• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauczyciel- dlaczego nie pracuje w swoim zawodzie?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
792 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Gawciu16 Nowicjusz (150 p.)
Witam. Uczęszczam do 2klasy technikum informatycznego i od pewnego czasu bardzo trapi mnie jedno pytanie- dlaczego nauczyciele którzy posiadają bardzo dużą wiedzę na temat dość wąskiej dziedziny tego zawodu nie pracują w niej? Argument chęci nauczania jest dość mało przekonujący- bynajmniej nie we wszystkich przypadkach.
3
komentarz 8 listopada 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Nie posiadają bardzo dużej wiedzy, bo gdyby ją posiadali to śmiem wątpić, że pracowaliby za te 3k. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
1
komentarz 8 listopada 2017 przez surfeliza Stary wyjadacz (11,260 p.)
Niektórzy wolą robić to samo rok w rok za 3k, niż stale użerać się z nowymi rozwiązaniami i klientami ( ͡° ͜ʖ ͡°).
komentarz 8 listopada 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Kto powiedział, że praca programisty to użeranie się z klientami? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
komentarz 8 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ja bym tak chciał robić rok w rok to samo...niestety sami wiecie, że np. informatyka się zmienia tak szybko, że trudno za nią nadążyć. I nauczyciel też musi użerać się z nowymi rozwiązaniami bo przecież nie będzie wiecznie uczył np. windowsaXP a na egzaminie uczniowie mają windows10 ?!
komentarz 8 listopada 2017 przez lastavenger Obywatel (1,060 p.)
@shotokan Kończyłem technikum "cyfrowe procesy graficzne" jakoś rok temu, niestety przez 4 lata uczyliśmy się na windows XP, a pisaliśmy HTML,CSS,PHP TYLKO w zwykłych notatnikach, a najlepiej to w zeszycie. Na egzamin końcowy zamiast szczegółowych wytycznych co do projektu, to dostała szkoła, że monitory mają mieć conajmniej 27 cali. Straszny burdel, ale tak to dzisiaj wygląda. Nauczyciele, uczyli się przed lekcją jak działają podstawowe komendy... może to tylko u mnie tak było.
komentarz 8 listopada 2017 przez surfeliza Stary wyjadacz (11,260 p.)

@event15 branża tak szeroka, że można użerać się z klientami, kodem...laugh ale oczywiście mówiąc "użerać" nie twierdzę, że tak jest zawsze. 

komentarz 8 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
@ lastavenger bardzo mi przykro, że trafiłeś do takiej szkoły, niestety szkoła szkole nie równa, i nauczyciel nauczycielowi nie równy. I również niestety, ale to nie do końca wina szkoły tylko systemu i podstawy programowej, tzn. jeśli wymagania na egzamin obejmowały XP to szkoła tak Cię uczyła, a nie innego systemu.
W każdym razie zgadzam się z Tobą, jest burdel, ale to też wina systemu, a my nauczyciele o jakiś zmianach dowiadujemy się na samym końcu, kiedy możemy tylko ponarzekać i zrobić tak, aby było dobrze. :)
komentarz 8 listopada 2017 przez lastavenger Obywatel (1,060 p.)
Niestety, ale to prawda :/ jedyne co pozostaje dla NAS to mieć nadzieje ^^
komentarz 8 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Nadzieja to jedno, ale trzeba po prostu pracować samemu jeśli się uważa, że w szkole nauka to za mało. Niestety, ale prawda jest taka, że nauczyciel jest rozliczany z ilości zdanej matury lub egzaminów zawodowych. A dobry nauczyciel, oprócz tego znajdzie jeszcze czas na pokazanie uczniom, jak wygląda obecna praca informatyka :)

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 8 listopada 2017 przez PaulGilbert Gaduła (3,280 p.)
Czasami ludzie którzy mają już ustabilizowaną sytuację życiową (mieszkanie, auto, starsze dzieci) po prostu wolą pracę w szkole, bo mają więcej czasu wolnego (18h/tydz, wakacje, ferie itp) a w razie potrzeby i tak sobie ubocznie dorobią zawsze (czy to korepetycje czy jakieś zlecenia).
+1 głos
odpowiedź 8 listopada 2017 przez Wujek Greg Dyskutant (9,410 p.)
Prawda jest taka że większość osób pracujących w szkołach, a zwłaszcza na uczelniach posiada bardzo dużą wiedzę teoretyczną, która w wielu przypadkach jest nieaktualna i nijak ma się do praktyki. Jeżeli jesteś dobry i ambitny to idziesz pracować do dobrych firm i tam poszerzasz swoją wiedzę, jeżeli jest Ci dobrze z tym co już umiesz to stoisz w miejscu i powtarzasz to samo przez lata. Taka jest smutna prawda w polskim szkolnictwie. Nie mowie że każdy wykładowca czy nauczyciel taki jest, ale zdecydowana większość tak.
+1 głos
odpowiedź 8 listopada 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
W większości przypadków to nauczyciele nie mają tak dużej wiedzy, jak Ci się wydaje, dlatego pracują jako nauczyciele. Oczywiście są i wybitne przypadki, ktoś po prostu uwielbia nauczać innych. Jeszce inną sprawą jest różnica pomiędzy dydaktyką a prawdziwą nauką/techniką. Niestety robienie prawdziwej nauki jest żmudnym zadaniem i trudnym, bo pomiary są obarczone dużymi błędami, nie zawsze są doskonałe i często wymuszają nieszablonowe rozwiązania.

