• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja drugiego systemu przy brak miejsca na kolejną partycje podstawową

Object Storage Arubacloud
0 głosów
601 wizyt
pytanie zadane 29 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez młodyprogramista Nowicjusz (140 p.)
edycja 29 września 2017 przez młodyprogramista

Witajcie :) 

Niestety nie udało mi się znaleźć w sieci potwierdzonego lub kompletnego rozwiązania mojego problemu.

Posiadam na swoim laptopie system Win7, ale chciałbym zainstalować sobie jako drugi system dystrybucję linuxa(skłaniam się ku Ubuntu). Niestety pojawił się problem, fabrycznie posiadam już 4 partycje podstawowe i nie ma miejsca na kolejną, na której mógłbym sobie wgrać Ubuntu. Wygląda to tak:

Nie mam pojęcia jak bezpiecznie to zorganizować, gdyż porady które znalazłem w sieci są sprzeczne lub nie do końca dotyczą mojego problemu. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc :) 

edit1: Dodam jeszcze, że chciałbym utworzyć dodatkowo osobną partycję na dane oraz programy, ale nie jest to priorytetem, ale gdyby ktoś chciał to uwzględnić w rozwiązaniu problemu byłbym wdzięczny.

edit2: Wedle życzenia dodaję nowy screen: 
Screen- KLIKNIJ

Pozdrawiam. 

1
komentarz 29 września 2017 przez cyklop123 Bywalec (2,790 p.)
edycja 29 września 2017 przez cyklop123
wydziel puste miejsce a w instalatorze ubuntu wybierz niestandardowe partycjonowanie

instalator zainstaluje pogram rozruchowy grub który będzie ładował oba systemy
komentarz 29 września 2017 przez młodyprogramista Nowicjusz (140 p.)
Rozumiem, że podczas instalacji w niestandardowym partycjonowaniu mam wybrać to wolne miejsce? Czy Ubuntu nie potrzebuje przypadkiem 3 partycji? Zostaną one jakoś stworzone samoistnie? Wybacz, jeśli to głupie pytanie, ale nie posiadam dużej wiedzy w tym temacie.
Co w przypadku gdy będę chciał przywrócić system z partycji recovery(fabrycznie stworzonej)? Bo z tego co wyczytałem są z tym problemy.
komentarz 29 września 2017 przez cyklop123 Bywalec (2,790 p.)
Musisz utworzyć partycje SWAP wielkości twojego ramu, a reszta może zostać w ext4 z montowaniem w /.

Osobiście podzieliłbym to jeszcze ta ok 30Gb w /, a reszta w /home.
1
komentarz 30 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć. Zanim zrobisz wolne miejsce na system zarchiwizuj ważne dane z tej partycji którą będziesz usuwał. lub zmieniał jej rozmiar.Nie usuwaj partycji recovery bo może Ci się przydać.Podczas instalacji Ubuntu wybierz tą wolną przestrzeń na dysku którą zrobiłeś.Tak w wielkim skrócie.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 30 września 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

STOP!

Od takich zabaw masz maszyny wirtualne. Ściągaj VirtualBox, włącz w BIosie technologię Intel Virtual.. i baw się na wirtualnej maszynie...

Ciekawe, że nikt o tym tu nie wspomniał surprise

komentarz 30 września 2017 przez młodyprogramista Nowicjusz (140 p.)
Rozumiem, że chodzi Ci o to, żebym zainstalował Ubuntu na wirtualnej maszynie?
Tak też do tej pory pracowałem, ale właśnie ostatnio po przywróceniu systemu i zainstalowaniu nowszej wersji VirtualBoxa nie zapisywało mi postępu pracy na dysku, po każdym wyłączeniu maszyny, system nie wstawał z powrotem(problemy z tworzonym dyskiem w maszynie), musiałem instalować od początku unixa.
Po za tym będę teraz sporo pracował na linuxie, no i studentowi informatyki wypada jednak posiadać dwa systemy :) W ostateczności będę próbował naprawić ten problem z VirtualBoxem.
Dzięki za odzew, gdybyś miał inne rady bardzo chętnie przeczytam :)
komentarz 1 października 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Dzięki za odzew, gdybyś miał inne rady bardzo chętnie przeczytam :)

Zrobić kopię dysku przed zabawami, np. obrazem clonezilla na dysk zewnętrzny.

I polecam może iść w stronę linux mint, z ubuntu zawsze problemy. 

0 głosów
odpowiedź 29 września 2017 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Kupujesz szufladę na dysk ssd, wkładasz ją w miejsce twojego napędu CD jeśli takie masz i instalujesz linuksa z botowanego pendriva na twoim nowym dysku.
komentarz 29 września 2017 przez młodyprogramista Nowicjusz (140 p.)
Chodziło mi raczej o reorganizacje partycji na moim aktualnym dysku, ale dziękuję za odzew. Takie rozwiązanie zastosuję w przyszłości, wtedy jednak na SSD będzie Win, bo to mój roboczy system. Teraz potrzebuję rozwiązanie mniej czaso i "pieniężnochłonne".
Gdybyś miał inne pomysły chętnie ich wysłucham :)
0 głosów
odpowiedź 29 września 2017 przez Dev Ox29A Dyskutant (8,400 p.)
To moje rozwiązanie , ale nie musi być pro... jak możesz usuwasz ostatnia partycje , robisz extended na niej i na niej tworzysz kolejną partycję na linuxa, który się zainstaluje. możesz przećwiczyć na VM - virtual box.
komentarz 29 września 2017 przez młodyprogramista Nowicjusz (140 p.)
Właśnie wolałbym nie usuwać :/ Wyczytałem, że można by przekonwertować D i OEM na logiczne, które byłyby pod extended, ale nie wiadomo czy recovery będzie działać.
komentarz 29 września 2017 przez Dev Ox29A Dyskutant (8,400 p.)
Dałbyś radę zrobić większego screena - bo strasznie mały i mało co widać ?
komentarz 29 września 2017 przez młodyprogramista Nowicjusz (140 p.)
Dodany link do pytania w edit2.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 75 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez gmcode Gaduła (3,120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,439 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 702 wizyt

92,565 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,596 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...