• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux a programowanie

Object Storage Arubacloud
+5 głosów
2,809 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez prominepl Bywalec (2,440 p.)
Witam, zaatanawia mnie od pewnego czasu jedno zagadnienie. Jak tylko wejdę na jakieś forum, grupę, od razu po oczach biją komentarze:"zostaw tego windowsa w cholere tylko linux" itp itd. Dlaczego programiści tak chętnie korzystają z tego systemu operacyjnego i jakie sa jego zalety w porównaniu z windowsem? Zachęcam do dyskusji.

4 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 3 listopada 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
wybrane 3 listopada 2017 przez prominepl
 
Najlepsza

Dlaczego programiści tak chętnie korzystają z tego systemu operacyjnego (...)

Jesteś bliżej komputera, musisz mieć większą wiedzę, a nie ufać bezgranicznie okienkom i klikać Dalej. Linux wymusza od Ciebie dodatkową naukę, ale daje Ci niesamowite możliwości. Jak jesteś mądry i wiesz jak to wykorzystać, to już tylko wyobraźnia Cię ogranicza. Na Windowsie też to wszystko jesteś w stanie osiągnąć, ale dużo większym nakładem pracy i jest mniej specjalistycznego oprogramowania z różnych dziedzin nauki, łącznie z informatyką. Dodatkowo Linux jest darmowy i sam możesz go modyfikować.

Wiem, że są tu osoby, które wolą pracować na Windowsie. Sam zresztą kiedyś używałem tego systemu. Ale ten link jest mocnym argumentem, że Linux jest po prostu lepszy: https://en.wikipedia.org/wiki/TOP500#Top_10_ranking. Według mnie jedyna przewaga Windowsa ujawnia się w momencie korzystania z gier. Jeszcze XP dało się używać, Win 7 też jest znośny, ale powyżej 7 to jakiś dramat.

komentarz 4 listopada 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Benek, może na biedanie czy innym biedadistro coś takiego jest, ale ja na Archu nie mam takich problemów :)
1
komentarz 4 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
No ja na archu też nie mam. Ale czasem raz na rok zdarzy się potrzeba exportu zmiennej środowiskowej czy coś... Jakieś ustawienia globalne do composera albo konfiguracja php... Ale to są ekstremalne sytuacje.
komentarz 4 listopada 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Ale cóż, najgorsze że ludzie wyrabiają sobie opinie o wszystkich „linuksach” na podstawie jednej dystrybucji czy rodziny dystrybucji, to krzywdzące…
komentarz 4 listopada 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Myślę, że tutaj chodzi o oprogramowanie, a nie o to, kto jakiej dystrybucji używa. Pracowałem na różnych dystrybucjach, przede wszystkim jednak często musiałem coś skonfigurować lub skompilować i wymagało to po prostu doczytania. Nie zdarza się to faktycznie codziennie, ale jakby nie patrzeć wymusza jakąś tam znajomość systemu.
komentarz 5 listopada 2017 przez s3r31n Początkujący (340 p.)
Zgadzam się!
+2 głosów
odpowiedź 3 listopada 2017 przez Emil Panecki Bywalec (2,100 p.)
Korzystałem z Linux'a i moim zdanem mówią tak dlatego bo jest szybszy, tak bardzo się nie zaśmieca jak windows i instalujesz rzeczy przez terminal ( NIE WSZYSTKIE ). Inaczej, dla mnie jest wygodniejszy i pewnie dla nich też.

Ale wybierz sobie system który tobie pasuje, a nie bo tak jest napisane w internecie.
4
komentarz 3 listopada 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
O jak prychłem XD
komentarz 3 listopada 2017 przez prominepl Bywalec (2,440 p.)
Chodzilo mi raczej czy: cinnnamon, mate,xfce,kde?
komentarz 3 listopada 2017 przez Emil Panecki Bywalec (2,100 p.)
Co? Kubaapk o co tobie chodzi?
komentarz 3 listopada 2017 przez Emil Panecki Bywalec (2,100 p.)
Prominepl tu już tobie nie odpowiem bo się nie nam.
komentarz 4 listopada 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

A jakie środowisko graficzne polecasz do minta?

Ja używam KDE, ale ono jest bajeranckie i nie każdemu pasuje. Kiedyś mówiło się, że to takie środowisko podobne do windowsowej powłoki. W tej chwili trochę się to zaczęło rozjeżdżać. Developerzy Minta rozwijają własne środowisko, Cinnamon. Całkiem przyjemne, można by od niego zacząć.

+1 głos
odpowiedź 4 listopada 2017 przez obl Maniak (51,280 p.)
Przypomniał mi się taki kawał:

Ile Windows zajmuje miejsca na komputerze?

Ile będzie, tyle weźmie.

