• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

studia, nauka

0 głosów
301 wizyt
pytanie zadane 9 lutego w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez witek98 Nowicjusz (120 p.)
Cześć wszystkim,

Chciałbym związać swoją przyszłość z programowaniem, ale jestem już na 1 roku prawa i w związku z tym mam kilka dylematów.

Otóż, jednym rozwiązaniem byłoby pisanie matury z matematyki i fizyki, a potem rozpoczęcie studiów informatycznych. Tylko studia rozpocząłbym z dwuletnim 'opóźnieniem', nie wiem czy to dobra opcja.

Mógłbym też nie zostawiać obecnych studiów, ale skupić się intensywnie na nauce programowania i za jakiś rok podjąć pierwszą prace.

Teoretycznie można być programistą bez wykształcenia wyższego, ale to automatycznie zamyka mi drogę do pracy w korporacji.

Może najlepiej byłoby robić kursy, które skończę zdecydowanie szybciej niż studia?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Może ktoś był świadkiem podobnej sytuacji? Byłym wdzięczny za konkretne rady.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 10 lutego przez Beginer Pasjonat (22,130 p.)
Na twoim miejscu chyba zrobiłbym tak. Skończył bym studia prawnicze, skoro już na nich jesteś. Informatyką zajmował bym się nadal (hobbystycznie), traktując jako odskocznia od ciężkiego, nudnego wkuwania. Po skończeniu studiów prawniczych, jeśli uznasz, że to nie jest zawód dla Ciebie, wrócisz do programowania, ale już na poważnie. Ciężką, intensywną pracą postarasz się nadrobić stracony czas. Kwestię studiów informatycznych można jakoś rozwiązać - np. robiąc dyplom zaocznie, czy wieczorowo. Miej jednak świadomość, że pewnych rzeczy i doświadczeń związanych z programowaniem nie da się szybko nadrobić. Dzisiaj informatyką trzeba zajmować się od dziecka.
komentarz 10 lutego przez witek98 Nowicjusz (120 p.)
Mam świadomość tego jak bardzo jestem w tyle za rówieśnikami, którzy informatyką zajmują się kilka lat. Jeśli mam jakąkolwiek możliwość, żeby skrócić ten dystans to jest to tylko praca i czas, a wiadomo lepiej zacząć w wieku 20 lat niż 24 :D

Jeśli chodzi o profesje prawnicze, to się w tym kompletnie nie widzę choćby z tego powodu, że osób z wykształceniem prawniczym jest naprawdę MASA, a dobrą prace ma niewielka część tych osób. Tym bardziej, że po pierwszym semestrze zostałem sprowadzony do ziemi, na studiach nie liczy się to co zrozumiem, tylko to co umiem na pamięć. Sam się sobie dziwię, że wierzyłem w takie bajki.

No cóż, muszę to przeanalizować i podjąć jakąś decyzje, ale prawdopodobnie przez najbliższe miesiące wdrożę się w programowanie i zobaczymy co los przyniesie :D

Jeszcze raz dzięki za konkretne porady/
komentarz 10 lutego przez Beginer Pasjonat (22,130 p.)
Ostrzegam Cię, że w świecie informatyki jest jeszcze większa konkurencja i trudno zdobyć dobrą pracę. Przypomnij sobie jak jeszcze niedawno marzyłeś o studiach prawniczych, i dużym wysiłkiem się na nie dostałeś (nie każdemu się udaje).

Myślę, że jednym z ważniejszych czynników wyboru są predyspozycje. Oceń na chłodno, czy widzisz siebie w roli prawnika, czy masz taką osobowość. Mogą też pomóc rodzice.
+2 głosów
odpowiedź 9 lutego przez Beginer Pasjonat (22,130 p.)
Nie bardzo mogę sobie wyobrazić równoległe studia prawnicze i intensywną naukę programowania. To niewykonalne! Mission impossible!

Nie ma na świecie dobrego prawnika, i jednocześnie dobrego programisty. Również z tego względu, że te dwa zawody wymagają całkiem innych (skrajnych) zdolności i predyspozycji.

Nie znamy Twojej osobowości, dlatego musisz sam zdecydować.

Jednego z drugim na pewno nie da się pogodzić, chyba że zupełnie hobbystycznie, amatorsko.
komentarz 10 lutego przez Ehlert VIP (138,130 p.)

Nie ma na świecie dobrego prawnika, i jednocześnie dobrego programisty. 

To gdzieś jest zapisane? Unormowane prawnie? Określone w jakimś kodeksie, standardzie?  

komentarz 10 lutego przez Beginer Pasjonat (22,130 p.)
Oczywiście moje sformułowanie jest nieco niefortunne (prowokacyjne), ja o tym wiedziałem. Nikt przecież nie może znać całego świata, i nigdzie tak nie jest zapisane. Moją tezę oparłem o własne doświadczenia - obydwa zawody/zajęcia znam dość dobrze.

