• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka Javy [15k] i pod studia

Object Storage Arubacloud
0 głosów
214 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez hrqe Nowicjusz (120 p.)
Hej

Chcę się uczyć pod Java Deva. Mam kilka pytań.

1.Algorytmy - ktoś miał do czynienia z książką "Grokking Algorithms" autorstwa A.Bhargava? Nie chcę się rzucać na Sedgewicka (zrobię to w przyszłości, na studiach), bez podstaw matmy. Czy książka Bhargavy daje podstawy algorytmiki? Chcę się nauczyć praktycznego zastosowania algorytmów / mieć wiedzę (jako niestety absolwent liceum nie wiem nic) nt.algorytmów trochę lepszą niż przeciętny uczeń technikum informatycznego.

2.Kiedy zacząć uczyć się algorytmów? Gdy dowiem się czym jest OOP(chociażby od strony składni) to jest już dobry czas, by zacząć? Widzę w spisach treści, że pojawiają się zagadnienia z obiektówki, list, itp. (to chyba struktury danych).

3.Chcę przeczytać trzy książki autorstwa Robert C.Martin - te dotyczące pisania czystego kodu - niektórzy twierdzą, że lepiej to odłożyć, inni, że lepiej wraz z rozpoczęciem nauki. Ja nie widzę przeszkód, by przeczytać te książki po 2-3 razy. Mogę to zrobić w trakcie nauki, do snu, mogę to zrobić później.. Chcę je kupić więc nie będzie problemu z dostępem. Chyba kupię je polskojęzyczne, bo są dużo tańsze - ktoś miał styczność? Są dobrze przetłumaczone? Czy kolejność czytania ma znaczenie? (Czysty kod, czysta architektura, mistrz czystego kodu - o tych mówię)

4.Studia - chcę pójść na studia informatyczne, zaoczne. Bardziej zależy mi na pracy niż na wykształceniu, ale jestem ciekaw technologii. Studia narzucą mi konieczność uczenia się tego i owego - może znajdę coś co mi się spodoba bardziej? Poznam ludzi z branży. Ogólnie widzę sporo zalet i chcę je zrobić. Mam 24 lata, nie chce mi się uczyć matmy z książek do liceum.. Matmę mam zdaną przeciętnie, jedynie podstawę. Załóżmy, że na AGH/PWr/PW nawet nie chce mi się próbować dostać, ze 2 lata bym się musiał uczyć do matur xD Przejrzałem syllabusy wielu uczelni (zarówno jakichś PWSZów, jak i AGH - przedmioty są zazwyczaj te same) studia zaoczne, to praca własna - z pewnością na AGH są wyższe wymagania, ale studia inżynierskie w mojej opinii za bardzo uczą teoretycznych głupot. Ja chcę nauczyć się dobrze programować i chcę, by ktoś mi za to dobrze płacił. Czy zatem powinienem próbować dostać się na jakąś Politechnikę Krakowską czy dać sobie spokój z matematyką i iść na jakiś PWSZ dla papierka i ogólnego obrazu co to jest ta informatyka? Być może pytanie jest trochę głupie, ale ciężko mi dostrzec różnicę pomiędzy czytaniem podręcznika do C będąc studentem Politechniki Krakowskiej vs będąc studentem PWSZ w Białymstoku (o ile tam jest PWSZ). Widzę natomiast zaletę odrzucenia nauki matematyki do matury - więcej czasu na naukę programowania.

Patrzeć na uczelnię pod kątem miasto - oferty pracy?

Będę wdzięczny za pomoc, nie mam za bardzo kogo zapytać na żywo, trochę googluję, jeszcze pogoogluję, ale może ktoś coś od siebie dorzuci.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 12 marca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)

Jeśli jesteś miłośnikiem książek to polecam zacząć od Zacznij od dlaczego.

Kolejno zastanów się czy na pewno programowani i dlaczego chcesz to robić, zwłaszcza w Javie. 

Kolejno przeanalizuj sytuacje w Twoim mieście, dowiedz się kto oferuje prace w Javie i jakie ma wymagania - napisz najlepiej do tej firmy i zapytaj o konkrety (jakie technologie obok javy i ogólne pytanie o firmę i projekty) 

Jeśli już się zdecydujesz to warto oprócz oczywistej nauki samego języka przeczytać książkę czysty kod, ale to nie jest książka - którą warto czytać szybko. Lepiej czytać po rozdziale dziennie i zastanowić się jak tą wiedzę można wykorzystać na swoim kodzie. Z tego względu odradzam na starcie zasypywanie się książkami i proponuje wybrać jedną max 2 do nauki. 

 

komentarz 12 marca 2020 przez hrqe Nowicjusz (120 p.)
Chcę dobrze zarabiać.

Jest sporo materiałów do Javy, Java wgl w Polsce chyba dobrze stoi. To język obiektowy, jak nauczę się go to i tak w przyszłości będę mógł w rozsądnym czasie zmienić technologię.

Po studiach będę celował w duże Polskie miasta. Wawa, Krk, Wro..

Chcę rozsądnie to rozplanować na początek. Zacząłem przerabiać kurs Javy na Udemy, w kwietniu kupię sobie core java Horstmanna..
0 głosów
odpowiedź 12 marca 2020 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
Co do uczelni i WSZ widziałem (linkedin) wielu mistrzów po tych uczelniach i maja naprawde wysokie stanowiska jak juz sie zaczepia w jakimś "elektronicznym" korpo. Natomiast co poniektórzy adepci (moi znajomi) pajhiwo z najwyżej punktowanych uczelni nie mają nawet konta na fb czy linkedin , a google ich prawie nie chyta. Wiec wiesz, lepiej skończyć gładko łatwą uczelnie, bo nie wiadomo jak kariera się rozwinie....Co to jawy temat rzeka pracy coraz więcej to dzięki komórkom.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 662 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2019 w Java przez matrix Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 451 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 119 wizyt
pytanie zadane 31 października 2018 w Java przez Niskol123 Początkujący (400 p.)

92,580 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...