To co natomiast robi nauczyciel, zwłaszcza w szkole średniej, to przekazywanie ugruntowanej wiedzy. Umie to robić dobrze, lubi to, sam dogłębnie zrozumiał zagadnienie. Solidne podstawy są bardzo ważne, to prawda, ale czasem nie wystarczą, by być wybitnym specjalistą. Trzeba się stale uczyć, śledzić nowinki i rozmyślać nad zagadnieniami.

Prędzej znajdziesz takich nauczycieli na wyższych uczelniach, bo oni zazwyczaj prócz dydaktyki muszą także prowadzić badania naukowe. Ale z tym też jest różnie, są osoby które używają stale tych samych narzędzi i korzystają z tych samych technik.
+1 głos
odpowiedź 8 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
edycja 8 listopada 2017 przez shotokan
Witam wszystkich,
pozwolę sobie napisać kilka zdań od siebie, jako człowieka, który żyje tematem bo jestem od 9 lat nauczycielem w technikum informatycznym. I najchętniej bym odpowiedział tak: "A kto niby ma Was uczyć, skoro wszyscy by poszli pracować gdzie indziej".
Na Twoje pytanie, wg mnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi (zresztą kilka tu już takowych padło). Więc Ci jej też nie udzielę (ja jestem nauczycielem bo to lubię a wręcz kocham), ale chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Średni czas pracy nauczyciela to 46 godzin tygodniowo (tak wynika z badań), tak dla wiadomości innych:) Praca nauczyciela wcale nie jest taka łatwa, jak się niektórym wydaje. Ostatnio spotkałem kumpla, który pracuje na kolei i od pewnego czasu uczy przedmiotów kolejowych (dostał takie służbowe polecenie i już). I mówi mi, że woli iść na 8 godzin do pracy niż spędzić 45 minut z uczniami. A mimo to są osoby, które pracują jako nauczyciele za w sumie niewielkie pieniądze.
Mówicie, że ich wiedza jest mała... nie będę się sprzeczał, byś może można spotkać takie przypadki. Ale na moim przykładzie mogę powiedzieć, że tak nie jest. Zresztą większość z Was, jeśli pracuje, to zajmuje się czymś konkretnym od lat, np. tworzy strony internetowe. Ja z kolei uczę lub uczyłem takich przedmiotów jak sieci komputerowe, systemy operacyjne, programowanie, strony internetowe, urządzenia techniki komputerowej (co roku to się zmienia, wszystko zależy od ilości klas i uczniów). Znajdźcie mi fachowca, który z tego wszystkiego będzie miał gruntowną wiedzę? A my musimy i dlatego praktycznie nie wychodzę z różnego rodzaju książek, kursów, itp. Dlatego też jestem na tym forum, aby się kształcić, uczyć czegoś nowego bo informatyka się tak szybko rozwija, że trudno za nią nadążyć. A przecież każdy by chciał kiedyś w przyszłości zostać dobrym fachowcem. Nikt z nas nie chce być badany przez lekarza, który jest niedouczony, co nie? A jak się ma nauczyć, jak nie od dobrego nauczyciela z fachową wiedzą. Nie każdy niestety jest samoukiem, że mu szkoła czy nauczyciel nie jest potrzebny...
Inną sprawą to mieć wiedzę, a umieć tą wiedzę przekazać. Proszę mi wierzyć, że nie wystarczy dać jakiś kurs uczniom, macie i zróbcie np. taką stronę internetową (90% nie zrobi bo nie rozumie), tutaj trzeba wytłumaczyć, powtórzyć coś i tak w kółko.
I na koniec... niezmiernie mi jest miło, jak jakiś uczeń przyjdzie i podziękuje, bo dzięki mnie coś osiągnął w życiu. Tego uczucia nie przebiją żadne pieniądze!
Pozdrawiam

P.S. Dodam jeszcze, że niestety, ale w szkole nie jest sprawdzana wiedza nauczycieli, nikt nie patrzy na jego portfolio, liczy się tylko papierek, że może tego i tego uczyć więc być może stąd wynikają takie przypadki, że jest niedouczony... Choć osobiście znam wiele osób, które są nauczycielami i oprócz tego pracują w danej branży. I taki nauczyciel jest godny polecenia:)
komentarz 8 listopada 2017 przez edek Nowicjusz (230 p.)
a co z nauczycielami przedmiotów ogólnych?
komentarz 8 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
A co niby ma być?
Pewnie spokojnie sobie pracują, albo i nie bo teraz reforma oświaty i sporo zmian i sporo pracy nas czeka...

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 2,124 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,010 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 72 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...