• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux, dystrybucja a gry

Object Storage Arubacloud
0 głosów
544 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez SoDoIt Obywatel (1,190 p.)
edycja 28 sierpnia 2017 przez SoDoIt
Witam,
Ostatnio kupiłem komputer na podstawce am4 który powinien niedługo dojechać do mojego domu.
Naczytałem się że niestety ale windows'a 7 na nim nie zainstaluję, sabotaż M$ sprawił że usb nie działa a klawiatura i myszka jedynie przez port ps2. I zastanawiam się nad systemem win 10 vs linux a jeżeli linux to jaka dystrybucja, myślę nad ubuntu ale trafiłem na artykuły że coś ma się na nim zmienić(albo zmieniło) jakieś unity 8, gnome|https://www.dobreprogramy.pl/Ubuntu-na-rozdrozu-powrot-do-GNOME-czyli-powrot-donikad,News,80359.html| nie wiem o co chodzi. Po za tym narazie nie mam funduszy na zakup win 10 wiem jak to brzmi ale muszę poczekać z miesiąc ;d A chciałbym też na linux'ie pograć, sprawdziłem że można nawet steam'a na niego pobrać więc jest dobrze.
Co myślicie o moim wyborze, czy linux Ubuntu 16.04 będzie dobry ? czy może jakiś inny czytałem o Mint ale jednak jestem totalnym amatorem :_
pozdrawiam

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2017 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

Win 10 możesz zainstalować testowo na 30 dni  bez klucza. Później tylko kupisz klucz skoro masz czekać na kupno windowsa miesiąc takie rozwiązanie wydaje sie duzo lepsze :D No i sorry ale Windows 7 to staroć a można było przejść za darmo na 10 jak był czas :P Windows 7 zakończył rozwój prawie 3 lata temu a do końca wsparcia (14 stycznia 2020) też już mu nie daleko. 

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

2
komentarz 28 sierpnia 2017 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)
Win 10 is buggy shit...
komentarz 28 sierpnia 2017 przez SoDoIt Obywatel (1,190 p.)
czemu win 10 za parę lat też będzie bez wsparcia, miałbyć to ich ostatni system o co chodzi xD
komentarz 28 sierpnia 2017 przez niezalogowany
Raz, polityka - oficjalnie muszą podać datę zakończenia wsparcia.

Dwa - nie wiadomo, co im strzeli do głowy za kilka lat. Być może zwyczajnie przedłużą wsparcie dla W10, może wyjdzie Windows 10.1, może Windows 11.
0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2017 przez niezalogowany

sabotaż M$ 

lol

To, że stary system nie wspiera nowych CPU to żaden sabotaż, tylko coś w rodzaju upływu czasu, wprowadzenia nowych technologii, kroku naprzód... Równie dobrze możesz mieć pretensje do Fiata, że nie produkują już części do 126p. Nazwiesz to sabotażem?

To, że Ryzen oficjalnie nie wspiera W7 nie oznacza, że go na nim nie uruchomisz. 

 

Do gier Windows 10. Steam na Linuxa nie wspiera dużej ilości tutułów. 

0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2017 przez Toxc Mądrala (7,140 p.)

Naczytałem się że niestety ale windows'a 7 na nim nie zainstaluję

Zainstalujesz wink    http://www.anandtech.com/show/11182/how-to-get-ryzen-working-on-windows-7-x64

https://www.youtube.com/watch?v=NEAHuHbwzxA

Po za tym narazie nie mam funduszy na zakup win 10

Jak by mi nawet dopłacali to bym go nie chciał laugh

  1. Data syncing is by default enabled.
    • Browsing history and open websites.
    • Apps settings.
    • WiFi hotspot names and passwords.
  2. Your device is by default tagged with a unique advertising ID.
    • Used to serve you with personalized advertisements by third-party advertisers and ad networks.
  3. Cortana can collect any of your data.
    • Your keystrokes, searches and mic input.
    • Calendar data.
    • Music you listen to.
    • Credit Card information.
    • Purchases.
  4. Microsoft can collect any personal data.
    • Your identity.
    • Passwords.
    • Demographics.
    • Interests and habits.
    • Usage data.
    • Contacts and relationships.
    • Location data.
    • Content like emails, instant messages, caller list, audio and video recordings.
  5. Your data can be shared.
  • When downloading Windows 10, you are authorizing Microsoft to share any of above mentioned data with any third-party, with or without your consent.
komentarz 28 sierpnia 2017 przez niezalogowany

Data syncing

Rzeczywiście - tragedia z tą synchronizacją danych. Strasznie to niewygodne i niepraktyczne. ^^

Inna sprawa, że można to wyłączyć.

Your device is by default tagged with a unique advertising ID.

To coś nowego? Targetowanie reklam nie jest nowością i jest praktycznie wszędzie. Również można to wyłączyć (jednym kliknięciem podczas instalacji).

Cortana can collect any of your data.

Cortana musi coś o tobie wiedzieć - przecież jest reklamowana jako "Your Intelligent Virtual & Personal Assistant". Da się wyłączyć.

Microsoft can collect any personal data.

Tutaj słówko "any" rzeczywiście jest dyskusyjne, ale można wszystko wywalić w pliku hosts. Te dane są również wykorzystywane do synchronizacji z innymi stanowiskami.

Z drugiej strony - korzystasz z Facebooka? Google? Android? Oni również wiedzą o tobie "wszystko".

Your data can be shared.

Tutaj to już całkowita załamka - bo można pobrać update raz i wysyłać go po swojej sieci lokalnej do innych PCtów z W10 i dzięki temu nie pobierać jednej rzeczy kilka razy. W dużych firmach to musi być tragedia. Ciekawostka - można to wyłączyć. Da się też określić, czy chcemy updatey rozsyłać tylko w obrębie własnej sieci LAN, czy również poza nią (chyba przez P2P, ale pewien nie jestem). Innej funkcji to chyba nie spełnia, w każdym razie ja niczego takiego nie zauważyłem.

komentarz 29 sierpnia 2017 przez SoDoIt Obywatel (1,190 p.)
dobra no może zainstaluję po trudnej walce ; ale jakie są problemy po zainstalowaniu ? wiesz może ?
komentarz 29 sierpnia 2017 przez niezalogowany
Nie wiem, może sterowniki w przypadku starszych sprzętów. W10 to system typu "zainstaluj i używaj". Na starcie pobierze updatey i sterowniki, dla niektórych to jest niemały problem.
komentarz 29 sierpnia 2017 przez SoDoIt Obywatel (1,190 p.)
chodzi mi o niewspieraną 7 ;) a sterowniki nie są aż takie trudne bez przesady xd

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 301 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2017 w C i C++ przez niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi 727 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2017 w Systemy operacyjne, programy przez fl0w Użytkownik (510 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 266 wizyt

92,537 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...