Brawo za czujność!
komentarz 10 lutego przez Ehlert VIP (138,130 p.)

Wiem, co masz na myśli i w dużym stopniu się z tym zgadzam, jednak jak już praktycznie sam zauważyłeś Twoja teza jest obalona. Studia prawnicze to jeden z najbardziej wymagających kierunków. Programowanie wymaga mnóstwo poświęceń i CZASU. Jednak nie takich rzeczy ludzie już dokonywali wink

komentarz 10 lutego przez witek98 Nowicjusz (120 p.)

@Beginer, Dziękuję za odpowiedź. 

Tak masz rację i jestem tego w pełni świadomy, że nie pogodzę tych rzeczy w dłuższym wymiarze czasowym. Jednak w najbliższym semestrze i prawdopodobnie kolejnym mógłbym poświęcać ok. 3-4 godzin dziennie na naukę programowania, bez 'odpuszczania' studiów. Chociaż nie wiem czy te 4 godziny nie brzmią komicznie i czy to miałoby jakiś sens, dlatego jestem ciekaw Waszej opinii. 

Tylko pojawia się pytanie co dalej, czy postawić wszystko od razu na jedną kartę czy ciągnąć dwie rzeczy jak najdłużej, a potem zdecydować? 

 

komentarz 10 lutego przez Beginer Pasjonat (22,130 p.)
Te 3-4 godziny dziennie "brzmią raczej komicznie", bo programowanie (zwłaszcza na początku) jest tak zajmujące i wciągające,  że często z własnej, nieprzymuszonej  woli zarywa się noce.

Skończ studia prawnicze, ani ich nie lekceważ. A później zdecydujesz.
+1 głos
odpowiedź 9 lutego przez Jedras Maniak (54,920 p.)

Tylko studia rozpocząłbym z dwuletnim 'opóźnieniem', nie wiem czy to dobra opcja.

W perspektywie życia czyli jakieś 70+ lat to raczej nie tak dużo.  

Mógłbym też nie zostawiać obecnych studiów, ale skupić się intensywnie na nauce programowania i za jakiś rok podjąć pierwszą prace. 

Jak masz czas to raczej będzie konieczne, bo nawet po studiach informatycznych bez samodzielnej nauki nigdzie się nie dostaniesz.  

Może najlepiej byłoby robić kursy, które skończę zdecydowanie szybciej niż studia? 

 Ja częściej widuję w ogłoszeniach "wymagane wykształcenie kierunkowe wyższe" aniżeli "skończony kurs XYZ".

Teoretycznie można być programistą bez wykształcenia wyższego, ale to automatycznie zamyka mi drogę do pracy w korporacji. 

Może i zamyka, ale można pracować nie tylko w korporacjach. Chyba, że bardzo Ci zależy na konkretnej to wyślij CV, pochwal się projektami, może akurat ktoś spojrzy przychylnie, ale będzie ciężko. 

+1 głos
odpowiedź 9 lutego przez karyma Użytkownik (980 p.)
Mając ponad 30 lat też mi trudno nie ulegać czasem złudzeniu że jest za późno na coś tam. Na naukę programowania czy tworzenia stron, być  może nawet kiedyś zarobienia na tym paru groszy.

Ale nie. Nie dajmy sobie wmówić że jest za puźno na coś tam niekoniecznie tylko informatykę. Ludzie robię i po 50 lata życia , robią ,  studia, żenią się, uprawiają sporty maratony itd
0 głosów
odpowiedź 13 lutego przez pixieily Nowicjusz (140 p.)
Serio nie da rady pracowac w korpo jeśli sie nie skończy studiow informatycznych? ale serio pytam haha boo miałam wrażenie ze jak jestes dobry i masz doświadczenie too by może przyjeli ze studiami niekierunkowymi :/ Ale nie wiem aaaa i ja bym na twoim miejscu skupila sie na programowaniu, nie ma co sie męczyć na tych studiach :c

Podobne pytania

+2 głosów
5 odpowiedzi 577 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 446 wizyt
pytanie zadane 15 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez xDxDxD Nowicjusz (130 p.)
Porady nie od parady
Wynikowy wygląd pytania, odpowiedzi czy komentarza, różni się od tego zaprezentowanego w edytorze postów. Stosuj więc funkcję Podgląd posta znajdującą się pod edytorem, aby upewnić się, czy na pewno ostateczny rezultat ci odpowiada.Podgląd posta

54,361 zapytań

98,199 odpowiedzi

201,959 komentarzy

26,686 pasjonatów

Przeglądających: 276
Pasjonatów: 18 Gości: 258

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...