• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Witam mam pytanie a mianowicie czy warto uczyć się programowania w C# ?

Object Storage Arubacloud
+18 głosów
7,929 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2015 w C# przez Quqy Początkujący (380 p.)
przywrócone 9 maja 2016 przez event15

18 odpowiedzi

+18 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez EmenKa Bywalec (2,960 p.)
Hej,

zdecydowanie warto. C# to język nowoczesny i powszechnie stosowany. Jest on odpowiedzią Microsoftu na Javę. Uważam, że warto poznać podstawy - zwłaszcza, jeśli znasz już C i C++. Pewne rzeczy jak odśmiecacz pamięci czy sama platforma .NET mogą przypaść Ci do gustu i będzie to Twój kierunek rozwoju.

Na pewno warto spróbować ! :)
+3 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez niezalogowany

Już wspominałem w jednym z wątków, że u mnie na kanale pojawi się niedługo film na ten temat :)

1
komentarz 5 kwietnia 2015 przez Wally Bywalec (2,840 p.)
Małe zdjęcie, nawet jak otwieram bezpośrednio obrazek to jest za mały by coś przeczytać.
komentarz 5 kwietnia 2015 przez niezalogowany
komentarz 6 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)
W filmie C++ jest trudny? Nie jestem przekonany co do tego zdania. Ja nauczyłem się podstaw C++ gdy miałem 12 lat, a więc to raczej zależy od ambicji. Dla mnie pascal byłby językiem trudnym. Do tej pory u mnie w klasie mają problem z BEGIN END, a BEGIN END;
komentarz 6 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Może to kwestia potencjału klasy, a nie samej trudności Turbo Pascal'a - nie sądzisz? ;) A co do analizy każdego języka to jest to moje subiektywne zdanie wywnioskowane z grafiki, która jest w opisie tego filmu na YouTube. Na dodatek jeżeli już szczerze rozmawiamy to podstawy każdego języka są PROSTE. To żaden wyczyn znać podstawy nawet w młodym wieku. Chodzi tutaj o wykorzystanie potencjału danego języka programowania do zastosowań konkretnie zamierzonych i tych, do których dany język się nadaje. Pozdrawiam.
+3 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez toaspzoo Dyskutant (8,300 p.)
C# jest szeroko wykorzystywany we frameworku Microsoftu .NET. Jeśli chcesz iść w kierunku windowsa, to wybór wydaje się być dobry.
+3 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez 97kos Obywatel (1,390 p.)

Witam wink

Tak jak poprzednicy sądzę że zdecydowanie wartonawet powstał żart mówiący o tym jak powstawały języki "C-pochodne". Otóż na początku był język B, który przerodził się w język C. Sądzono, że przejdzie on w D (taki język istnieje), ale jednak powstał najpierw C++, czyli "zinkrementowana" (ulepszona) wersja języka C. A z kolei C# to inkrementacja C++ smiley

Ponadto, oprócz C++ język C# jest podobny do Javy w wielu aspektach, więc sama nauka jego pójdzie łatwiej. smiley

komentarz 5 kwietnia 2015 przez mwisniewski Obywatel (1,240 p.)

Żart polegał na tym, że symbol "#" przypomina 4 plusy czyli wersja 2 razy lepsza od C++.

komentarz 6 kwietnia 2015 przez 97kos Obywatel (1,390 p.)

No taak, faktycznie smiley

komentarz 22 sierpnia 2016 przez Marek Ko Nowicjusz (100 p.)
c# nie jest językiem kompilowanym i potrzebna jest wirtualna maszyna by programy w nim napisane chodziły więc porównywanie go z c++ jest tylko na etapie nazwy i składni!!! bo co do działania to raczej najeżało by c# porównywać z jawą. Reasumując. C#  na windows się nada. A na inne platformy nie przejdzie z prostego powodu. Konieczności istnienia wirtualnej maszyny. Nawet jeśli microsoft będzie przez jakiś czas się starał i wspierał wirtualną maszynę c# na inne platformy to i tak z czasem się to rozjedzie i wsparcie zniknie. To tylko kwestia czasu
komentarz 22 sierpnia 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
A ja zawsze myślałem, że C# wzięło się z notacji muzycznej, gdzie znak # oznacza dźwięk o pół tonu wyższy, co miałoby symbolizować bardziej hmm... "artystyczną" niźli techniczną naturę tego języka.
+2 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Następnym razem sformułuj lepszy tytuł, bo trochę irytujący jest ten pusty post. Ale do rzeczy - na temat programowania w C# zdania są podzielone, jednak musisz wiedzieć, że staje się on drugą Javą. Samo to stwierdzenie dużo mówi na temat tego, że rynek pracy w C# jest duży i możliwości tego języka też. Warto się go uczyć jeżeli nie straszne Ci jest powiązanie tylko z 1 firmą (Microsoft) oraz lubisz programowanie wysokopoziomowe.

