• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja linuxa obok windowsa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
300 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Hipolit Roszkowski Obywatel (1,480 p.)
Witam,

Mam problem. Moim zadaniem jest instalacja windowsa i linuxa na wirtualnej maszynie. Dotychczas zainstalowałem bez problemu Windowsa 7 a po jego instalacji podmieniłem źródło ISO i zainstalowałem Linuxa. Problem pojawia się  jednak w momencie zmiany systemu który domyślnie ma się uruchamiać. Wiem tylko że trzeba zrobić to za pomocą programu Yast ale nic poza tym. Proszę o pomoc.
komentarz 2 stycznia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Moim zadaniem jest instalacja windowsa i linuxa na wirtualnej maszynie

(Dlaczego po prostu nie na dwóch wirtualkach?)

Problem pojawia się  jednak w momencie zmiany systemu który domyślnie ma się uruchamiać. Wiem tylko że trzeba zrobić to za pomocą programu Yast ale nic poza tym.

TBH pierwsze słyszę o Yast. Zakładając że normalnie chodzi tam Grub, powinno wystarczyć zmienić GRUB_DEFAULT w /etc/default/grub. Jeśli yast to jakiś wrapper wokół typowych ustawień systemowych, wystarczy poszukać ustawień gruba?

komentarz 2 stycznia 2019 przez Hipolit Roszkowski Obywatel (1,480 p.)

@adrian17, Tak jest tam takie coś jak Grub ale nie potrafię go skonfigurować. Czemu nie na 2 maszynach? Dostaliśmy takie zadanie od wspaniałego nauczyciela tylko że nie raczył on wytłumaczyć i pokazać jak się to robi a jedynie wydać polecenie i rzucić kilkoma hasłami.

komentarz 2 stycznia 2019 przez niezalogowany

@adrian17,
yast to jest taki odpowiednik panelu sterowania z windowsa na systemie suse. Prawdopodobnie najlepszy z dostępnych tych na linuxa. Jeżeli jest postawiony opensuse to można to przeklikać konfigurując gruba.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Problem pojawia się  jednak w momencie zmiany systemu który domyślnie ma się uruchamiać. 

Napisz jaki konkretnie problem się pojawił? Co po dopaleniu systemu się dzieje? Widzisz Grub?

komentarz 2 stycznia 2019 przez Hipolit Roszkowski Obywatel (1,480 p.)
Mam coś takiego i nie mam pojęcia co trzeba tu ustawić...

https://zapodaj.net/c303304bb0529.jpg.html
komentarz 2 stycznia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
...trzecia zakładka?
komentarz 2 stycznia 2019 przez Hipolit Roszkowski Obywatel (1,480 p.)
komentarz 2 stycznia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
No i znalazłeś miejsce wyboru domyślnego systemu. W czym problem?
komentarz 2 stycznia 2019 przez Hipolit Roszkowski Obywatel (1,480 p.)
Aaaa rzeczywiście, wszytko działa :D dzięki za pomoc
komentarz 2 stycznia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Da się ustawić tak aby to widndows uruchamiał się domyślnie? 

...wybrać Windows z tej listy?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 182 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Kamil0032 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 152 wizyt
pytanie zadane 26 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Kiiins Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 169 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Majster6918 Gaduła (4,030 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...