Linux jak dla mnie jest dużo bardziej stabilny, o niebo lepiej na nim pisze się skrypty konsolowe (BASH), mniej jest złośliwego oprogramowania pisanego na Linuxa. Pod Linuxem można też normalnie pisać programy i konsolowe i okienkowe więc dla programisty jak znalazł. Dodatkowo Linux jest często wykorzystywany na serwerach, więc jak ktoś programuje w PHP to znajomość tego systemu jest bardzo przydatna. Windows (od 7 wzwyż) to coraz gorszy gniot. Dużo problemów z stabilnością, duża zasobożerność. Po roku, dwóch latach trzeba reinstalować bo zaczyna mocno zwalniać i nie da się na nim pracować stabilnie. Z Linuksem nie mam takiego problemu. Od kilku lat używam i uruchamia się szybko bez problemów. Działa stabilnie, raz miałem tylko problem bo zaktualizowałem sterownik karty graficznej, który jak się okazało nie współpracował najlepiej z moją kartą przez co nie mogłem systemu uruchomić, ale odpaliłem go w konsoli, odinstalowałem sterowniki i się uruchomił. A i instalacja Linuxa to przyjemność, a nie mordęga jak w przypadku Windowsa, gdzie trzeba spędzić kilka godzin, żeby zainstalować pozostałe używane przez ciebie programy.
0 głosów
odpowiedź 4 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 4 listopada 2017 przez manjaro
Opiszę zalety obu systemów. Każdy sobie może wybrać zalety którego systemu są dla niego ważniejsze.

Linux:

- wydajniejszy

- stabilniejszy

- bezpieczniejszy

- darmowy

- posiada repozytorium z oprogramowaniem

- pełni jednocześnie rolę serwera

- nie defragmentuje dysku

- ma zainstalowane już domyślnie prawie wszystkie sterowniki

Windows:

- tylko na niego jest robiona zdecydowana większość dobrych gier

 

Tak od siebie jeszcze dodam że Linux nie wali blue screenów, nie zawiesza się i nie zamula. Po prostu nie jest taki irytujący. Na Windows skazani są niestety gracze, dla nich nie ma alternatywy. Reszta ma wybór.
komentarz 5 listopada 2017 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

To, że aktualizacje są często to akurat dobrze. To znaczy, że ktoś tam dba o to, żeby łatać dziury i niedoróbki. Jak komuś to bardzo przeszkadza, może aktualizację wyłączyć.

 

Wersja komputerowa od poczatku byla klapa, (...) bo w internecie mozna znalezsc miliony tematow o problemach z tym systemem.

Jakoś milionów tematów nie zauważyłem, ale może dlatego, że mam widocznie szczęście do Windowsów, bo nigdy - licząc od XP - poważniejszych problemów z nimi nie miałem.

komentarz 5 listopada 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
No to nie wiem, ja osoboscie z tym systemem mialem duzo problemow od poczatku. No ja wpisujac moje ptoblemy do googla wyskawiwalo mi mnustwo problemow na forach, takich samych lub podobnych. To ze sa czesto aktualizacje oznacza, takze ze system noe byl do konca przemyslany i to pokazuje wlasnie windows 8.0, ktory zostal wydany na szybkiego i mial duzo problemow. Jasne, ze aktualihacja ozmaczaja cos pozytywnego, ale ja widze takze negatywy
komentarz 5 listopada 2017 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

No ja wpisujac moje ptoblemy do googla wyskawiwalo mi mnustwo problemow na forach, takich samych lub podobnych.

Prawda jest taka, że takie tematy mają chyba wszystkie systemy, nawet Linux (szczególnie Ubuntu). Nihil novi. Tak z ciekawości - jaki poważny problem miałeś z Win8.1?

komentarz 5 listopada 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Ubuntu jest disyc ciezkim srodowiskiem, ktorego zamysl byl polaczenie linuxa i latwej okiemkowosci windowsa. I co prawda udalo to sie, bo korzysta sie z niego super, no ale coz, nie wszystkie idee jest w 100 dobra. Jasne, ze kazdy system tak ma, ale jezeli to porownamy, to ile mamy edycji windowsa? 6/7? Nie wiem teraz dokladnie, a wczoraj wymyslilem fajne powiedzenie i trafne: ile gwiatd na niebie tyle linuxow w internecie. Wiec tenatow o linuxie jest wiele, bo ilosc dystrybucji jest duzo o tym wspomne w artykule.

Najgorsze co bylo w 8.0/8.1 to samoistnie wylaczajace sie aplilacje, czy to systemowe czy zewnetrzne. Co prawda nie ma tego problemu w 10, ale porownujac te same parametry na win i limuxie, to szybszy jest linux, nawet ubuntu.
komentarz 24 marca 2019 przez lukas$ Gaduła (3,390 p.)
Ja chętnie zainstalowałbym sobie np. Minta jednak mam pewne problemy nawet z uruchomieniem Live Cd płyta główna to msi a karta graficzna AMD Radeon. Procesor intel

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 549 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez SoDoIt Obywatel (1,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 322 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 70 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Zawoj11 Użytkownik (850 p.)

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,962 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...