• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informatyka - studia - czy dostanę się

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,541 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jamnik677 Nowicjusz (170 p.)
edycja 19 listopada 2017 przez jamnik677

Cześć! Mam pytanie, a mianowicie czy jeśli na maturze zdam rozszerzoną - matematykę, angielski i geografie mam szanse dostać się na zwykle studia informatyczne, może być informatyka stosowana jak i zwykła. Pytam się, iż nie zdaje fizyki (...) liceum do którego uczęszczam, kiedy zaczynałem naukę zbyt mało osób poszło na ten kierunek i po prostu nie został on uruchomiony w tym roczniku. 

 

 

 

6 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 listopada 2017 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
wybrane 20 listopada 2017 przez jamnik677
 
Najlepsza
Zaznaczyłem brak szans bo nie chciałem się wyróżniać. :P Nie wiem co rozumiesz przez normalną informatykę ale jeżeli nie chodzi o informatykę na agh albo coś w tym stylu, to powinieneś się dostać wszędzie spokojnie o ile zdasz maturę. Dużo uczelni bierze wszystkich i sieje w pierwszych semestrach. Poza tym popatrz na wymagane przedmioty zazwyczaj z rozszerzenia bierze się 1-2 przedmioty najczęściej infe/ matme.
komentarz 19 listopada 2017 przez jamnik677 Nowicjusz (170 p.)
Przepraszam, że nie napisałem o jakie uczelnie mi chodzi ale kompletnie zapomniałem dodając pytanie ... A wiec najlepiej byłoby, gdyby to była Politechnika Świetokrzyska, iż mieszkam w województwie Świętokrzyskim i to jedyna „uczelnia”, w tym województwie gdzie można studiować informatykę, a ze względów lokalnym najlepiej mi by odpowiadała. Co o niej sądzisz? Z tego co pisze w sieci nie ma jakiś „strasznych barier” aby się tam dostać, ale ponoć po pierwszym roku dużo osób wylatuje... a w województwie małopolskim jakaś uczelnia do której będę miał sznase się dostać to m.in jaka? Mógłbyś mi tu wypisać kilka najbardziej odpowiednich?
komentarz 20 listopada 2017 przez TenGumis Gaduła (3,440 p.)
Co do małopolski to możliwości masz masę. Fizyka nie jest niezbędna na ŻADNEJ informatyce w Krakowie. Wszędzie wystarczy matma + angielski. Jakie są możliwości. Bardzo łatwo się dostać na UP ale poziom raczej marny. Politechnika i UEK poziom sensowny. Myślę że rozszerzona matura na 50%+ i powinno się udać. Na UJ są 3 informatyki. Stosowana na wydziale fizyki lub zwykła na wydziale Matematyki poziom mają bardzo dobry ale progi dośc wysokie (chyba trochę za wysokie w stosunku do poziomu) ale nie można się dziwić bo dochodzi jeszcze sam fakt studiowania na dosyć "prestiżowej uczelni" co potęguje liczbę chętnych zawyżając próg. Myślę że trzeba tam z 60-70% z rozszerzonej matmy. Trzecia informatyka na UJ to informatyka analityczna której nie polecam nikomu kto nie spotkał się wcześniej z tym kierunkiem gdyż jest to naprawdę trudna sprawa i trzeba takie rzeczy jakie się tu dzieją poprostu lubić. I zostaje AGH. Tutaj informatyk jest kilka. Uczelnia napewno świetna. Na WIET i EAAIB  trzeba mieć po 90%+ z angielskiego i matmy rozszerzonej żeby się dostać i poziom jest bardzo wysoki. O pozostałych kierunkach wiem trochę mniej ale napewno się łatwiej na nie dostać.
komentarz 20 listopada 2017 przez TenGumis Gaduła (3,440 p.)
Oprócz Krakowa jest jeszcze Tarnów gdzie napewno można się znacznie taniej utrzymać. Poziom na PWSZ pewnie porównywalny do PK w Krakowie.
komentarz 20 listopada 2017 przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)
Na PŚ raczej na pewno się dostaniesz
komentarz 20 listopada 2017 przez jamnik677 Nowicjusz (170 p.)
DZIĘKI ZA POMOC!!!! Bardzo mi pomogłeś, życzę miłego dnia i programowania, jeżeli taką czynność wykonujesz, a myślę, że na pewno tak :)
+2 głosów
odpowiedź 19 listopada 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Nie wiem, ale jestem z czasów gdy matur rozszerzonych nie dało się nie zdać ;) Można zdać z jednym punktem, co nie przeliczy się na punkty w wskaźniku na wybranej uczelnii. 

