• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux - Jak lekki może być?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
3,080 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Wytłumaczy mi ktoś np czemu jeden linux może działać nawet przy 32mb ramu (np. systemy w routerach)

A takie ubuntu 16.04 krztusi się przy 1GB ramu

Czym się zasadniczo różnią? rozumiem że napewno takie ubuntu ma o wiele więcej śmieciowych procesów w tle

 

Na jak niskich parametrach sprzętowych można odpalić linuxa z w miarę współczesnym kernelem? np 2.0

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 18 marca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

A takie ubuntu 16.04 krztusi się przy 1GB ramu

Bo Ubuntu to najbardziej zasyfiona dystrybucja - duża ilość uruchomionych usług oraz ciężkie środowisko graficzne. Wszystko po to, aby dystrybucja była przyjazna nawet dla przysłowiowej Pani Krysi. Nie polecam tej dystrybucji - to jest pseudo-Linux. Ballmer kiedyś powiedział, że Linux to rak. Ale ja się nie zgadzam. Rakiem niszczącym Linuksa jest Ubuntu. Ta dystrybucja niszczy tylko opinię o systemie Linux - coraz częściej słyszę od znajomych, że "Eee, Linux to gówno, i wolniejsze niż Windows bo miałem na komputerze Ubuntu".

Polecam Debiana + środowisko graficzne Xfce

(32-bit) http://ftp.acc.umu.se/debian-cd/8.7.1/i386/iso-cd/debian-8.7.1-i386-xfce-CD-1.iso
(64-bit) http://ftp.acc.umu.se/debian-cd/8.7.1/amd64/iso-cd/debian-8.7.1-amd64-xfce-CD-1.iso

Wytłumaczy mi ktoś np czemu jeden linux może działać nawet przy 32mb ramu (np. systemy w routerach)

Przede wszystkim, w wersji na routery nie ma środowiska graficznego, jest okrojony o niepotrzebne moduły, mniejsza ilość uruchomionych usług, itp. Zainteresuj się Embedded Linux. Heh, nawet i na mniejszej ilości pamięci RAM będzie działał przy odpowiednio okrojonej ilości modułów które są niepotrzebne.

Na jak niskich parametrach sprzętowych można odpalić linuxa z w miarę współczesnym kernelem? np 2.0

i386

komentarz 18 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
@jpacanowski jak ja tak pisałem o Ubuntu w innych tematach to byłem grubo minusowany ;) Ale tak masz rację w 100% Ubuntu to rak niszczący Linuksa - nic dodać nic ująć.
komentarz 18 marca 2017 przez __new__in__town Bywalec (2,100 p.)
Do niedawna debian lecący na gnome był moim ulubieńcem. Tak, wiem. Gnome jest stosunkowo ciężkim środowiskiem, ale cholernie przyjemnym. Niestety sam system ma znaczne braki, czasami trzeba wertować informacje przy instalacji, które przy jego klonach są na wyciągnięcie ręki, często podpowiadane w terminalu. Co do ubuntu to się zgodzę w większości.

 

"Ballmer kiedyś powiedział, że Linux to rak". Mogę prosić o linka do tej wypowiedzi? Ciekawi mnie argumentacja, bo samo zdanie jest przezabawne.
+1 głos
odpowiedź 17 marca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Wydajność systemu jest zależna od następujących czynników:

  • Interfejs graficzny
  • Ilość czcionek w systemie (przy interfejsie graficznym)
  • Ilość uruchomionych usług
  • Dopasowanie do konkretnego sprzętu (Gentoo kompilowany podczas instalacji zyskuje kilka % na wydajności)
  • Przeglądarka

 Spróbuj sobie odpalić takie systemy jak KolibriOS. 

komentarz 17 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Przeklinam te kompilacje w Gentoo przy każdej aktualizacji. Szczególnie aktualizacja chromium albo kernela. O kompilacji LibreOffice to lepiej w ogóle zapomnieć bo trwa kilka godzin i wymaga do 6GB miejsca na dysku ;) Dobrze że jest binarka.
komentarz 18 marca 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
"Dopasowanie do konkretnego sprzętu (Gentoo kompilowany podczas instalacji zyskuje kilka % na wydajności)"

już widzę jaki wzrost wydajności będzie przy współczesnych komputerach... ma to sens ale tylko dla komputerów z lat 90-tych.
+1 głos
odpowiedź 17 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Tym się różni, że jeden kernel jest obudowany w ciężkie środowisko graficzny, a drugi w lżejsze lub menadżer okien.

Serwery są lekkie ponieważ zazwyczaj nie mają nawet menadżera okien. Najlżejszy system jaki używałem to NetBSD z PekWM, a z Linuksów to kompilowany Lunar Linux z TinyWM.

http://puppylinux.com/
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2017 przez tangarr Mędrzec (154,820 p.)
System w routerze jest pozbawiony całego interfejsu graficznego.
Unity w Ubuntu może być trochę ciężkawe. Dużo lżejsze są środowiska xfce4 (xubuntu) i lxde (lubuntu).
Jednak największym problemem podczas używania współczesnych dystrybucji w systemach za małą ilością pamięci jest zasobożerność przeglądarek internetowych. Strony internetowe są przeładowane dużymi grafikami, reklamami i skryptami.
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 17 marca 2017 przez manjaro

Damn Small Linux 

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • 24 MB RAM
  • 50 MB HDD
  • procesor i386

Posiada środowisko graficzne oraz domyślnie zainstalowanego Firefoxa ;)

A tak to wygląda

komentarz 17 marca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Zapomniałeś dodać że optymalna ilość RAMu jeśli użytkownik korzysta z Firefoxa to 1GB. devil

komentarz 17 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie ma czegoś takiego jak optymalna ilość ;) U mnie przeglądarka potrzebuje do 4 GB RAM bo mam zawsze otwarte około 40-50 kart.

Myślę że w dystrybucji DSL jest ona zoptymalizowana w jakiś sposób. Choć tak masz rację pewnych barier się nie przeskoczy.
komentarz 18 marca 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
Zapomniałeś że Damn Small Linux pamięta czasy kryzysu NFZ...
–3 głosów
odpowiedź 18 marca 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
edycja 18 marca 2017 przez HaKIM
"Na jak niskich parametrach sprzętowych można odpalić linuxa z w miarę współczesnym kernelem? np 2.0"

Mamy od dawien dawna 4 wersje kernela a ty chcesz się bawić dinozaurami rodem z floppixa?

 

"Czym się zasadniczo różnią?"

tym co powiedzieli wcześniej + zastosowaniem (ubuntu nie odpalisz na arduino :P)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 3,820 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
+2 głosów
9 odpowiedzi 3,299 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 2,468 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...