• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Laptop studenta. Jaki procesor?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
769 wizyt
pytanie zadane 16 października 2017 w Sprzęt komputerowy przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
edycja 16 października 2017 przez Konkord360
Witam.

Wiem, że pojawiło się już wiele postów o podobnej tematyce, ale niestety nie udzieliły mi one odpowiedzi na moje pytania. Jako świeżo upieczony student informatyki poszukuję laptopa na studia. Największy problem pojawia się przy wybieraniu procesora. Otóż czy jako programista będę potrzebował 4 rdzeni w procesorze? Czy taki i5-7200u będzie wystarczający? Mój budżet to około 3500 złotych i wiem, że w takiej kwocie można znaleźć laptop z 4 rdzeniowym procesorem, ale jako student ucieszę się z każdej zaoszczędzonej złotówki. Byłbym także wdzięczny za polecenie konkretnych modeli laptopów. Mogą być bez systemu, gdyż szkoła zapewniła nam windows 10 Education i myślę, że na początek wystarczy.
komentarz 18 października 2017 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)

Kiedy będziesz kupować? Coraz więcej pojawia się laptopów z Kaby Lake Refresh (8-ma generacja Intel Core na 2018 r.)

Ankieta - jak napisać prośbę o pomoc w wyborze laptopa

komentarz 18 października 2017 przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
Na razie jakoś szczególnie go nie potrzebuje, więc rzeczywiście mogę trochę poczekać i zobaczyć jakie będą ceny tych laptopów.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 października 2017 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Cześć,

Nie, nie potrzebujesz konkretnej liczby rdzeni, przy czym należy zaznaczyć, że na większej licznie rdzeni pracuje się bardziej komfortowo (to nie znaczy ofc, że nie da się pracować akceptowalnie na niższej liczbie rdzeni).

Nawet jeśli byś na któreś zajęcia (zapewne na dalszych latach studiów) potrzebował wiele rdzeni w celu np. przećwiczenia prawdziwie symultanicznej wielowątkowości, to za kilka złotych możesz wykupić sobie wielo-rdzeniowy wirtualny serwer na kilka dni.

Tak szczerze, to *osobiście* chyba bym preferował więcej RAMu niż więcej rdzeni jeśli chodzi o programowanie (chyba ofc, że możesz mieć oba).

Pomyśl również czy na pewno potrzebujesz (prawie)najnowszą generację procesorów. Być może udałoby Ci się kupić szóstą generację Inteli z większą liczbą rdzeni? Oczywiście rzuć też okiem na benchmarki, a także, czy dany CPU ma wszystkie ficzery, które przewidujesz potrzebować (np. szósta generacja nie ma Intel SGX wymaganego przez pewne DRMy).

Trudno mi natomiast polecić jakiś konkretny model - niestety nie orientuje się w obecnej generacji laptopów.
komentarz 16 października 2017 przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
A co z kartą graficzną? chyba też nie jest szczególnie potrzeba?
Dodam, że w komputerze stacjonarnym posiadam mocny procesor, więc w domu mógłbym przede wszystkim go używać a laptop byłby do wzięcia na uczelnie. a co do ficzerów to niestety kompletnie nie orientuje się, co może mi się przydać.
komentarz 16 października 2017 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Z tego co piszesz to raczej laptopa do gier nie będziesz używać, więc karta graficzna może być "byle jaka" (serio, silne karty graficzne są głównie do gier; pobawić się OpenCL można i na słabej karcie; ew patrz rozwiązanie z wynajęciem wirtualnego serwera na godziny).

Jeśli laptopa chcesz głównie nosić i nie będzie to Twoje główne narzędzie pracy, to zwróć uwagę na czas pracy na baterii, oraz na to, czy możesz ją łatwo wymienić (tj. czy nie jest przylutowana do płyty głównej za 20 śrubkami).
+1 głos
odpowiedź 16 października 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Raczej nie przydadzą ci się 4 rdzenie. Do programowania nie jest potrzebny żaden mocny procesor, są momenty, kiedy się przydaje, ale na studiach takie sytuacje się nie zdarzają.

