóch rożnych sieciach i nie widzą się nawzajem: np. nie mogę drukować na drukarce WIFI z komputera który jest podłączony do innego rutera niż owa drukarka.

Ponieważ nie mam zielonego pojęcia jak to po-konfigurować niczego nie psując oraz przypomniawszy sobie ze jestem wieloletnim subskrybentem Waszego kanału na YouTube postanowiłem poprosić fachowców o pomoc za która z góry serdecznie dziękuję.

 

Nowy modem to : CH7466CE  Wireless Voice Gateway  192.168.0.1

Router WIFI to  D-LINK DIR-635 192.168.1.1

obecna siec

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 31 maja 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

W ustawieniach routera od Wi-Fi zmień IP tak aby 3 pierwsze cyfry były takie same jak w głównym ;) 

np 192.168.0.200

Możesz też zmienić maski sieci z 


255.255.255.0 

na

255.255.0.0 

Wówczas będzie to jedna sieć ;)

w głównym routerze najlepiej wyłączyć automatyczne przydzielanie adresów DHCP a w routerze Wi-FI uruchomić. 

Jeśli będzie jakiś komputer podłączony do głównego będzie trzeba mu wpisać adres IP na stałe ręcznie w ustawieniach Windowsa.

komentarz 31 maja 2018 przez DaVidoSS Nowicjusz (220 p.)
edycja 31 maja 2018 przez DaVidoSS
Dziękuję! Niestety występuje konflikt subnet mask dla WAN i LAN
0 głosów
odpowiedź 31 maja 2018 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Na DLINK dla LAN (nie WAN) ustaw stały IP z puli przydzielanej przez nowy router np 192.168.0.254 (jeśli adres WAN w DLINKU jest z puli przydzielanej przez nowy router to musisz go zmienić na jakiś wymyślony np 192.168.10.1 - trzeci oktet musi się różnić) i na DLINK wyłącz serwer DHCP. Zepnij kablem oba routery - w DLINKU ma być wykorzystany port LAN a nie WAN.

W takiej sytuacji adresowaniem będzie się zajmował główny router a wszystkie porty w obu urządzeniach będą aktywne (oprócz WAN w DLINK - chyba, że można go przemapować).
komentarz 31 maja 2018 przez DaVidoSS Nowicjusz (220 p.)
Genialne! Działa wyśmienicie. Kolejne pytanie się nakłada jak skonfigurować firewalle użyć tylko tego w głównym modemie? Dziękuję!
komentarz 1 czerwca 2018 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Jeśli chodzi o separację "internet - Twoja sieć lokalna" to nie musisz nic robić - wszystkim zajmuje się nowy router i tylko na nim konfigurujesz firewall. DLINK działa jako switch + AP.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 281 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez MichuDev Pasjonat (20,300 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 264 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 398 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez pr0mil Nowicjusz (160 p.)

92,634 zapytań

141,505 odpowiedzi

319,883 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...