• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia pwr cyberbezpieczeństwo

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
14,116 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
Witam czy ktos jest na kierunku cyberbezpieczenstwo? Jak wyglada z praca po takich studiach? I czy warto pojsc w ta strone?
komentarz 3 stycznia 2019 przez niezalogowany
świetne pytanie, może warto przypiąć, bo ciekawe
komentarz 3 stycznia 2019 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

I czy warto pojsc w ta strone?

Od strony finansowej z pewnością tak - w IT nie ma nic co jest lepiej opłacane.

Od strony nauki, poznawania całej tej "działki" - jest to cholernie trudna gałąź IT, bardzo wysokie wymagania, dużo rzeczy trzeba poznać i ciągle być na bieżąco (a zmiany są tutaj 100 razy częstsze niż we frameworkach JS :D ). Ogólnie bardzo trudna działka i świetnie opłacana (ale tylko na Zachodzie).

W UK widziałem zarobki do poziomu 1800 funtów na dzień ( nawet w UK to dużo !), na kontrakcie, ale trzeba być cholernie dobrym. Bywają takie oferty na REED.co.uk

 

8 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 23 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Jak najbardziej warto. Będziesz informatykiem, a także cenionym na rynku (cywilnym i wojskowym) specjalistą od bezpieczeństwa, ochrony danych. Możesz nawet zostać hakerem. Dobry kierunek, piękne miasto.
komentarz 23 marca 2018 przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
Zdziwiło mnie bo jest mega mały próg. Na zwykla informatyke prawie 2x wiekszy
1
komentarz 23 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Sam próg jeszcze o niczym nie świadczy (często jest wynikiem mody albo złych wyobrażeń). Na psychologię, socjologię, prawo, medycynę też są wysokie progi, co nie znaczy, że te kierunki trzeba wybierać.
komentarz 23 marca 2018 przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
Orientujesz sie jak jest z programowaniem? Ucza tez I czy ciezej po tych studiach isc w kierunku programowania niz po zwyklej informatyce?
3
komentarz 23 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Na studiach informatycznych nie uczą programowania (tylko w niewielkim zakresie). Programowania każdy musi nauczyć się sam, przez pracę w domu, robiąc własne projekty. Pod tym względem na pewno nic nie stracisz. Specjalista od cyberbezpieczeństwa musi być wysokiej klasy specjalistą, doskonale znać się na programowaniu.
komentarz 23 marca 2018 przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
Dzieki wielkie za pomoc :)
komentarz 23 marca 2018 przez Olala99 Nowicjusz (100 p.)
edycja 23 marca 2018 przez Olala99

 sama zastanawiam się nad cyberbezpieczeństwem na PWr, na początku chciałam na informatykę, ale progi dość wysokie i mogę nie podołać, więc wydaje mi się cyberbezpieczeństwo to ciekawa alternatywalaugh. Myślę, że warto spytać tych, co tam studiują, ale nie bardzo wiem gdzie ich znaleźć ...indecision

komentarz 23 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Właśnie na tym forum. Myślę, że któryś odpowie.
+4 głosów
odpowiedź 23 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ja tak trochę zbocze z tematu bo jestem daleko po studiach, ale chciałem napisać, że zazdroszczę Wam, takich możliwości, takiego wyboru kierunków studiów. Jak ja szedłem na studia to była informatyka i już.. koniec. A teraz....
Co do cyberbezpieczeństwa to nie wiem, jak studia wyglądają, ale wiem, że dziś specjaliści tacy są bardzo potrzebni i będą potrzebni, zwłaszcza, że takie studia to w pewnym sensie nowość na rynku.
Wystarczy tutaj wspomnieć o RODO (ochrona danych osobowych i cała otoczka z tym związana), a to jest tylko ułamek możliwości...
Powodzenia!
2
komentarz 3 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Mam do czynienia w pracy w całym działem osób odpowiedzialnych za web security i szczerze mówiac, patrząc co oni potrafią i niejeden senior back-endu to wydaje mi się, że takie studia to pic... aby faktycznie zajmować się cyber security to potrzeba lat doświadczenia i praktyki zarówno od strony programistycznej, bazodanowej jak i administracji...