Ze swojej strony, mogę polecić używanego MacBooka. MacBooki posiadają wygodnego track pada, os ma UNIX'ową konsolę, a ich największą zaletą jest to, że długo działają na baterii.

Mogę też polecić Dell, miałem styczność z nowszymi jak i ze starszymi dellami i nigdy nie usłyszałem o tej marce złego słowa. Fajna jest seria XPS, ale to już trochę większy wydatek.
komentarz 16 października 2017 przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
komentarz 16 października 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Wydaje się być jak najbardziej ok. Nie powiem Ci, czy stosunek jakość/cena są dobre na dzień dzisiejszy, bo już dawno w tym nie siedziałem, ale polecam poczytać opinie na jego temat, może ktoś używa identycznego modelu i akurat napisał gdzieś opinie.
komentarz 16 października 2017 przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
A słyszałem jeszcze, że podobno nie powinno się kupować laptopów z dyskami ssd, tylko dokupić je i montować osobno. Muszę się o to martwić, czy mogę spokojnie kupić już gotowe?
komentarz 16 października 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Pierwsze słyszę. Jedyne nad czym bym się zastanowił, to żeby trzymać ważne dane w chmurze, albo na zwykłym HDD, bo na początku istnienia dysków SSD, znane były przypadki utraty danych.
+1 głos
odpowiedź 16 października 2017 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Na politechnice masz możliwość korzystania z serwerów takich jak np. platon całkowicie za darmo. Wystarczy tylko, że masz windowsa z obsługą protokołu RDP i SSH, a pracując na swoim zwykłym laptopie możesz siedzieć na super maszynie którą udostępnia ci twoja uczelnia. Tobie laptop potrzebny tylko do nauki, a jak będziesz potrzebował czegoś więcej warto skorzystać z wyżej opisanej przeze mnie możliwości.

Jeśli chcesz znaleźć dobrego laptopa popatrz na używane stacje robocze della na allegro oraz na laptopy do gier. Chodziarz ja z doświadczenia wiem, że przyjemnie w plecaku jest mieć coś małego, lekkiego z podświetlaną klawiaturą co długo działa na baterii.
komentarz 16 października 2017 przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
Trochę boję się kupować używki, jak coś się stanie to nie można liczyć na gwarancje :/
komentarz 16 października 2017 przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
komentarz 16 października 2017 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
edycja 16 października 2017 przez Mateusz Analityk
Słuchaj, wybierasz model z i5 w tej cenie to już starość. Patrz na allegro i morele tam będziesz miał prawdziwe ceny rynkowe tych wszystkich laptopów.

https://allegro.pl/listing?string=Dell%20Inspiron%205567&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-4-1003

Jak jakaś firma wrzuca jakiegoś laptopa na rynek potem za jakiś czas dodaje już jego ulepszone wersje w tej samej obudowie. Z lepszym procesorem, większą ilością ramu, lepszym dyskiem... Ten model co podałeś jak teraz spojrzałem ujrzałem cenę 2300zł. Jest to normalna cena.

Przy czym ty nie musisz pakować w ram i procesor, kartę graficzną, bo masz PC. Komputer będzie ci służył do programowania... przeglądania internetu oraz zwykłej pracy biurowej. Zawsze będziesz miał, go przy sobie, więc znajdź coś małego, nowego z i5 lub i7 oraz SSD, tak z 8GB ramu (ja nie wykorzystuję więcej), a jaki to będzie laptop to wszystko zależy od tego ile chcesz za niego dać.
–1 głos
odpowiedź 18 października 2017 przez Krzysztof_Nowak Stary wyjadacz (10,980 p.)

Lenovo Ideapad 320-15 https://www.x-kom.pl/p/387228-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-320-15-i5-8250u-8gb-256-win10-mx150.html

Intel Core i5-8250U (4 rdzenie, od 1.6 GHz do 3.4 GHz, 6MB cache)
8 GB (SO-DIMM DDR4, 2133MHz)
256 GB SSD SATA III
NVIDIA GeForce MX150
​​​​​​​

komentarz 18 października 2017 przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
Niestety, o lenovo słyszałem dużo złych opinii.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 1,320 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 1,274 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 5,221 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Jakub Olszak Użytkownik (540 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...