• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jaki linux + parę pytań

Object Storage Arubacloud
0 głosów
475 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez noel1402 Użytkownik (630 p.)
Na moim starym komputerze windows działa strasznie wolno (np. 80% mocy procesora przy włączaniu chroma). Musze wytrzymać na nim jeszcze pół roku. Zastanawiałem się więc nad instalacją linux'a. Podobno one działają szybciej. Nie mam jednak zielonego pojęcia jak to zrobić, ani jakiego linuxa wybrać. Na początek testowo chciałem zainstalować go obok windows'a. Komputer używam głównie do tworzenia stron internetowych i od czasu do czasu Visual Studio.

1. Jakiego Linux'a wybrać ?

2. Jak go zainstalować? Najlepiej dokładny poradnik (razem z BIOS'em krok po kroku)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 9 grudnia 2017 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
wybrane 9 grudnia 2017 przez noel1402
 
Najlepsza
1) Kwestia gustu, tutaj możesz po prawej w tabeli wybrać jakiś jeden z popularnych https://distrowatch.com/?language=PL

2) W biosie nie trzeba nic specjalnie ustawiać. Robisz bootowalnego pendriva np programem Rufus, bootujesz i instalujesz. Wszystko jest proste, zwykle z automatu (tylko wybierasz dysk/partycję) lub sam tworzysz. Powinny być 2 partycje:

root - system ext4 (system linux)

home - system ext4 (na pliki, odpowiednik dokumentów, pobranych itd z windowsa)

ewentualnie jeśli masz mniej niż 4gb ramu kolejna partycja "swap" system ext4 a wielkość zwykle ludzie piszą 2x ilość pamięci ram
komentarz 9 grudnia 2017 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Tak, wiele razy na zmianę wrzucałem na 1 pendriva windowsa, linuxy itd
komentarz 9 grudnia 2017 przez noel1402 Użytkownik (630 p.)

Zdecydowałem się na linux'a lubuntu. Jest jego pełno wersji. Będę go pobierał z tej strony:

Linuxiarze.pl

Jaką z nich wybrać? (chce system 32 bitowy)

komentarz 9 grudnia 2017 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)

Nie jestem specjalistą z linuxa ale z tego co kojarzę

Lubuntu 17.10 i386 929MB - 32bit

Lubuntu 17.10 amd64 921MB - 64bit

komentarz 9 grudnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tak się tylko wtrącę aby wyjaśnić dwie sprawy:

- Linuks to nie jest jakiś gniot który działa w konsoli na 8-bitowych prockach. Dystrybucje Linuksa które mają dobrze sprawować się jako desktopy również mają duże wymagania i są dość zasobożerne. Może nie tak bardzo jak Windows ale zawsze. Dystrybucje lżejsze są już uboższe w wiele rozwiązań. Piszę to abyś miał tego świadomość.

- Druga sprawa to na słabym komputerze goły system będzie dobrze i szybko działał, ale uruchomione programy już niekoniecznie. Więc jeśli teraz przeglądarka przy otwartych kilku zakładkach zużywa pół GB RAM to pod Lunuksem będzie podobnie. Cudów nie ma ;)
komentarz 9 grudnia 2017 przez noel1402 Użytkownik (630 p.)
1.Ramu przeglądarka mi prawie nie zżera, to procek słaby.

2.Mam jeszcze jedno pytanie. Czy na linux'a da się zainstalować programy typu Visual Studio i Unity 3d ?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 4,239 wizyt
pytanie zadane 5 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,952 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...