• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przygotowanie się do matury samemu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,174 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2017 w Offtop przez derko Nowicjusz (120 p.)
Witam, jestem studentem 1 roku na PWR, ale chciałbym w przyszłym roku napisać matury rozszerzone z matematyki i informatyki. Maturę rozszerzoną z matematyki zdawałem, ale w liceum nie za bardzo się do niej przyłożyłem i średnio mi poszła, a z informatyki nie pisałem ( jakoś wszyscy mieli parcie na pisanie matury z fizyki i nikt nie pisał u nas z informatyki ). Chcę to zrobić, żeby dostać się za rok na drugi kierunek, gdyż ten mnie teraz nie satysfakcjonuje ( połączenie matematyki, fizyki i minimum informatyki ), gdyż w późniejszych etapach jest tam wiele fizyki, a nie czuję się w niej dobrze ( z reszty przedmiotów mi nie idzie tak źle, średnią mam 4.5 ). Tak więc chciałbym się zapytać, jak mógłbym się samodzielnie do nich przygotować, czy znacie jakieś książki czy materiały, które mógłbym w ten rok przerobić. Szczególnie chodzi mi o informatykę.  Z góry bardzo dziękuję.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 4 lipca 2017 przez John Doe Obywatel (1,720 p.)
Stary, jak przebrniesz przez pierwszy rok na pwr, to matmę do matury będziesz miał w jednym palcu - i dużo mniej chęci do życia ;).

Jeżeli jednak się uprzesz, to możesz przerobić Arkusze Maturalne wydawnictwa Aksjomat - od wychowawcy w liceum słyszałem kiedyś, że są trudniejsze od innych, a sam dobrze je wspominam.

Co się natomiast tyczy informatyki, to zbyt wielu rad nie mam. Wszystko z mej lichej pamięci.

Naucz się dobrze podstaw C++'a oraz poznaj jego biblioteki (poznawszy podstawy, skup się na podstawach STL; może wyrywkowo czytając Pratę?), to będziesz i sprawnie programował (podczas pierwszej części egzaminu) na kartce, i dobrze sobie poradzisz przy komputerze (podczas drugiej części egzaminu).

A Excela i Accessa z łatwością nauczysz się z youtube :).

Wielkiej filozofii tu nie ma, a prawda jest smutna - im więcej porobisz przykładów ze starych matur, tym sprawniejszy będziesz w rozwiązywaniu tych nowych.

PS: Tak naprawdę, to wszystkiego można nauczyć się z youtube.
komentarz 4 lipca 2017 przez derko Nowicjusz (120 p.)
Ja już przebrnąłem przez 1 rok i dobrze mi idą te przedmioty, ale i tak myślę, że matura z matmy to trochę inaczej jest. Właśnie myślę, co zrobić z infą bo jej nie pisałem. Na pwr miałem podstawy programowania i obiektówke to wystarczy do c++ ?
komentarz 4 lipca 2017 przez John Doe Obywatel (1,720 p.)

Oczywiście mogłeś mieć niebywale zdolnych prowadzących PP i PO, ale wiedza nabyta na tych kursach, to głownie: składnia, semantyka, i sposoby programowania - czyli "jak pisać".

Wielu jednak uważa, że jednymi z najważniejszych elementów języka programowania są biblioteki czy też moduły.

O ile nie zgłębiałeś bibliotek na własną rękę, to wypada je nadrobić.

Możesz zajrzeć do:

  • fstream (bo odczyt plików i zapis do nich jest chyba zawsze; chociaż zwykle prosty, "z góry na dół"),
  • sstream (do przyjemnej konwersji między typami danych),
  • vector (bo przydaje się zawsze),
  • set (bo przydaje się czasami; zwłaszcza na kartce),
  • algorithm (bo przyjemnie się za dużo nie myśli).

Możliwe jednak, że już je znasz. Możliwe także, że będziesz potrzebował też innych bibliotek. Rozwiązuj arkusze i sprawdź!

ale i tak myślę, że matura z matmy to trochę inaczej jest

Moim zdaniem matura z matematyki to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, zwłaszcza po po pierwszym roku studiów technicznych, które powinny już wyrobić Ci ten matematyczny dryg  ;).

0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
edycja 5 lipca 2017 przez Jedras
- matematyka - liczyć zadania ze zrozumieniem, zastanawiać się nad alternatywnymi rozwiązaniami problemu (zbiory zadań Nowej Ery, Aksjomat, Kiełbasa)

- informatyka - przerobienie zadań ze wszystkich matur z lat poprzednich (ze starej matury też)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 527 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez it_atari Początkujący (360 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 553 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hubert_123 Początkujący (380 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 190 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...