• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux super lekki i potężny

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,805 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Po ostatnich tematach postanowiłem poczytać o linuxie i nie szukać gotowej kompozycji. Planuje na początek taki zestaw:

Aktualny system o potężnych właściwościach (myślałem nad tym mintowskim) + super lekkie (zajmujące jak najmniej ramu i procka) środowisko graficzne z możliwością zmiany motywu na czarny  (najlepiej taki jak w blackbuntu) + lekki menager okien (myślałem nad fluxbox)

Obecnie np. Mint czy Ubuntu chodzi strasznie wolno. Czy to zadziała i dla uzyskania największych możliwości i szybkości jakich komponentów użyć?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Jeśli masz mocniejszą maszynę i opartą o technologię Intel, zainteresuj się https://clearlinux.org/

Tylko uprzedzam, to nie jest dystrybucja dla osób początkujących ale wygrywa obecnie w benchmarkach.

Wymagania co do sprzętu (CPU) ma spore...

https://clearlinux.org/documentation/clear-linux/reference/system-requirements
komentarz 18 kwietnia 2018 przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
Nie cpu mam słaby. Chodzi mi o to by na słabszym komputerze móc korzystać z wszystkich aplikacji, kosztem grafiki
komentarz 18 kwietnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

@mokrowski, Co kurła? Linux i.. i.. i... INTEL XEON?

Jakim kijem? Po co ktoś coś takiego tworzył?

komentarz 18 kwietnia 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)
No nie wiem, może do serwerów?
komentarz 18 kwietnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Czemu do serwerów? Serwery powinna być pod jak najmniejszym obciążeniem, a nie jak największym.m
komentarz 18 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@Swipeyro, No poczytaj w dokumentacji o zastosowaniach. Kontenery i wysokiej wydajności serwery. Cały system mocno optymalizowany i z użyciem instrukcji SIMD. A tworzył go.. (międzyinnymi) Intel :)

0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Nie wiem po co wznawiasz temat. Linuksy to takie trochę klocki, używaj po prostu lżejszych narzędzi. Głównie zaoszczędzisz na ramie używająć lekkich programów (najlepiej z CLI) i DE. Najlepiej to wgraj sobie tego fluxboxa na tym co masz i zobacz jak Ci chodzi. Zauważyłem jednak, że lepiej wgrać odpowiednią dystrubucje pod starszy sprzęt, bo masz lżejsze programy już zainstalowane i np. skonfigurowane środowiska (np. w Manjaro z i3).
Jeszcze dodam moje ostatnie przemyślenia odnośnie programów typu CLI. Lepiej mieć do nich dystrybucję rolling release np. opartą na arch. Programy rofi, vifm itp. są w bardzo starych wersjach w repo np. w Ubuntu. Nie ma do nich PPA więc, aktualizować trzeba przez binarki, co nie jest cool.

Podobne pytania

+2 głosów
9 odpowiedzi 3,241 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
0 głosów
10 odpowiedzi 1,699 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez jared Gaduła (3,600 p.)
+1 głos
6 odpowiedzi 3,057 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...