+2 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,040 p.)

Zacznijmy od tego, że warto uszyć się programować w ogóle :)

Aczkolwiek mając tak świetnie przygotowane materiały dydaktyczne przez Mirka, po opanowaniu podstaw (które w przypadku C++ i C# są identyczne), nie będziesz miał problemu z przesiadką. Omawiane pętle, switche, klasy, warunki itd. to wszystko jest w C#.

Obecnie C# jest często wykorzystywanym językiem programowania "wewnątrz" innych programów. Np. robiąc gry w środowisku Unity można pisać skrypty w C#, silnik graficzny Torque3D wykorzystuje C# jako język skryptowy. Obecnie jest popularny ten "następca" C++, ale przesiadka z C++ na C# będzie podobna jak z C na C++.

Programista weteran języka C poznający C++ mówi: "O, jakie to wszystko teraz proste! Nie muszę się martwić o rzeczy, które wcześniej musiałem ręcznie programować" (na przykład klasy do przechowywania tekstów string w języku C trzeba było sobie "ręcznie" pisać). Nie inaczej jest w przypadku C++ i C#.

2
komentarz 22 sierpnia 2016 przez Marek Ko Nowicjusz (100 p.)
c# to nie następca c++ tylko jawy (ze składnią podobną do c++) To nawet nie jest język kompilowany !!! potrzebna jest wirtualna maszyna by to pojechało więc porównywać tych dwóch języków nawet się nie powinno !!! w c++ mogę napisać program na mały mikrokontroler bez systemu operacyjnego.

Jeśli porównywać c# to tylko z jawą !!!!
1
komentarz 22 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

warto uszyć się programować 

Ja bym się nie szył ;)

komentarz 22 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 22 sierpnia 2016 przez jpacanowski

c# to nie następca c++ tylko jawy

Nie, C# to nie następca Javy ...

To nawet nie jest język kompilowany !!!

Jest kompilowany ... tyle, że do bajtkodu. Ale nawet i to staje się nie aktualne:
http://www.dobreprogramy.pl/.NET-Native-programujesz-w-C-zas-aplikacja-dziala-jakby-pisano-ja-w-C-i-nie-potrzebuje-.NET-Frameworka,News,53429.html

w c++ mogę napisać program na mały mikrokontroler bez systemu operacyjnego.

W C# także... https://www.quora.com/Which-microcontrollers-can-be-programmed-using-C

There is something called the .NET Micro Framework, specifically meant to be run on microcontrollers

+1 głos
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Qhoros Mądrala (7,110 p.)
Wszystko zależy od wagi zadań, jakie przed sobą stawiasz. Znając już C/C++ o wiele łatwiej przenosić się na inne języki. C# początkowo był dla mnie mało intuicyjny, ale jak teraz patrzę na nieobiektowe języki to "cycki opadają" i zastanawiam się, jak kiedyś mogłem się w nich męczyć. ;))
+1 głos
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez Bartosz Płóciennik Dyskutant (8,510 p.)

.NET jak i C# przybierają na znaczeniu w naszej branży. Jest to na pewno język nowoczesny podobny do C++ i Javy. Również w swoje rączki dostajesz świetny IDE jakim jest Visual Studio. To, że język jest prosty nie znaczy, że jest słaby :D Do tego dorzuć .NET Native, który ma poprawić wydajność aplikacji i ma być porównywalny do kodu binarnego z np. C++.

Platforma .NET jest bardzo ciekawa i zawiera mnóstwo fajnych rzeczy jest tego na tyle dużo, że trudno to wszystko wypisać w takim poście ale skoro jest nas tyle to może nawet się uda xD

PS. Można coraz więcej znaleźć ofert pracy właśnie na tej platformie i w tym języku.

