• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaka dystrybucja linuxa następna? Skąd się jej uczyć?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
540 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 w Offtop przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Witam! Od dwóch miesięcy bawię się systemem linux, moim pierwszym distrem było Ubuntu, instalowałem je z pięć razy, co chwile coś psułem i w rezultacie otrzymywałem Kernel Panic, Grub Rescue. Nauczyłem się dosyć wielu przystępnych komend, starałem się je zrozumieć, a nie przeklejać z jakieś strony. Postanowiłem, że będe na innym dysku eksperymentował z innymi dystrybucjami linuxa. Chwilę poużywałem Minta, niezbyt mi przypadł, próbowałem zainstalować debiana 9, ale przez brak umiejętności połączenia z wifi w instalatorze, zainstalowałem tylko tryb tekstowy :V. Obecnie jako programista używam Fedory 27 i jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek chciałbym także poznawac inne distra. Jakie polecacie spróbować zainstalować, nauczyć się?

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
wybrane 25 lutego 2018 przez Artur Koniec
 
Najlepsza

Dla mnie środowiska graficzne to nie Linux. Klikać, otwierać i zamykać okienka pani Krysia z poczty nawet potrafi... Zamiast poznawać kolejną dystrybucję i super słitaśne środowiska graficzne, bierz się za bash.

Polecam brać się za Linuksa z samym tylko bashem, a nie jakaś kolejna dystrybucja z kolejnym środowiskiem graficznym... Bo to jak lizanie lodów przez szybę. Do tego, takie Ubuntu ma coraz mniej wspólnego z samym Linuksem i powoli robi się z tego niezależny system operacyjny...

Znajdź jakiś tani VPS i poprzez SSH baw się w samym tylko bashu. Najlepiej Debian... a w nowej zakładce w przeglądarce internetowej na swoim głównym systemie operacyjnym otwórz sobie dokumentacje Debiana, postaw serwer HTTP, załóż bloga czy jakąś stronię z portfolio i każdego dnia próbuj coraz lepiej zabezpieczyć i zoptymalizować system i coraz lepiej poznać ten system porządnie.

Polecam zbudować własnego Linuksa... 
http://users.cecs.anu.edu.au/~okeefe/p2b/power2bash/power2bash.html 
"From Power Up To Bash Prompt"

Albo polecam Slackware... Najstarsza i najlżejsza dystrybucja. Mówi się, że jak znasz jakąś dystrybucję inną to znasz tylko tą jedną dystrybucję, a jak znasz Slackware, to znasz Linuksa... Chociaż z Debianem jest tak samo...

komentarz 25 lutego 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Dzięki za sensowną odpowiedz!
+4 głosów
odpowiedź 6 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,790 p.)
Może warto ogarnąć jedną, ale porządnie? Na ten moment jesteś po 3, 4 dystrybucjach zrobiłeś kernel panic i wiesz jakie kolory maja środowiska graficzne. Polecam skupić się na jednej. https://www.debian.org/doc/
komentarz 7 lutego 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Hmm dzięki, w sumie dobry pomysł :D A byś napisał czego warto się nauczyć np. w Debianie?
komentarz 7 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,790 p.)
To zależy do czego używasz systemu. Jeśli mowa o serwerach, to warto się zainteresować konfiguracją poszczególnych usług pod distro. Postaw i skonfiguruj: mysql, PostgreSQL, Redisa, apache, Nginx jakiś ci czyli jenkins/Travis. Serwer ssh, Sprawdź dostępność i jakie pakiety masz dostępne z jakich repozytoriów; stable/unstable. Przyda się serwer gita. Zabezpiecz go odpowiednio, sudo, iptables, porty, konto root wyłączone. Na końcu możesz ogarnąć monitoring np zabbix.
1
komentarz 7 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,790 p.)

Zapomniałem dodać że to wszystko w cli. I tylko vim. devil

+2 głosów
odpowiedź 14 lutego 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Zainstaluj np. Fedrę 27 i rozpocznij budowanie własnej dystrybucji od podstaw:  http://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable/

W ten sposób bardzo dużo się nauczysz i pracując z dowolną dystrybucją sobie poradzisz.

Radzę tylko zarezerwować sporo czasu na ew. pomyłki i próby :-)
+1 głos
odpowiedź 6 lutego 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)

Mi jedyne distro jakie przypadło do gustu to Manjaro GNOME. Wszyscy polecają minta albo ubuntu ale moim zdaniem właśnie te distro jest najlepsze dla kogoś kto z linuxem nie miał nic wspólnego (tak jak ja) i jest przyzwyczajony do windowsa.

komentarz 6 lutego 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Możesz podać jakieś argumenty?
komentarz 6 lutego 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Prostota konfiguracji i ilość ustawień "od ręki". Przy instalacji sterowników nie miałem żadnych problemów jak w innych distro.
komentarz 14 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Prawie jak Windows 10... Autorowi pytania chyba nie o taką naukę używania Linuksa chodziło... Ogólnie zresztą dla mnie środowiska graficzne to nie Linux. Klikać, otwierać i zamykać okienka pani Krysia z poczyta nawet potrafi...

Polecam zbudować własnego Linuksa...
http://users.cecs.anu.edu.au/~okeefe/p2b/power2bash/power2bash.html
"From Power Up To Bash Prompt"

Albo polecam Slackware... Najstarsza i najlżejsza dystrybucja. Mówi się, że jak znasz jakąś dystrybucję inną to znasz tylko tą dystrybucję, a jak znasz Slackware, to znasz Linuksa...

komentarz 14 lutego 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
No ten Manjaro Gnome ze screena to akurat zmodyfikowałem pod siebie żeby przypominał Windowsa, polecam go ze względu na to że się nie wywala z byle powodu.
komentarz 14 lutego 2018 przez Szycha Gaduła (4,650 p.)
Manjaro, również polecam.
+1 głos
odpowiedź 6 lutego 2018 przez Benek Szeryf (91,110 p.)
Jak chcesz poeksperymentować, to może Knoppix. Wystarczy pendrive i na nim trzymasz cały system. Nie musisz go instalować, możesz podłączyć do dowolnego komputera i załadować system do RAM-u. Oczywiście to taki dodatek, na dysku możesz sobie postawić dowolne inne distro.
+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Jak chcesz w przyszłości pracować z serwerami, to uczył bym się Debiana, Centosa lub Fedory.

Podobne pytania

+2 głosów
7 odpowiedzi 1,354 wizyt
pytanie zadane 18 września 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Ehos Nowicjusz (240 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 301 wizyt
pytanie zadane 2 września 2021 w Systemy operacyjne, programy przez danielj Nowicjusz (170 p.)
+1 głos
5 odpowiedzi 1,882 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Cylian Początkujący (280 p.)

92,617 zapytań

141,466 odpowiedzi

319,783 komentarzy

61,999 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...