• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Semantyka, a składnia

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,467 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w HTML i CSS przez niezalogowany

Szanowni Forumowicze, przeczytawszy kilka definicji semantyki i składni w programowaniu i próbie zrozumienia tych słów - jestem zmuszony prosić Was specjalistów w tej dziedzinie o wytłumaczenie mi tych dwóch zagadnień, ponieważ nie jestem w stanie tego ogarnąć. Na początku myślałem, że składnia to te wszystkie znaczniki, tagi, komendy w danym języku programowania (np. w html <div> <head>), a semantyka określa nam jak kod został napisany czy poprawnie czy niepoprawnie, czy ma on sens, jest wydajny dla np botów z Google (np <header>). 

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 2 września 2017 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
wybrane 2 września 2017
 
Najlepsza

Semantyka - Opisanie strony w odpowiedni sposob, np naglowki ida do h1,h2 itd.

Skladnia (ang. syntax) - kazdy div, h1 itd nalezy zamknac. W HTML jest to nieco powiazane wiec podam przyklad z javaScriptu

console.log ("Ziemniak");

jest poprawne skladniowo.Natomiast:

console-log [ /Ziemniak/ ] '

Absolutnie nie jest.

Bledy semantyczne sprawia ze Twoja strona bedzie slabo indexowana.

Bledy skladniowe sprawiaja ze program sie nie skompiluje/wyrzuci bledy lub/i ostrzezenia/strona sie rozpadnie wizualnie.

HTML ma tendencje do wybaczania bledow skladniowych i robi co moze, aby i tak wygenerowac strone, ale widok bedzie to potworny, ze o pracy z CSS nie wspomne.

Porada ode mnie. Semantyka i skladnia brzmia podobnie ale zacznij sb mowic np syntax i od razu sie wyklaruje roznica. O ile wiem (nie ufaj tylko mi, sprawdz gdzie indziej, jezeli sie myle prosze mnie poprawic) semantyka tyczy sie jedynie html i xml i jezykow opisowych.

Edit:

Po zastanowieniu sie wymyslilem przyklad dobrej i zlej semantyki i skladni tez w HTML

Dobra semantyka:

<section>
    <h1>Ziemniak</h1>
    <article>
         <h2>Ziemniak vol2</h2>
         <p>Ziemniaklipsum</p>
     </article>
</section>

==============================

Zla semantyka:

<section>
    <div>
         Ziemniaklipsum
     </div>
</section>

(unikaj divow, nie maja znaczenia semantycznego)

Jak widac, brak znacznika <p>, brak naglowkow, no koszmar

======================

Dobra skladnia (syntax) w HTML

<section>
    <h1>Ziemniak</h1>
    <article>
         <h2>Ziemniak vol2</h2>
         <p>Ziemniaklipsum</p>
     </article>
</section>

======================

Zla skladnia (syntax) w HTML:

<section> 
    Ziemniak</h1>
    <article>
         <h2>Ziemniak vol2
         Ziemniaklipsum</p>
    </section>
</article>

Jak widzisz section i article sa wymieszane, h2 nie zamkniete, h1 i p nie otwarte, ponownie koszmar.

Mam nadzieje ze ta mini Biblia pomogla ;)

komentarz 2 września 2017 przez niezalogowany
Section, article, h2 są dla botów Googla, żeby był dla nich czytelny? Bo równie dobrze mogę napisać bez tych article, section a strona wyglądu nie zmieni, tylko że wtedy strona będzie miała złą semantykę cn? A po co jest semantyka? Tak czy siak dzięki za odpowiedź bo wiele się dowiedziałem :).
komentarz 2 września 2017 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Wszystkie (chyba) znaczniki poza <div> i <span> sa opisowe i maja swoje znaczenie. Tak jak po Polsku inaczej zaakcentujesz to co w zdaniu najwazniejsze, tak z naglowkow h1 bedzie najwazniejszy. Poczytaj co idzie gdzie, ja o SEO wiem osobiscie prawie nic.

Jezeli zamienisz <section> na <div id="section"> i w CSS i JS zlapiesz wlasnie div#section wygladowo sie nie zmieni, syntax/skladnia bedzie w porzadku, validatory bledow nie wyrzuca. Jednak pamietaj ze div i span nie ma wartosci semantycznej, czyli nie pomagaja googlowi/duckduckgo/bing czytac. Cos jak pisanie powiesci bez interpunkcji. Informacja jest. Ale jezeli chcesz zeby ktos to przeczytal musisz mu pomoc to zrozumiec poprzez interpunkcje/semantyke.

Semantyka jest dla WYSZUKIWAREK. Google to tylko jedna z nich. Pamietaj o tym, bo moze Cie to kiedys uderzyc.

Semantyka mowi im jak cos jest wazne i daje im kontekst, pomaga w poprawnym przetrawienu informacji, i odpowiednim zaindeksowaniu.

W skrocie: Jezeli semantyka jest dobra to Twoja strona bedzie wysoko w wynikach wyszukiwarek, jezeli semantyka jest tragiczna, badz jej brak, moze byc na stronie milionowej/nie bedzie jej wcale.

Section, article, p, h1, h2 to tylko jedne z wieeeeelu znacznikow HTML ktore maja swoje znaczenie. Jest ich o niebo wiecej. Np <em>, <strong>, <small>.

<header> <main> <footer> i <nav> sa bardzo wazne dla poprawnego indexowania. Podobnie naglowki i <p>. Ale o tym juz poczytaj gdzie indziej bo na ten temat sa ksiazki pisane, a ja takiej wiedzy nie posiadam

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 359 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2018 w HTML i CSS przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 266 wizyt
pytanie zadane 22 czerwca 2016 w HTML i CSS przez WojciechJot Gaduła (3,410 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 389 wizyt
pytanie zadane 28 września 2015 w HTML i CSS przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...