Patrząc na to jak studia uczą, a raczej nie uczą samego programowania to takie kierunki omijałbym szerokim łukiem... one tylko fajnie wyglądają w teorii i na papierku...
komentarz 3 stycznia 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

@shotokan, takie luksusy to raczej wawa/wroc itp itd. W moim mieście mamy informatykę i program studiów (prawdopodobnie) od Twoich czasów mocno się nie zmienił wink

+4 głosów
odpowiedź 30 czerwca 2018 przez Anka Płecha Nowicjusz (220 p.)
Hej. ;) Fakt, że trochę późno, ale chyba rekrutacja jeszcze trwa. Jestem studentką Cyberbezpieczeństwa na PWr. Ciężko jeszcze cokolwiek powiedzieć o kształceniu na tym kierunku, bo jesteśmy pierwszym rocznikiem, a pierwszy rok to była głównie matematyka i elementy programowania. Ciężko nie jest, ale przydaje się systematyczność i duży wkład własny, bez niego się nie ruszysz z pierwszego semestru. Matematykę też dobrze jest lubić, bo na pierwszym semestrze jest analiza matematyczna i algebra, a na drugim kontynuowanie analizy, algebry i dodatkowo zaawansowana kombinatoryka i rachunek prawdopodobieństwa. Programowanie da się zdać bez problemu z pomocą pana Zelenta. :) Generalnie na tę chwilę polecam, Wrocław to duże miasto, dające ogrom możliwości, a sama Politechnika Wrocławska jest ogromną i piękną uczelnią. Sam kierunek wydaje mi się jak najbardziej przyszłościowy i pożądany na rynku pracy, także jeśli komuś jeszcze ma pomóc moja wypowiedź to zapraszamy. ;)
komentarz 8 lipca 2018 przez malybyq Użytkownik (980 p.)
Dzieki wielki :) Czekam na poniedzialek i mam nadzieje, że do zobaczenia na uczelni :D
komentarz 19 sierpnia 2020 przez niezalogowany

@Anka Płecha, Cześć, bardzo mnie podniosła na duchu twoja odpowiedź. Mogłabyś powiedzieć jak to wygląda na późniejszych semestrach? :)

+3 głosów
odpowiedź 19 maja 2020 przez Hihtek Nowicjusz (200 p.)
edycja 19 maja 2020 przez Hihtek
Może trochę nieaktualne, ale mam nadzieję, że ten komentarz pomoże komuś z wyborem właściwych studiów. Jestem studentem końcówki drugiego roku (i drugiego rocznika jaki ogólnie był) cbe na pwr i mogę już co nieco powiedzieć o tym kierunku. Pierwszy rok to matma + podstawowe programowanie oparte na Zelencie. Jeśli ktoś myśli o karierze programisty to musi włożyć dużo od siebie aby to osiągnąć, bo z takim czystym programowaniem już do czynienia później nie ma. Pisze się jakieś skrypty i poznaje Basha, ale to w znacznym stopniu różni się od pisania w C++. Dodatkowo jakieś przedmioty powiązane z prądem, bo w końcu wydział elektroniki. I tu jest pierwszy problem, bo jest dużo niepotrzebnych przedmiotów, które zostały dodane do planu bo cały wydział je ma. Na kierunku poznaje się też trochę aspektów prawnych co jest za razem niezbędne jak i strasznie nudne w większości przypadków, ale taka specyfika zawodu. Na 4 semestrze zaczyna się dziać lepiej (ale dalej nie idealnie) bo poznaje się aspekty związane z sieciami i podstawami bezpieczeństwa (w kontekście informatycznym). Podsumowałbym to w taki sposób, że kierunek jest jak najbardziej opłacalny, ale pod warunkiem, że włożysz sporo pracy od siebie. Polecam się zakręcić wokół koła White Hats, bo oni nauczą was o co chodzi w cybersecurity szybciej niż ktokolwiek na tej uczelni
+1 głos
0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2019 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Półtora roku temu miałem okazję nawiązać współpracę z kilkoma osobami zaangażowanymi w uruchomienie na Politechnice kierunku "Cyberbezpieczeństwo". W rezultacie bywam tam od czasu do czasu i trochę opowiadam o nośnikach danych, Jak ktoś się zastanawia nad wyborem tego kierunku, to zapraszam 11.01.2019.

