• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki laptop potrzebny dla studenta/programisty

Object Storage Arubacloud
0 głosów
5,219 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Jakub Olszak Użytkownik (540 p.)
edycja 30 stycznia 2017 przez Jakub Olszak
Witam. Posiadam aktualnie zadanie wyboru sprzętu na studia, które się coraz szybciej zbliżają. Mam do dyspozycji ok. 4000zł i rozważam dwie opcje. Sam laptop (koniecznie laptop, ponieważ będę pomieszkiwał w miejscowości, w której będę studiował, a jak nie będzie zajęć to będę wracał do domu więc potrzebuję coś co będę mógł ze sobą w prosty sposób zabrać) albo laptop i telefon, jako że mój 2,5 letni LG F70 trochę ostatnio nie daje rade. Programowania się dopiero uczę na własną rękę więc nie znam jeszcze jak wymagające mogą być programy, silniki używane przeze mnie. Uczę się głównie jakiś technologii webowych i o to się nie martwię, że jakikolwiek laptop nie da rady, natomiast lubię też pobawić się w Unity dlatego chciałbym aby sprzęt który zakupię nadawał się do tego. Chodzi mi o jakieś proste gierki głównie 2D na androida. Stąd moje pytanie do was. Jakie specyfikacje (mniej więcej) powinien mieć sprzęt, który posłuży mi do wymienionych wcześniej zadań?
komentarz 31 stycznia 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
IPS, min 8gb ramu ddr4 (lub 16), i5 6gen, dysk ssd

Może przesadzam, ale kiedyś przyjdzie mu stawiać środowiska na wirtualnych maszynach, lub kontenerach :)  no i do gier by było.. :P
komentarz 31 lipca 2017 przez klaudiaa111 Nowicjusz (140 p.)
Od października zaczynam studia informatyczne. Mam dwa laptopy do wyboru. Który model wybrać?

https://www.x-kom.pl/p/345723-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-700-15-i5-8gb-1201000-gtx950m-bialy.html

czy

https://www.x-kom.pl/p/368033-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-510-15-i7-7500u-8gb-240-gf940mx-gun-metal.html

Laptopy różnią się głównie procesorami. W pierwszym jest I5-6300HQ, a w drugim I7-7500U. Który jest lepszy, wydajniejszy?

A może zaproponujecie coś lepszego do 3 200 zł.

A tak przy okazji. Często bolą mnie oczy przy pracy z komputerem. Czy macie na to jakieś sposoby? Słyszeliście o technologii Asus'a Eye Care?
komentarz 1 sierpnia 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
"A tak przy okazji. Często bolą mnie oczy przy pracy z komputerem. Czy macie na to jakieś sposoby? Słyszeliście o technologii Asus'a Eye Care?"

RedShift (lub Flux na windows)

Workrave

Mam nadzieję że pomogłem.

 

"IPS, min 8gb ramu ddr4 (lub 16), i5 6gen, dysk ssd"

Na takim kompie to można by juz co najmniej FreeNAS założyć a tu jeszcze studenciakowi....

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 30 stycznia 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)

Jeżeli laptop ma być używany do pracy z kodem to musi mieć jedną podstawową cechę, która często jest pomijana ale wpływa znacznie na komfort pracy, a mianowicie matowa matryca. Błyszcząca matryca pod wpływem intensywnego światła zmienia się w lusterko (sam popełniłem ten błąd i kupiłem do szkoły laptopa z błyszczącą matrycą).

Druga sprawa to wielkość laptopa, moim zdaniem 15,6" to jednak sporo i jeżeli podróżuje się szczególnie komunikacją miejską to lepiej wybrać mniejszy model:14,1" czy też 13,3". W domu zawsze można podłączyć monitor.

Jeżeli chodzi o pisanie kodu to moim zdanie najlepiej było by mieć minimum 8GB RAM, procesor i5 lub i7, dysk SSD zwiększy komfort pracy lecz warto mieć drugi na dane. Co do karty graficznej, jeżeli nie będziesz grał ani zajmował się zaawansowaną grafiką to zintegrowana wystarczy (oczywiście lepiej mieć dedykowaną ale to generuje koszty). Taki sprzęt nie jest obowiązkiem dla programisty bo da się i programować nawet na 2GB RAM i Intel Pentium czy starszym sprzęcie. Ale taki sprzęt będzie przyszłościowy i komfort pracy znacznie większy.

