• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Lekki i szybki Linux dla programisty

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
3,302 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Obecnie na moim starszym małym komputerku, Acerze Aspire One D270 (2GB RAM przeróbce, HDD 298GB, 2x 1.6GH), jest najnowsza wersja Lubuntu, lecz denerwuje mnie na nim to, że pakiety są przestarzałe, niektóre aplikacje nie chcą działać od tak sobie (nie przez parametry komputera -  -sprawdziłem) i co dziwi mnie najbardziej system czasami zamula. Czy istnieje jakiś lżejszy jeszcze Linux (grafika mnie nie interesuje, tylko żeby była), który ma dostęp do najnowszych pakietów i nie wysypuje się co chwila? Próbowałem już Arch Linux, lecz konfiguracja tekstowa mnie przerasta, a poza tym mój komputer ma co chwila problemy ze sterownikami wifi, których rozwiązać nie umiem. Jakby ktoś miał jakiś sprawdzony link do dobrego (najlepiej polskiego) przewodnika wideo to niech też podeśle.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Spróbuj najpierw w konsoli

lspci -k

A jak nic to nie wyjaśni to zainstaluj lshw poprzez

pacman -S lshw

i później

lshw -C network | more

Oczywiście zakładam że dałeś radę ustanowić połączenie z internetem po kablu...

 

komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Za kablem mogą być małe przygody gdyż na Lubuntu nie chciał mi działać
komentarz 16 kwietnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
W Archu żeby było połączenie po kablu trzeba odpowiednio skonfigurować dhcp natomiast w Lubuntu powinno być automatycznie wykryte i działać od razu. Jeżeli tak nie jest to daj sobie spokój z tym lapkiem.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
A nie mogę w zgrać sobie sterowników już na Lubuntu, nagrać na pendrive i gdy zainstaluje Archa to je zainstalować?

Tutaj pojawią się kolejne dwa problemy:

-jak sprawdzić jakie są sterowniki na Lubuntu i czy są one takie same wszędzie

-w jaki sposób zainstalować później te sterowniki
komentarz 16 kwietnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Linux to nie Windows. Na telefonie z Androidem też nie pobierasz aplikacji ze sklepu play żeby później gdzieś ją kopiować i instalować na innym telefonie. Od biedy jest to możliwe ale nie jest polecane. i technicznie trudne.

9 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Środowisko graficzne ma większy wpływ na bazowe obciążenie systemu niż distro; zamiast szukać distro i co chwilę reinstalować system, spróbuj instalować różne DE na obecnym Lubuntu; zawsze możesz potem wrócić do obecnego nic nie tracąc.

Osobiście używam i3 (nie powiem jakie distro, żeby podkreślić punkt ;) ), który jest skrajnie minimalistyczny i lekki; wymaga trochę przyzwyczajenia, ale IMO na dłuższą metę jest wygodniejszy niż "zwykłe" DE, szczególnie na laptopach (gdzie w miarę możliwości unikam odciągania się od klawiatury do touchpada).
komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Lubuntu zbyt często mi się wysypuje więc jeśli zmienie w taki razie system za jakiegoś Minta i potestuje
komentarz 17 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
edycja 17 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk

@adrian17,
Możesz dać linka do sciągnięcia pakietów i3 i poczytania o tym IDE?

komentarz 17 kwietnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 17 kwietnia 2018 przez manjaro

Już raz tutaj pisałem... Linux to nie Windows... Tutaj się nic nie ściąga tylko instaluje z repozytorium.

