• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Blender Game Engine - Licencja

Object Storage Arubacloud
+1 głos
632 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez DODO Bywalec (2,950 p.)
Witam.

Zastanawiam się nad rozpoczęciem nauki tworzenia gier w Blenderze.

Przejżałem sobie licencję,

https://docs.blender.org/manual/en/dev/game_engine/licensing.html

ale nie znam tak dobrze "urzędowego" angielskiego. Czy ktoś miły i dobrze znający oficialny angielski mógłby wytłumaczyć mi podstawowe rzeczy typu "czy gry zrobione na tym silniku można sprzedawać?"?

Z góry dziękuję. :)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 3 listopada 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
wybrane 4 listopada 2017 przez DODO
 
Najlepsza
Po prostu poczytaj o licencji GNU GPL. Link w skrocie: Każdy twój software stworzony w blenderze również musi być pod tą licencją. Tylko software. To nie dotyczy modelow czy renderow. No i nie możesz modyfikować licencji w żaden sposób.
komentarz 3 listopada 2017 przez DODO Bywalec (2,950 p.)
Powiedzmy, że stworzyłem grę pokroju trzeciego wieśka, muszę udostępniać kod źródłowy, projekt i udostępniać ją za darmo, czy mogę ją sprzedawać np. na steamie bez kodu itd?
komentarz 3 listopada 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Kod na pewno musi być dostępny. Czy możesz sprzedawać - nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że tak. Anyway - powtarzam:

Po prostu poczytaj o licencji GNU GPL.

albo napisz na jakimś forum prawnym (tak to się nazywa?). 

komentarz 4 listopada 2017 przez DODO Bywalec (2,950 p.)

Znalazłem artykuł o tym w internecie i piszą tam o tym, że za sam program nie można pobrać opłaty ale mogę za dystrybucję, czyli za znaczek pocztowy, płytę czy prąd zuzyty na wysłanie e-maila. Wg. artykułu opłata musi spełniać warunki:

  • opłata musi być opisana jako opłata za transfer (dystrybucję). Opłata nie musi być faktycznie uzależniona od kosztów nośnika i przesyłki, może zawierać zysk za tę czynność (w GPL - dowolny)

  • opłata musi być jednorazowa, choć może być płatna częściami. Nie dopuszcza się opłat okresowych czy ciągłych (np. 5 USD za każdy miesiąc)

  • opłata musi wyrażać się w konkretnej kwocie i nie zależeć od zakresu używania czy dalszej dystrybucji

  • opłata nie może być "zabezpieczona" licencją (innymi słowy brak opłaty nie może być w licencji opisany jako przesłanka wygaśnięcia praw licencyjnych)

 Problem w tym, że wg. licencji osoba która otrzymała program może go rozesłać ludziom za darmo, albo samemu pobierać opłaty.

0 głosów
odpowiedź 4 listopada 2017 przez Maciej Pożyczka Nowicjusz (200 p.)

Games created in Blender (.blend files) are program output and therefore not covered by the GPL. You can consider them your property, and license or sell them freely.

Cytując FAQ ze strony Blendera.

Oznacza to, że wytworzone gry przy pomocy programu Blender są osobnym programem, więc można je swobodnie sprzedawać.

komentarz 4 listopada 2017 przez DODO Bywalec (2,950 p.)
Chyba chodzi tu o projekt (rozszerzenie .blend) a nie sam program (.exe)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 161 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2018 w C i C++ przez GregTheBlackFox Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,444 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 96 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...