http://kaleron.pl/autopsja-dysku-twardego.php
0 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Od razu mówię nie studjuje cyberbezpieczenstwa. Co do kierunku to że są niskie progi to kwestia mody. Liczba się z tym że na takich studiach nauczysz się głównie teorii. Moim zdaniem większość wykładowców zna tylko podstawy tego bo na zdrowy rozum jeśli by byli tak dobrzy do by nie pracowali dla uczelni za marne grosze tylko dla poważnych firm płacących gruby hajs. Co do programowania to musisz się go uczyć sam. Programowanie to sztuka, musisz zacząć myśleć jak programista. Co do samego cyberbezpieczenstwa to włamanie się na czyjąś stronę za pomocą znanych ataków i gotowych programów czyni z ciebie kids hakera nie mówiąc o przestępcy. Cyberbezpieczenstwa to bardzo ciężki kawałek chleba musisz zacząć myśleć czego programiści mogli nie przewidzieć, jeśli w dokumentacji pisze że funkcja musi przyjmować to i to lub zwracać to co by było jak by było coś innego na wejściu. Takie rizkminie są na porządku dziennym. Polecam ci kanał pana Gynvalda Coldwinga i śledzenie jego bloga oraz bloga Mateusza Jurczyka.
0 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Obawima sie, ze moga to byc takie same studia jak ekonomia/bankowosc. Ludzie po nich tez kasy nie robia (w sensie kazdy zostaje traderem za big $).

Pamietajcie, ze papier jest warty tyle ile ktos w niego wierzy, dlatego nic tak nie przekonuje jak realne mozliwosci. Jezeli maja tam wykaldac specjalisci z doswiadczeniem to ok. Jezeli stare dziadki co chwile temu uczyly "informatyki" a teraz sie mianowali ekspertami od cyberbezpieczenstwa bo nie pozwalaja znajomym otwierac zalacznikow (a niestety tak czesto wyglada poziom na polskich uczelniach) to takie studia nie sa nic warte. Stracisz tylko czas.

Bardzo chcialbym aby takie kierunki powstawaly i aby uczyli na nich specjalisci za gruba kase. Ale realnie wychodzi to tak, ze oni robia gruba kase BO nie pracuja na uczelni za mala.

To tak jak w urzedzie skarbowym - niby pracuja eksperci i po specjalnych szkolach, ale przychodzi radca finansowy i ich kosi tak, ze wszyscy sie tylko trzymaja za jaja a najbardziej podatnicy bo to nasze pieniadze. I tak to najczesciej wyglada z zawodami chronionymi - dobre sa do zbijania bakow za nic "bo mam papier", a jak przychodzi co doc zego to pieniadz siedzi u ekspertow - ktorzy nei zadko maja papier ale poza tym papierem maja umiejetnosci.

Tu na forum (co mnie dziwi :P) tez tacy kraza. Mozna zagadac, zapytac sie, ci sa pomocni, niezadko uprzejmi i za darmo posiwecaja wiedze i czas. SAm odzywalem sie do np Zelenta (pozytywnie), Comandeera (mega pozytywnie) a zadnym ekspertem nie jestem. Jezeli na studiach ma to tak samo wygladac siedzisz nad projektem (w sensie ROBISZ COS) i jak walisz glowa w sciane to pytasz i dostajesz wskazowke to zdecydowanie warto. A jak masz chodzic i uczyc sie pascala a na zadane pytanie uslyszec formulke albo "robimy wedlug programu" to uciekaj tym predzej - marnujesz czas.

Od siebie dodam,z e warto w zyciu zajac sie czyms co mozesz prowadzic sam (warsztat czy programista - samochod sam mozesz naprawic, program sam mozesz napisac) a bawic sie w cos po czym ktos musi Cie zatrudnic (np nie wiem chemik - gdzie progiem wejscia jest zaklad za gruby $).

Wtedy jestes takim mecahnikiem cz yprogramista, a jezeli ktos zaplaci gruby $ to mozesz zostac tez chemikiem. A jak nie to neich sie buja ty masz zajecie. To tak dodaje od siebie widzac jakie wmlodzi ludzie podejmuja "wybory".

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,241 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,415 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez aleks13 Nowicjusz (120 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...