A poczytać można na stronie i3wm

komentarz 17 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
edycja 17 kwietnia 2018 przez draghan

 Chłopie nie zawsze każda dystrybucja od razu ma wpisane każde repo i czasem trzeba je dodać. Wiesz o tym, ale tak się zdarzyło, że czytając wikibook i wikipedie nie słyszałem jeszcze o IDE i3. Po prostu nie szukałem lekkich środowisk graficznych, ale ostatnio tak jak założyciel tego tematu mam potrzebę wgrania jakiegoś systemu na bardzo słaby komputer dla znajomego i kompletnie nie mam pomysłu jak podejść do tego tematu. Komputer ma 1GB RAM i bardzo słaby procesor. Potrzebuje mieć na nim pulpit, ma działać przeglądarka internetowa i pakiety biurowe. Sam korzystam z manjaro i środowiska graficznego XFCE. Dzięki za linka manjaro, widzę że pulpitu tam nie będę miał, ale może co najmniej pasek z iconami do uruchamiania programów. On nie będzie wpisywał niczego w terminal jak ja.

// To wyróżnienie nie było potrzebne. draghan

komentarz 17 kwietnia 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

IDE

nie IDE (integrated development environment), tylko DE (desktop environment) ;)

Chłopie nie zawsze każda dystrybucja od razu ma wpisane każde repo i czasem trzeba je dodać

Nie, ale repozytorium dystrubycji to pierwsze miejsce do sprawdzenia. Zazwyczaj wystarczy szybkie google "Ubuntu i3 package".

Ubuntu: https://packages.ubuntu.com/bionic/i3

Debian: https://packages.debian.org/stretch/i3

Arch: https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/i3-wm/

Etc. Wystarczy zainstalować, przełączyć się na niego na ekranie logowania i potestować.

Potrzebuje mieć na nim pulpit

i3 nie ma pulpitu - mówiłem, skrajnie minimalistyczny ;) Są same okna programów.

komentarz 17 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Dzięki.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Wiesz co... chcesz mieć GNU/Linux na słabym komputerze bez dotykania środowiska tekstowego? Powodzenia ale to nie ta klasa systemów. Złośliwcy twierdzą że dla programisty środowisko graficzne GNU/Linux służy do uruchomienia dużej ilości terminali. I trochę (IMHO dużo) mają racji...

Pozostają Ci mikrodystrybucje-dystrybucje odchudzone ale nie dam gwarancji że nie dotkniesz konfiguracji tekstowej i pakiety programistyczne nie będą miały brody.

https://en.wikipedia.org/wiki/Light-weight_Linux_distribution

Osobiście jeśli ma być lekko i wydajnie a sprzęt jest leciwy, używam BSD (Net lub Open). FreeBSD jest zbliżone do współczesnych dystrybucji GNU/Linux jeśli chodzi o zasobożerność.
komentarz 15 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Nie chodzi mi o to, że nie dotykam się terminala,lecz o to, że na linuxie jestem od pół roku. Terminal znam dość dobrze, większość rzeczy robię w nim, lecz pełna tekstowa instalacja i konfiguracja nowego nieznanego mi systemu (do tej pory tylko debianopochodne) jest ponad moje siły,
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
A ja osobiscie polecam Fedore. Od jakos roku uzywam i jest swietnie. Wsparcie eleganckie, a jak zapytasz na forum to odpowiedz i pomoc dostepna bardzo szybko.
komentarz 15 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
edycja 15 kwietnia 2018 przez LEON1402
Jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób podczas instalacji uruchomić konsolę? No to jeszcze jedno. Znasz jakiś sam szkielet systemu tzn. System bez środowiska graficznego i żadnych programów, ale ze sterownikami.
komentarz 15 kwietnia 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Nie podczas instalacji. Pomijasz wykrywanie sieci przy instalacji, podpinasz pod kabel po odpaleniu i tak dzialasz. A co do szkieletu to nie jestem pewien nawet o co pytasz.
komentarz 15 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Jeśli dobrze zrozumiałem i Ciebie i resztę piszących w tym wątku kolegów, to linux to system, grafika no i reszta aplikacji. Jako system zainstalować mogę jakiegoś Debiana, jako grafikę lxde, a reszta programów to np. pakiet biurowy. Chodzi mi o sam system bez środowiska graficznego i żadnych aplikacji.
1
komentarz 16 kwietnia 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Chodzi mi o sam system bez środowiska graficznego i żadnych aplikacji.

