• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja Linuxa obok Windowsa 10 - przykładowe problemy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,400 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez kevin Mądrala (5,010 p.)
Witam! Chcę zainstalować Linuxa obok Win10, na laptopie mam aktualnie 12GB ramu lecz w późniejszym czasie planuję zwiększyć pamięć do 16GB. Mam pytanie odnośnie ręcznego podziału partycji. 250GB chcę zostawić dla Windowsa a drugie 250 dla Linuxa więc: - System i programy 80GB - swap tyle co ramu czyli aktualnie 12GB w późniejszym czasie zwiększę do 16GB więc nie lepiej tu dać z kilka giga więcej 12GB ramu to dać 16GB swap, 16GB ramu to dać 20GB swap ? Nigdy nie korzystałem z hibernacji i nie przewiduję sytuacji aby była mi potrzebna. - home/ reszta czyli 154GB Czy to jest sensowny podział ? Wiem że to zależy od tego co będę miał zainstalowane ale bardziej chodzi mi tu o swap. Kwestia druga to taka że aktualnie mam jedna partycję na dysku, i jest tam cały Windows. Win10 zapewnia ręczny podział na partycję poprzez jeden z wbudowanych programów. Tylko czy będę miał później problemu z reinstalacją Windowsa ? Abym odzyskał system poprzez kopię zapasową muszę ją zrobić, czy mogę zrobić to bez problemu po podziale na partycję i instalacji Linuxa ? Windows jest na partycji recovery więc jak nawet wybiorę w Win opcję "Usuwanie wszystkich plików" tzn formatowanie dysku to nie nad ruszy mi to Linuxa tylko sformatuję partycję z Windowsem ? Instalacja w trybie UEFI trzeba tutaj wyłączyć podobno Windowsa czy coś takiego, o co z tym dokładniej chodzi ?

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Partycja systemowa czyli / to 20-25GB naprawdę wystarczy. Mi zawsze wystarcza 12-15GB.

Swap jest kompletnie niepotrzebny jeśli nie hibernujesz kompa.

Home - cała wolna reszta.

Chociaż w Twoim przypadku sensowniej byłoby wydzielić jeszcze jedną partycję i sformatować ją na NTFS. Wtedy mógłbyś na niej trzymać dane dostępne zarówno dla Windowsa jak i dla Linuksa.

Jeśli chodzi o problemy z Windowsem to niestety nie pomogę bo nie używam go już około 10 lat. Z uefi to samo.
0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Swap jest niepotrzebny… Podział na partycje / i /home też nie do końca, chyba że wiesz, że często będziesz reinstalować ten system. Partycje podzielisz z poziomu każdego dobrego instalatora Linuxa, np. Calamares dostępnego chociażby w KDE neon i Manjaro. Ten instalator zaproponuje zmniejszenie odpowiednio windowsowej partycji. Prawdopodobnie będziesz musiał wyłączyć secure boot w UEFI, ale to zależy od wyboru dystrybucji.
0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2017 przez Shadow Użytkownik (700 p.)

Jako że już zostało wyjaśnione, że nie potrzebnie chcesz dać tyle GB na swap to omine ten temat.
A co do reszty to są 2 opcje:
1. I tutaj jest ważne pytanie, czego czesciej bedziesz uzywał? 
Jeżeli częściej w ruch będzie szedł Linux, a Windows np. tylko do grania to ja bym polecił postawić wszystko od nowa, ale dając partycje Linuxa na początku(na początku dysków przeważnie jest szybszy odczyt, po prostu działa szybciej).
2. Podczas instalacji dajesz instalacja obok Windowsa i rozdzielasz dysk jak na tym filmiku: Tutaj

komentarz 12 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
I będzie się biedak męczył z bootloaderem
komentarz 12 sierpnia 2017 przez Shadow Użytkownik (700 p.)
A jaki to problem?
komentarz 17 sierpnia 2017 przez kevin Mądrala (5,010 p.)
Jaki problem będzie z bootloaderem ? Czy nie będę miał problemu z reinstalacją Windowsa z poziomu Panel Sterowania -> Odzyskiwanie ( partycja recowery ). O co chodzi z wyłączeniem Windowsa w UEFI przy instalacji Linuxa, secure boot w UEFI ?
komentarz 17 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Nie wyłączaj UEFI (nie przełączaj na Legacy boot), dystrybucje sobie poradzą z UEFI, natomiast w wypadku niektórych dystrybucji, których autorzy nie chcą płacić haraczu (nie wiem komu) należy wyłączyć Secure Boot. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem, bo ta technologia już dawno została złamana.
komentarz 18 sierpnia 2017 przez kevin Mądrala (5,010 p.)
Ok, ale jaka będzie różnica jeżeli wydzielę z jednej partycji (cały dysk) miejsce dla Linux'a poprzez Windowsa a poprzez instalator Linux'a ?
0 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2017 przez joj_sport Początkujący (360 p.)
Na Linuxa przede wszystkim wystarczy Ci maksymalnie 40GB na partycje systemową (/), resztę zakładanej przestrzeni możesz zostawić na /home (czyli przestrzeń użytkowników). Dla windowsa zostaw nawet do 80GB (zależnie co chcesz na nim jeszcze robić), bo ta bestia zżera dysk z każdą aktualizacją :D (Linux pobierze np. 1,2GB aktualizacji, a zajmowana przestrzeń po aktualizacji zmieni się tylko na {+ kilka MB}.
Dodatkowo zanim zaczniesz robić cokolwiek zrób kopie windowsa na USB przy pomocy Media Creation Tool (czy jak to nazwali). Będziesz miał kopię wraz ze swoim nr seryjnym windowsa. M$ tak spieprzył architekturę systemu (tj. zabezpieczył własny interes), że jeśli zmienisz (przesuniesz) zawartość partycji w tablicy partycji, to już nie skorzystasz z opcji recovery. Gwarantuję Ci to. Stąd też Media Creation Tool i masz swój nr seryjny wpleciony w instalator windowsa.
Po tym zabiegu podziel dysk programem do partycjonowania jeszcze w windowsie, TYLKO nie używaj systemowego programu do partycjonowania, bo potrafi on spieprzyć wiele rzeczy. Jak podzielisz już dysk, ściągnij obraz danego Linuxa (polecam Manjaro) i nagraj na USB używając Rufus'a (użyj opcji nagrywania przy pomocy DD).
Reszta do wygooglowania, ale z Manjaro nie będziesz raczej miał problemów z instalacją i samą konfiguracją systemu.
komentarz 20 sierpnia 2017 przez kevin Mądrala (5,010 p.)
Czyli mam rozumieć że zanim zmienię partycję to mam zrobić taki instalator z tego co mam na dysku tym programem i z niego instalować ? To w takim razie czym mam go podzielić ? Manjaro to taki bardzo lekki Linux ? Osobiście przyzwyczaiłem się do Mint'a
komentarz 20 sierpnia 2017 przez joj_sport Początkujący (360 p.)
Tutaj link,ale widze, ze m$ znowu zmieniła sposób tworzenia obrazu systemu :| co za.... nie mniej jednak:
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/15088/windows-create-installation-media

Jeszcze w windowsie użyj:
https://www.paragon-software.com/home/pm-express/
i podziel odpowiednio dysk.

Z moich obserwacji widzę, że Arch-opodobne systemy chodzą szybciej niż Debian-opodobne. To tylko moje spostrzeżenie, ale fakt - sam przez około roku używałem Mint'a z Cinnamonem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 302 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 194 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 183 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Kamil0032 Nowicjusz (150 p.)

92,578 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,653 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...