• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca inżynierska - Portal społecznościowy

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
2,636 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Maciej Sadowski Nowicjusz (160 p.)
Witam wszystkich,

W tym roku kończę studia z informatyki i z tego względu muszę napisać prace inżynierska ;)

Postanowiłem zrobić portal społecznościowy typu Facebook, ograniczający się do rejestracji/logowania użytkowników, dodawania znajomych, dodawania wpisów na tablice, lajkowania, komentowania itp.
Znam HTML, CSS i JavaScript (nie miałem do czynienia z frameworkami JS).

Myślałem o użyciu technologii M.E.A.N (mongoDB, Express.js, Angular, Node.js). W związku z tym mam do Was pytanie, czy te technologie będą odpowiednie to stworzenia tego typu aplikacji. Oraz czy zamiast Angulara użyć React'a, a może Vue i czym te frameworki się od siebie różnią?

Będę wdzięczny za cenne uwagi i podpowiedzi :)

3 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 4 marca 2018 przez niezalogowany

Front
Vue jest zdecydowanie najprzyjemniejsze.

W porównaniu do Reacta
 - Brak JSX, templatki z dyrektywami umilają życie i skracają kod
 - Jedno logiczne this - nie kombinujesz ze składnią
 - Prosty w instalacji i użytkowaniu state managment
 - Intuicyjny podział na logikę, templatkę i style
 - Wygodne pisanie scope'owanego css-a
 - Trywialna obsługa animacji
 - vue-cli - dowolna konfiguracja środowiska bez ejecta
 - Imo bardziej zwięzłe podejście do architektury aplikacji

W porównaniu do Angulara (którego mało znam)
 - Nie trzeba pisać w TS
 - Mniej kodu, dużo mniej kodu.
 - Mniej plików, dużo mniej plików.
 - Swobodne podejście do architektury
 - Dowolność w wyborze narzędzi

No i przede wszystkim - bardzo dobra dokumentacja

1
komentarz 4 marca 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
również polecam Vue.
1
komentarz 4 marca 2018 przez Kamil Łydka Stary wyjadacz (13,600 p.)
Vue > React

Vue > Angular
1
komentarz 5 marca 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)

To ja dorzucę swoje 3 grosze:

  • TAK JSX to zło, vue robi to lepiej
  • Przez to cieżko różnić co jest stanem a co jest prop. Przy dużych template jest to problematyczne.
  • Potwierdzam, vuex latwiejszy od Reduxa.
  • Tak, nazwy metod przy life-cycle Reacta czasami są nie odpowiednie.
  • Tak animacje to fajny dodatek :). 
  • Co do dokumentacji kłóciłbym się. Sporo ficzerów nie znalazłem w dockach :). 
komentarz 5 marca 2018 przez niezalogowany
Zawsze można spróbować z mobx-em, jest dość podobny, tylko wszystko trzeba opakowywać w dekoratory.
+3 głosów
odpowiedź 4 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
A ja dorzucę coś z innej strony. Co do technologii to w przypadku portalu polecałbym pomyśleć nad node+React (ew. VUE) i baza MySQL lub inna relacyjna, ale to moja subiektywna ocena, ja po prostu taki stack preferuję i tyle :)

Ale do rzeczy, piszesz o portalu typu FB... a może zrób coś bardziej praktycznego? Pomyśl czym się interesujesz poza programowaniem, np. fotografia? muzyka? jakiś sport? itp. i zrób mini portal tematyczny, ale nie w formie bloga tylko właśnie bardziej portalu. Być może na prawdę wciągniesz się w temat i poza programowaniem intensywnie wejdziesz w jego wypełnianie merytoryczne i z czasem może nawet jakieś pieniążki z tego będą :) Zawsze przyjemniej się pisze coś, co być może da się jeszcze wykorzystać albo przynajmniej coś, co łączy się z pasją, hobby itp. Pomyśl :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w kodowaniu!
komentarz 6 marca 2018 przez Tomasz90 Nałogowiec (25,140 p.)
Ja to bym do takiego portalu spolecznościowego jakąś bazę grafową polecił np. Neo4j.
–1 głos
odpowiedź 4 marca 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)

 Postanowiłem zrobić portal społecznościowy typu Facebook, ograniczający się do rejestracji/logowania użytkowników, dodawania znajomych, dodawania wpisów na tablice, lajkowania, komentowania itp. Znam HTML, CSS i JavaScript (nie miałem do czynienia z frameworkami JS).

to jest słaby temat na prace, czym tutaj wyróżnisz temat pracy? " Po prostu portal"? Taki portal funkcyjnie mozna zaklepac w 7 dni jak ktoś potrafi programować. Mało w tym sensu widzę, tym bardziej jak chcesz robic M.E.A.N to jest naprawdę basicly... i jak przejdzie :D to nie wiem gdzie studiujesz. Czemu taki pomysł ? 

3
komentarz 4 marca 2018 przez Storm Obywatel (1,570 p.)
Jak nie potrafi programować to co wtedy? :D Tak tak są tacy ludzie jak nie większość :D Inżynierka ma pokazać, że potrafi coś zrobić i nie musi od razu walić z grubej rury.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,311 wizyt
–2 głosów
3 odpowiedzi 790 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2017 w JavaScript przez Sławek Obywatel (1,270 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,122 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2017 w HTML i CSS przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...