Na takim Debianie to w ogóle nie trzeba kombinować, wystarczy że podczas instalacji odznaczysz checkbox środowiska graficznego: https://i.imgur.com/LoIiGP0.jpg

Na większości dystrybucji raczej tak to wygląda. Na Ubuntu chyba trzeba pobrać osobne ISO dla serwerów.

komentarz 16 kwietnia 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)

@LEON1402,

Osobiscie odradzam czysto tekstowy system z tego prostego powodu ze ciezko bedzie chocby po forum szperac.

+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
A ja ze swojej strony polecam Debiana ze środowiskiem graficznym XFCE. Bardzo lekkie środowisko graficzne myślę, że będzie działać bez problemów. Debian słynie ze stabilości.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
A jak sprawdzić jakich sterowników do wifi potrzebuje na Debiana? Przy próbach instalacji jest właśnie ten problem.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Jak nie Arch to może Manjaro. Instalując przy użyciu Architect ISO można uzyskać bardzo lekki system (tylko zamiast DE zainstaluj jakiś WM jak masz słaby komputer) a do tego pakiety są aktualne + dostęp do AUR
komentarz 16 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Właśnie się zorientowałem że Manjoro ma community editions np. z i3. Jak to jest z dostępnością programów na Manjaro/Arch? Na debian i pochodnych są wszędzie paczki deb, może z raz musiałem instalować coś z binarek. Jak kiedyś miałem fedorę to już nie było to takie kolorowe i czasami trzeba było się mędczyć z instalacją mniej popularnego programu.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Na manjaro masz dostęp do AUR więc nawet jak czegoś nie ma w oficjalnym repo to na 99% będzie w AUR. Manjaro jest instalowany razem z yaourt więc instalacja będzie się sprowadzała do jednego polecenia w terminalu: yaourt nazwa_pakietu
komentarz 16 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Dobrze rozumem. Manjaro ma własne repozytorum, gdzie np. zaciąga wszystkie zależności przy instalacji itp (coś ala PPA). AUR to skrypty instalacyjne użytkowników, czyli muszę najpierw sam zainstalować potrzebne zależności. Mogę natrafić na np. źle napisany skrypt i wywali mi błąd a ja mam szukać rozwiązania.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez niezalogowany

czyli muszę najpierw sam zainstalować potrzebne zależności.

No chyba, że się posłużysz jakimś helperem, który sam te zależności zainstaluje np. już wcześniej wspomnianym yaourtem

 Mogę natrafić na np. źle napisany skrypt i wywali mi błąd a ja mam szukać rozwiązania.

Możesz, ale to są raczej rzadkie sytuacje.

0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez Adamo2499 Bywalec (2,090 p.)
komentarz 15 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Sprawdziłem Knopixxa, lecz zastanawiam się czy nie wa jego wersji oczyszczonej, bez zbędnego oprogramowania, gdyż np. pakietu LibreOffice nigdy nie użyje, a resztę sam zgram co kiedy będę potrzebował. Najlepsza była by wersja z samym gołym systemem i środowiskiem graficznym.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Ja bym polecał Mint'a
komentarz 15 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Minta próbowałem i w wersji mate i cinammon. Zacina się jeszcze gorzej od Ubuntu, nawet przeglądarka internetowa przy trzeciej karcie odmawia posłuszeństwa!
komentarz 15 kwietnia 2018 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
A to ciekaw, z teorii mint powinien być lżejszy :/
komentarz 15 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)

@UltraSF,
 W moim komputerze nie chodzi o wykorzystanie RAM, nigdy jeszcze nie użyłem całej, lecz o wiele za słabego procesora, dlatego trudno powiedzieć bez bliższej  znajomości z każdym systemem na moim komputerze co będzie jak działać.

