• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy ten kierunek rozsądny?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
595 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kycajap84 Nowicjusz (200 p.)
Witam,

Sprawa jest dość prosta a jednocześnie ciężka i dlatego tu piszę :/

A więc, kiedyś chciałem być informatykiem, robić aplikacje, może gry ale po maturze zabrakło mi pewnej ilości pkt. na kierunek informatyczny na Uczelni Państwowej, podchodziłem do tego bardzo stereotypowo, że nie warto iść na prywatną. Teraz po 2 latach ponownie mocno się zastanawiam nad studiami w tym kierunku.

Chciałbym się dowiedzieć jak PRACODAWCY patrzą na fakt, czy programista ma magistra oraz inżyniera na uczelni państwowej przykładowo politechnika a jak na tych, którzy mają inżyniera i magistra w uczelniach typu : PJATK lub WSB (bankowa), ponieważ na takich prywatnych w moim mieście są kierunki i specjalności konkretnie o programowaniu.

Wiem, że same studia nic nie dadzą i programowania trzeba się uczyć równocześnie na własną rękę, najlepiej jakieś małe projekty, kursy itd. i taki mam zamiar ale czy pójście na uczelnię prywatną jak te wyżej wymienione nie spali mojej pozycji na start, jeśli będę miał zapał? Trochę martwię się tym czy PRACODAWCY, lub ewentualnie asystenci przyjmujący dla nich pracowników/przeprowadzający rozmowy kwalifikacyjne nie podchodzą do tego tematu stereotypowo?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
wybrane 24 sierpnia 2017 przez Kycajap84
 
Najlepsza

Ogólnie to pracodawcy w branży IT (zwłaszcza programowania) nie wymagają jakiegos szczególnego wykształcenia, lecz znajomości danej technologii. Między innymi dla tego odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, która czesto dzieli się na 2-3 etapy:

  • Normalna rozmowa z pracodawcą, kim jesteś, gdzie widzisz siebie za 10 lat etc.
  • Rozmowa techniczna, prowadzona przez pracownika firmy, zadaje on pytania związane z technologią, przegląda Twój kod na GitHubie, pyta o zrealizowane projekty. Na podstawie tych informacji ocenia twoje umiejętności, następnie
  • Konsultuje się z pracodawcą, mówi, czy się nadajesz na stanowisko, czy nie i na jaką stawkę powinien się zgodzić szef.

Prawie nigdy w treści ogłoszenia o pracę nw wymaganiach nie ma żadnej wzmianki o wykształceniu.

Jeśli koniecznie chcesz chodzić na studia, wybierz sobie jakąś szkołę, poczytaj opinie o szkołach i zastanów się gdzie będzie Ci się uczyć najlepiej, bo nie sądzę że dla pracodawcy zrobi to jakąkolwiek różnicę. Chcesz "zmarnować" kilka lat na coś co z dużą dozą prawdopodobieństwa nic Ci nie są w kontekście zdobycia pracy - twój wybór. W te kilka lat możesz osiągnąć umiejętności senior developera, a ich stawki netto bardzo często mają 5 cyfr.

komentarz 24 sierpnia 2017 przez Kycajap84 Nowicjusz (200 p.)
Bardzo fajna odpowiedź, częściowo tego się spodziewałem, jednak nadal fajnie byłoby usłyszeć, co w przypadku tego małego odłamu ofert pracy, w których zawarte jest wykształcenie wyższe jako must be. Domyślam się, że to do jakichś korporacji lub większych firm, gdzie po prostu jest to wymagane tak?

Co jednak, jeśli już na takie ogłoszenie zaaplikuję swoje CV? Czy bardziej pracodawcę interesuje sam status inżyniera i magistra na konkretnym kierunku, czy liczy się to aby była to topowa uczelnia typu Politechnika Warszawska.

Jeśli chodzi o uczelnię, w której wygodniej byłoby mi się uczyć to jednak myślę o prywatnej zaocznie aby równocześnie szkolić się we własnym zakresie i zarobić na czesne, stąd moje dociekliwe pytanie
komentarz 24 sierpnia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Pracodawcy poszukujący ludzi z wykształceniem wyższym na topowych uczelniach to bardzo mały ułamek tych pracodawców poszukujących osób z wyższym wykształceniem. Myślę, że natrafienie na takiego pracodawcę mija się z celem. W ogóle nie rozumiem dlaczego niektórzy pracodawcy wymagają papieru a nie umiejętności...
komentarz 24 sierpnia 2017 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Głównie instytucje bankowe i tego typu rzeczy muszą mieć takie pierdoły...
komentarz 24 sierpnia 2017 przez Kycajap84 Nowicjusz (200 p.)
W takim razie jak duże, lub jak bardzo znikome może mieć znaczenie fakt, czy uzyskałem inżyniera na Politechnice, Wyższej szkole Bankowej czy też Polsko Japońskiej akademii technik komputerowych jeśli po kazdej z nich przykladowo mialbym te same certyfikaty, inzyniera i zrobilbym sobie jakis certyfikat z angielskiego :) Spotkał się ktoś z sytuacją, gdzie cv w branży IT odrzucili bo uczelnie prywatna i tyle?
komentarz 25 sierpnia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Nie wiem, bo nie jestem pracodawcą, ale wydaje mi się, że ma to znikome znaczenie. Odrzucenie z powodu uzyskania inżyniera na uczelni prywatnej jest jakimś kuriozum dla mnie, no ale nie wiem jak dla pracodawcy :)
1
komentarz 25 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Może mieć takie znaczenie, jakie nada osoba rekrutująca czy szef danej firmy. Po prostu ktoś może założyć, że osoba po dziennych studiach z topowej uczelni (AGH, PW) może mieć po prostu większego skilla niż jakiś ktoś ze szkoły prywatnej. Wiadomo, że często tak nie jest, ale jak ktoś ma swoją firmę to sobie sam ustala zasady ;)
komentarz 25 sierpnia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
No tak, wszystko zależy od firmy, pracodawcy i jego kaprysów. Szef szefem dla swojej firmy :)

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 4,946 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 966 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 719 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...