• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk HHD i jego praca!

Object Storage Arubacloud
0 głosów
279 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Kacper Szczepaniak. Nowicjusz (140 p.)

Cześć mam pytanie, kolejny raz na temat dysku HDD, dzisiaj zauważyłem że dysk się sam wyłączył podczas pracy komputera (SYSTEM JEST POSTAWIONY NA SSD). Wszedłem w panel sterowania, opcje zasilania i okazało się że dysk jak nie jest używany przez 20 min to się wyłącza (jest to ustawione jako domyślna opcja), czy to jest normalne.

CZY LEPIEJ ŻEBY PRACOWAŁ CAŁY CZAS CZY MOŻE SIĘ WYŁĄCZYĆ JAK NIC NIEGO NIE KORZYSTA???

 I czy to może mieć wpływ na żywotność dysku, ciągła praca ?! 

Z góry dzięki za odpowiedź! yes

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 13 grudnia 2017 przez niezalogowany

CZY LEPIEJ ŻEBY PRACOWAŁ CAŁY CZAS CZY MOŻE SIĘ WYŁĄCZYĆ JAK NIC NIEGO NIE KORZYSTA???

Lepiej wyłączyć, żeby oszczędzać energię. Minus jest taki, że przy próbie dostępu do dysku, kiedy jest on wyłączony, trzeba poczekać ~2 sekundy, żeby się uruchomił. Ja na desktopach tę opcję zawsze wyłączam właśnie z tego powodu.

 I czy to może mieć wpływ na żywotność dysku, ciągła praca ?! 

Tak. Z drugiej strony - po wyłączeniu HDD i próbie dostępu do niego talerze trzeba rozpędzić, co bardziej obciąża silnik. Tak źle i tak niedobrze. (-:

 

Nie jest to istotna różnica, tj. przyjmij, że nie wydłuży, ani nie skróci to żywotności HDD (tego typu testów chyba brak; nie słyszałem o problemach wynikających z wyłączania [lub nie] dysku).

Kieruj się tym, czy chcesz oszczędzać energię, czy nie.

0 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Tak, takie wyłączanie jest normalne. Ciągła praca zużywa dysk. (Zresztą jeszcze chyba nie ma czegoś takiego, że podczas działania w długim okresie czasu coś się w jakiś sposób nie zużywa. Ba nawet jak coś długo leży odłogiem, również może to wpływać niekorzystnie na żywotność np. silniki samochodów).
0 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2017 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Ja zawsze tę opcję wyłączam(PC). Jak masz system na innym dysku to wyłącz defragmentację i niech sobie będzie ciągle włączony. Windows nie będzie na nim nic mielił. Raz na jakiś czas sobie zdefragemntuj Mydefrag'iem i wyjdzie to o niebo lepiej. Jak to dysk na dane, to nie będzie trzeba tego robić zbyt często. Mi się czasami zdarzało, że windows walnął klina i dysk nie starował, potrzebny był konieczny restart.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 393 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2020 w Sprzęt komputerowy przez Kvbcio Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 291 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,507 wizyt
pytanie zadane 15 września 2016 w Sprzęt komputerowy przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...