• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy jQuery ma sens, gdy używam BabelJS?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
484 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2018 w JavaScript przez devrafalko Nowicjusz (140 p.)
Hej, jestem na takim etapie nauki, że bardzo dobrze poznałem VanillaJS i ES6, do tego webpack, babel, npm, podstawy nodeJS (path, fs, itd.). Teraz zastanawiam się nad wyborem frameworka, zapewne będzie to ReactJS i zastanawiam się, czy jest w ogóle jeszcze sens ruszać jQuery? W ofertach pracy dla Reacta rzadko widuję jQuery. Z tego co kiedyś czytałem, jQuery powstał po to, aby kod JS był "cross-browser" gdy jeszcze developerzy zmagali się z IE8-9. Dziś, gdy używam BabelJS, ten problem nie istnieje, dobrze myślę? Czy warto więc w ogóle poświęcać czas na dokumentację jQuery? Pewnie poszłoby mi to łatwo, ale jednak wolę ten czas poświecić na coś innego, tym bardziej jeśli faktycznie dziś już odchodzi się od jQuery? Może jakiś człowiek od Reacta wypowie się jak to wygląda w pracy? :) Jedyne co mi się podobało w jQuery to metody do animacji okienek, jakieś `toggle` itd. ale zapewne powstało pisiont odrębnych bibliotek do tego. Z góry dzięki za ciekawe odpowiedzi :)
1
komentarz 23 kwietnia 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Według mnie zdecydowanie nie warto ruszać jQuery, strata czasu

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Obecnie kończy się era jQ. Myślę, że nie warto zagłębiać się w to ale jeżeli masz czas to możesz potraktować przejrzenie dokumentacji jQ w ramach ciekawostki.
komentarz 23 kwietnia 2018 przez devrafalko Nowicjusz (140 p.)
a czego dziś się używa do obsługi i manipulowania DOM zamiast jQuerowych `scrollTop`, `toggleClass`, itd.? Czysty JS + `document`?
komentarz 23 kwietnia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Globalne obiekty window i document dają dużo możiwości. Ponadto jest coś takiego jak element.classlist.toggle do przełączania klas
+1 głos
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,790 p.)
Korzystając z jQuery opierasz się na kontekście całego dokumentu. Z kolei w Reactcie widok ogranicza się do komponentu, ewentualnie jego dzieci. Nie widzę sensu łączyć tych dwóch rzeczy.
+1 głos
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie ma wg mnie co porównywać jQuery, React, babel itp. bo to różne narzędzia.

Obecnie front idzie w stronę głównie Angular/React/Vue i myślę, że to dobry kierunek.

Użycie Reacta nie wyklucza możliwości użycia również jQuery ale nie zbyt widzę sens tego, tym bardziej, że jesli byłyby to Twoje początki z React czy Angular to zapewne przy użyciu jQuery próbowałbyś zrobić coś "niereactowego".

jQuery natomiast czasami się przydaje np. jesli pracujesz w projekcie z jakimś gotowym CMS, gdzie i tak jest to podpięte.

Ale można by tu długo dyskutować, lecz wg mnie jeśli faktycznie dobrze znasz JS to bez problemu szybko wdrożysz się zarówno w React, Angular, jQuery i wiele innych rozwiązań, bo to tylko pewnego rodzaju "nakładki" na czysty JS.
0 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
To zależy, w starych projektach możesz spotkać pluginy napisane w jQ, aczkolwiek sam jQ nie jest trudny.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,253 wizyt
pytanie zadane 26 września 2017 w Offtop przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 467 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2018 w JavaScript przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 394 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2020 w JavaScript przez WiktroH Mądrala (6,550 p.)

92,632 zapytań

141,500 odpowiedzi

319,879 komentarzy

62,012 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...