Przede wszystkim źle podchodzisz do tematu. Mniej więcej taki schemat powinieneś przyjąć:

  • przejrzeć listę uczelnii na które stać twoją rodzinę i wybrać 2 lub 3 uczelnie na których chciałbyś się uczyć
  • przejrzeć listę kierunków na tych uczelniach i wybrać kierunki, które Cię ciekawią
  • przejrzeć regulaminy rekrutacji na tych uczelniach do tych kierunków - to Ci powie w jaki sposób dana uczelnia rekrutuje, ile to kosztuje i na jakie rzeczy powinieneś zwrócić uwagę. Na informatycznych kierunkach często znaczenie mają przedmioty ścisłe, więc będą one mieć (najczęściej) niewo wyższy mnożnik niż przedmioty humanistyczne. Do tego jeszcze inaczej są liczone wyniki z matur rozszerzonych. 
  • przejrzyj sobie plany zajęć i sylabusy konkretnych przedmiotów
  • przejrzyj sobie opinie o danej uczelni w internecie (chociaż z tym polecam uważać) - ja jednak zalecam być sceptycznym do pozytywnych i negatywnych opinii. Jedne mogą być "kupione" drugie nad wyraz przesadzone. Trzeba umieć znaleźć złoty środek.

Jeśli przejdziesz przez te wszystkie kroki, będziesz dokładnie wiedzieć na jak wysokim poziomie powinieneś napisać wybrane przedmioty na maturze aby nie bać się o start w uczelnii. Pamiętaj jeszcze, że znaczenie ma próg wejścia, który jest bezpośrednio skorelowany z liczbą chędnych osób na jedno miejsce. Próg wejścia oznacza taką liczbę punktów rekrutacyjnych która pozwala na dostanie się na daną uczelnie. Tym progiem jest zwykle wynik ostatniej osoby, która zmieściła się na liście. Wyższy próg oznacza to, że na dany kierunek więcej "mądrych" osób chce się dostać. Niższy próg oznacza, że dużo łatwiej się dostać na dany kierunek ;)

 

0 głosów
odpowiedź 19 listopada 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

Co o niej sądzisz? Z tego co pisze w sieci nie ma jakiś „strasznych barier” aby się tam dostać, ale ponoć po pierwszym roku dużo osób wylatuje...

Według rankingów to PŚ nie ma jakiegoś powalającego poziomu, ale skoro nie tak trudno jest się dostać to coś jednak za tym stoi. Sporo osób wylatuje - normalne zjawisko, na topowych uczelniach również. Można by zastanowić się dlaczego - jedni wylatują bo matematyka okazuje się za ciężka, inni nie mogą sobie poradzić z ogólnie z ilością rzeczy do nauki, a jeszcze inni rezygnują, bo uznają, że jednak informatyka to nie ich bajka. Powodów jest wiele różnych. 

a w województwie małopolskim jakaś uczelnia do której będę miał sznase się dostać to m.in jaka? Mógłbyś mi tu wypisać kilka najbardziej odpowiednich?

Ciężko cokolwiek powiedzieć dopóki nie podałeś nawet wyników z próbnych matur, o ile jakieś były. Rozszerzona matma i angielski na około 60% powinny starczyć żeby się dostać na PK w Krakowie. O AGH już nie mówię, chyba, że interesuje Cię jakaś stosowana na wydziale metali czy humanistycznym, ale nie polecam.

komentarz 20 listopada 2017 przez jamnik677 Nowicjusz (170 p.)
Dzięki za pomoc, myślę ze się uda! :D
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2017 przez ziemjok Gaduła (4,160 p.)
ja dostałem się na informatykę po maturze podstawowej z angola, geografii i rozszerzonej z matmy, mimo że wyniki nie były jakieś powalające (ponad 60% z rozszerzonej matmy). Chociaż w moim przypadku to trochę na farcie się dostałem ,bo z listy rezerwowej :D

Nie wiem jak jest na innych uczelniach, ale prowadzący na PG ostatnio opowiadali, że z powodu mniejszych finansowań czy jakichś innych niedogodności w następnych latach zmiejszą ilość przyjmowanych studentów na informatykę, więc na pewno będzie ciężej się dostać niż np mi. Ale próbować zawsze warto, przyłóż się do matury i bądź dobrej myśli :)
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2017 przez BotQ Początkujący (260 p.)
Jak najbardziej masz szanse. Jednak musisz napisać dość dobrze matematykę i angielski. Wyniki z tych przedmiotów na poziomie minimum 70% pozwolą ci startować na wiele uczelni. Powodzenia.
komentarz 20 listopada 2017 przez jamnik677 Nowicjusz (170 p.)
Dzięki za pomoc! :)
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2017 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Nie widzę żadnego problemu z przedmiotami które zdajesz, ponieważ większość uczelni (na pewno AGH) ma tak że liczy się matma lub fizyka lub informatyka i jak zdajesz kilka to liczysz punkty dla wszystkich i bierzesz najlepszy wynik, jeżeli będziesz zdawał tylko matmę to jeżeli chodzi o szanse na dużo punktów to masz takie same jak ten co będzie zdawał wszystkie (mam nadzieję że rozumiesz).

Problem polega na tym na ile jesteś w stanie zdać maturę, bo informatyka to jeden z bardziej obleganych kierunków i progi na te lepsze wydziały są wysokie.
komentarz 20 listopada 2017 przez jamnik677 Nowicjusz (170 p.)
Dzięki za pomoc, tak zrozumiałem. Miłego dnia lub wieczoru życzę

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 983 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,439 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,211 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez theochse Obywatel (1,310 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...