komentarz 15 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Mint nie będzie dobry dla niego, wspominał o nowych pakietach.
Może manjoro z xfce, ale nie wiem czy jest to lżejsze. Tak naprawdę to coś lżejszego od tego w lubuntu to będziesz mieć przy awesome window manager lub i3.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
A znasz jakiś mega lekki pakiet graficzny najprostszy, praktycznie spartański, tylko że w czarnej kolorystyce (coś jak w Blackbuntu)
komentarz 16 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
AbiWord i Gnumeric, ale nie wiem czy są do nich fajne ciemne theme.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Chodziło ni o grafikę czyli coś takiego jak np. lxde.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Nie wiem dlaczego, ale pomyślałem o pakiecie biurowym :|
komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Znasz więc takowy:

lekki pakiet graficzny najprostszy, praktycznie spartański, tylko że w czarnej kolorystyce (coś jak w Blackbuntu)
komentarz 16 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Blackbuntu to dystrybucja gnu/linux. Chodzi tobie o ciemne motywy, jak tak to tutaj możesz sobie wybierać pod środowisko oparte na gnome:

https://www.opendesktop.org/s/Gnome/browse/cat/135/ord/top/
0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Ja bym poszedł w Lubuntu lub  Arch itp. Możesz też pójść w lekkie portable linuxy i uruchamiać z pendrivea, jak Porteus, Slax, itp. żeby sprawdzić, pobawić się i zobaczyć czy to jest to.

Ten Acer nie ma tragicznej konfiguracji, mam taki sam ale z 1 GB RAM i Ubuntu, Mint śmigają przyzwoicie. Choć Mint mi nie przypasił, to muszę powiedzieć że byłem zaskoczony że na tak starym sprzęcie 18.3 działał ponadprzeciętnie szybko.

Dużego kopa, przy każdym systemie, da ci SSD. Warto włożyć nawet do netbooka, Goodram 120 GB kosztuje 120 zł :)
komentarz 16 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Jakiej przeglądarki używasz w tym laptopie, że Ci śmiga na 1 GB? w3m wink Ostatnio testowałem lekkie przeglądarki jak qupzilla, ale nie była jakoś o wiele lżejsza i na nowocześniejszysz stronach nie działała czasami. 

komentarz 16 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Używam firefoxa, przy Lubuntu śmiga
komentarz 17 kwietnia 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)
Ciekawe. Używałem przez długi czas starą Toshibę z 1 GB RAM i prockiem 2x1.6 GHz, miałem tam postawionego Minta z KDE (!) i nie zauważyłem żeby mi przeglądarka umierała. Aczkolwiek to było... ze dwa lata temu. Aż tyle się pozmieniało w konstrukcji stron? :o
komentarz 17 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

@miro, Zależy od systemu, w Mint to jest FF

0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2018 przez Perseusz Bywalec (2,190 p.)

Jeśli chodzi o wifi to też miałem z nim problem po instalacji, popytałem na HexChat i ktoś zapodał linka:

https://askubuntu.com/questions/977750/problems-with-wifi-range-on-laptop-wifi-card-realtek-rtl8723be

komentarz 23 kwietnia 2018 przez Doki Użytkownik (860 p.)
Mogę polecić Debiana 9 ze środowiskiem XFCE, które zużywa bardzo mało pamięci, a przy tym ma dużo opcji konfiguracji.

Tak naprawdę właściwie wszystko zależy od twoich preferencji i przyzwyczajeń - co ci najbardziej podchodzi. Unikaj tylko dystrybucji specjalistycznych.
komentarz 23 kwietnia 2018 przez Perseusz Bywalec (2,190 p.)

Myśle że lepiej byłoby odpowiedzieć niż skomentować wink

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 3,822 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
0 głosów
10 odpowiedzi 1,727 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez jared Gaduła (3,600 p.)
+1 głos
6 odpowiedzi 3,088 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...