Warto zadbać o to, aby laptop wykonany był z solidnego materiału, tanie laptopy z plastiku słabej jakości szybko się niszczą.

Uwaga na koniec dobry laptop to nie koniecznie musi być nowy i drogi. W dobrej cenie można zakupić poleasingowy sprzęt, biznesowy. Przy wyborze trzeba jednak zachować rozwagę i dobrze czytać ogłoszenia. Polecam poczytać: https://www.forum.nieidealny.pl/topic/45-polecane-laptopy-poleasingowe-na-2017/

komentarz 31 stycznia 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Asus ma dedykowaną kartę ale słabszy procesor, a Lenovo mocniejszy procesor ale RAM nie dołożysz na dodatek nawet nie wymienisz bo jest wlutowana. Jeżeli myślisz o informatyce to Windows Home nie do końca jest dobrym wyborem. Moim zdaniem lepiej kupić bez systemu.

Wybierając z tych dwóch to asus.

Tamtego Lenovo zamieniłbym na taki model: http://www.x-kom.pl/p/341310-notebook-laptop-133-lenovo-510s-13isk-i5-6200u-8gb-500-win10-r5-m430-fhd.html
0 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2017 przez Bartłomiej Łaski Mądrala (5,100 p.)

Witaj

Dell Inspirion 7537 ja mam takie cudo od 2 lat. Programuje w Visual Studio w technologi WPF glownie aplikacje desktopowe, troche Unity, swego czasu Android Studio (ale moim zdaniem Java ssie XD). 

Ogólnie komputer daje rade, VS działa dość sprawnie, nie zawiesza się o dziwo, gdzie na moim komputerze stacjonarnym który jest dużo dużo mocniejszy od tego laptopa potrafi się krzaczyć. Polecam Dell`e Inspiriony, świetne do pracy jak i do multimediów. Jedyne co mnie trochę odrzuca od nich to cena, za najnowsze modele trzeba zapłacić 4 tysiące...

Można jeszcze popatrzeć za jakimś asusem z i7, 16GB ramu, jakis SSD, jak to komputer do programowania to można olać jakieś tam karty graficzne dedykowane bo i tak są słabe. Zawsze możesz jakiegos Linuxa wrzucić jak mój znajomy i programować w środowisku Linuxowym, sporo lubisz webówke, a Linux potrzebuje dużo dużo mniej zasobów komputera a php, js itd są chyba wspierane bez żadnych problemów.

Pozdrawiam :) 

komentarz 30 stycznia 2017 przez Jakub Olszak Użytkownik (540 p.)
A taki laptop za około 2 tysiące też dałby radę? Chodzi mi o takiego z jakąś i3 piątej ewentualnie szóstej generacji.
komentarz 30 stycznia 2017 przez Bartłomiej Łaski Mądrala (5,100 p.)
Nie umiem Ci do końca odpowiedzieć na to pytanie, gdyż i3 nie są zbyt mocnymi procesorami. Raczej do podstaw starcza, ale jak będziesz już robił większe projekty to może się krzaczyć podczas kompilacji programu. Sam do stacjonarki np kupiłem i5 i żałuje bo mogłem wziąć i7. Od nadmiaru mocy obliczeniowej głowa nie boli :), to jak z pieniążkami lepiej mieć za dużo niż za mało :).

Ja w tym Dellu jest 2 rdzeniowa i7 z 2 wątkami. Daje jakoś rade :). Może poczytaj recenzje. Znajomy na studiach programuje na komputerze który ma problem z obsługa Excela, i daje radę więc dla chcącego nic trudnego :).

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,063 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Maniti Obywatel (1,220 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 565 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2019 w HTML i CSS przez FruKsoN Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 190 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2020 w Sprzęt komputerowy przez Amigo00 Nowicjusz (120 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...