• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Najlepszy sposób na system komentowania na stronie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
761 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Tak jak w temacie, zaznaczam tylko, że mam na myśli użytkownika, który może ale nie musi być zalogowany.

Chodzi przede wszystkim o komfort użytkownika, bezpieczeństwo i obronę przed spamem.

Rozważmy parę kwestii.

Co najlepiej zrobić gdy użytkownik kliknie w przycisk "dodaj komentarz"?

1.Wysłać AJAX'em komentarz do bazy danych i za pomocą JS'a zaktualizować listę komentarzy.

2.Submitować formularz, poprzez PHP wysłać komentarz do bazy danych i załadować całą stronę od nowa.

 

A gdybym chciał aby można było dodać tylko jeden komentarz to czy należałoby użyć plików cookie? Jeśli tak to operować na plikach cookie przy użyciu php czy JS?

Jaki jest najlepszy system antyspamowy?
komentarz 27 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

mam na myśli użytkownika, który może ale nie musi być zalogowany.

Powiem Ci szczerze, że z własnych obserwacji różnych stron wydaje mi się, że jeśli trzeba się zalogować to jednak poziom komentarzy i dyskusji jest znacznie wyższy. A już chyba najlepszym rozwiązaniem jest logowanie przez FB... tutaj ludzie na prawdę się hamują z hejtem i obrażaniem, więc zmniejszasz sobie ilość zadań moderatora.

Oczywiście pytanie co z tymi co chcieliby sensownie skomentować ale nie chce im się logować... hmm a może coś w zamian za rejestrację? Jakiś dostęp extra gdzieś czy coś...

Tak samo co z tymi co nie mają FB jeśli chcielibyśmy to wymusić dla kultury dyskusji... do zastanowienia...

Niedługo planuję całkowitą przebudowę jednego portalu gdzie jest dość dużo odsłon i obecnie nie ma komentowania i właśnie też się zastanawiam jak do tego podejść żeby zachować kulturę i jednocześnie w miarę wysoki komfort usera.

Są też gotowce, np. disquss, ale trzeba by się zastanowić na ile jest on powszechny wśród Twoich użytkowników docelowych.

komentarz 27 marca 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Ja Ci powiem tyle, że na e-mail przyszła skarga na brak możliwości komentowania dla niezalogowanych. Ludziom nie chce się logować i rejestrować. A dyskusje...hmmm...Nie wiem czy komentarze to dobre miejsce na dyskusje. Bardziej forum do tego pasuje.
komentarz 27 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Zgadza się, wszystko zależy też od rodzaju strony, rodzaju użytkowników itp. W swoim projekcie zastanawiam się nad ewentualnym świadomym zrezygnowaniem z części komentujących (nawet tych merytorycznych) na rzecz mniejszego nakładu pracy i czasu na moderację, ale to jeszcze etap przemyśleń, więc będę śledził Twój wątek, może coś ciekawego się wyklaruje :)
komentarz 27 marca 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Też na to liczę. W sumie to już wszystko wiem, poza jednym. Chodzi o system ocen. Czy cookies wystarczą aby zapobiegać wielokrotemu ocenianiu?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 marca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Co najlepiej zrobić gdy użytkownik kliknie w przycisk "dodaj komentarz"?

1.Wysłać AJAX'em komentarz do bazy danych i za pomocą JS'a zaktualizować listę komentarzy.

2.Submitować formularz, poprzez PHP wysłać komentarz do bazy danych i załadować całą stronę od nowa.

To zależy od Ciebie ;). Jeśli nie chcesz robić API, nie umiesz JS to najłatwiej będzie zrobić reload strony i już. Jeśli stawiasz na komfort użytkownika, o to aby strona cały czas się nie odświeżała, to wybierzesz AJAX + JavaScript. 

komentarz 27 marca 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Znam na tyle JS'a aby sobie poradzić z tym. Jedyny minus takiego rozwiązania to taki, że jak ktoś ma wyłączonego JS'a to nie skomentuje.

Jednak najbardziej przejmuję się tym spamem i bezpieczeństwem.
1
komentarz 27 marca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Jak AJAX wyśle request możesz wyłączyć form :)
komentarz 27 marca 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Z tym też pokombinuję tym bardziej, że chcę jeszcze zrobić system oceniania.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 211 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2020 w Offtop przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 284 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2020 w Nasze projekty przez Carl Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,543 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2018 w PHP przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)

92,575 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...