0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Oczywiście, że tak :) C# to potężny język, który udostępnia wiele nowych możliwości. Szybki i prosty dlatego też jest wiele ofert pracy. Na początek polecam jednak C++ a pózniej zacząłbym nauke C#.
0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Wilczu Mądrala (5,190 p.)
"Jeżeli zastanawiasz się od jakiego języka programowania w ogóle rozpocząć swoją naukę to zapraszam ciebię najpierw do kursu c++ ten język to najlepszy wybór na start" ~ Mirosław Zelent 2015/2014 :)

Tu masz playliste dotyczącą właśnie tego kursu:

https://www.youtube.com/watch?v=ErOzmh3BiXU&list=PLOYHgt8dIdoy6YhMq-mR6SZgy3zDy7D5i

Więc warto to ci ułatwi życie :) to tak jakbyś pisał sprawdzian z matematyki chodząc do 2 klasy gim i nie znał tabliczki mnożenia :)

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez qvo Obywatel (1,670 p.)
Dodatkowo jest to narzędzie do tworzenia aplikacji w rozkwitającej teraz jakby nie patrzeć platformie Windows Phone
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez mwisniewski Obywatel (1,240 p.)

Trzeba także dopowiedzieć, że od niedawna Microsoft udostępnia wspaniałe IDE - Visual Studio Community 2013 całkowicie za darmo. Jeśli masz zacząć uczyć się C# to odsyłam Cię do postu z przed dnia: https://forum.pasja-informatyki.pl/390/jaka-ksiazke-wybrac-na-poczatek-nauki-c%23, dyskutowaliśmy tam o wyborze najlepszej książki dotyczącej C# czy platformy .NET.

0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)
Warto. Lubisz robić gry na konsole(xbox) ? No to C# pozwoli ci na to. Po drugie szuka się pracowników, którzy znają .NET
0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2015 przez jaqb17 Nowicjusz (180 p.)
Pewnie, że warto. Zwłasza teraz, gdy MS otworzył źródła i udostępnia .NET na platformy inne niż Windows.
0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Waszek Gaduła (4,130 p.)
Pewnie, że tak, fajnie można w tym działać :) polecam przyłączać się do Grup .NET działających w całej Polsce oraz (bodajże tak to się to nazywa) Grup Junior.NET. Fajne projekty i wsparcie Microsoftu przez Microsoft Student Partnerów.

Link do Grupy .NET działającej na Politechnice Warszawskiej (Wydziały Elektryczny i Elektroniki i Technik Informacyjnych)

http://grupanet.azurewebsites.net/
0 głosów
odpowiedź 22 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ja nie lubię Windowsa,  nie będę nigdy na Windowsie pracował więc powiem że jak dla mnie to nie ma sensu uczyć się C# który jest z Windowsem ściśle powiązany.
komentarz 22 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Jest Mono + MonoDevelop !!!
0 głosów
odpowiedź 22 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Dzięki temu tematowi wróciłem właśnie do programowania w C# po latach. Z tym, że mam Maka więc zainstalowałem MonoDevelop. To genialny język i chcę sobie odświeżyć znajomość tego języka, no i zainteresowało mnie programowanie asynchroniczne dostępne od wersji 4.5 języka C#. W MonoDevelop można utworzyć nie tylko pusty projekt Window Forms, ale też GTK# no i mam teraz dylemat w czym tworzyć aplikacje.

Moja pierwsza próba ;)

using System;
using System.Drawing;
using System.Windows.Forms;

public class HelloWorld : Form
{
	static public void Main()
	{
		Application.Run(new HelloWorld());
	}

	public HelloWorld()
	{
		this.Text = "Moja apka";
		//this.BackColor = Color.Brown;
		this.Size = new Size(600, 400);
		this.Location = new Point(300, 300);
		this.MaximizeBox = false;
		this.CenterToScreen();

		Button btn = new Button();
		btn.Text = "Kliknij mnie";
		btn.Location = new Point(8, 8);
		btn.Click += new EventHandler(ShowMessage);

		Controls.Add(btn);
	}

	private void ShowMessage(object sender, EventArgs e)
	{
		MessageBox.Show("Hello.");
	}

	private void Quit(object sender, EventArgs e)
	{
		Application.Exit();
	}
}
–1 głos
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Sojtin Obywatel (1,030 p.)
przywrócone 4 kwietnia 2015 przez Sojtin

Warto się uczyć czegokolwiek wink C# jest wykożystywany miedzy innymi w aplikacjach na urządzenia Apple, wiec nie jest to martwy język. Nie widze powodu dla którego miałby być nie warty uwagi.

komentarz 4 kwietnia 2015 przez toaspzoo Dyskutant (8,300 p.)
A nie objective-C?
komentarz 6 kwietnia 2015 przez jaqb17 Nowicjusz (180 p.)
Można użyć platformy Xamarin i pisać na sprzęt Apple w C#. Ale rzeczywiśćie najcześciej używa sie Object-C i nowego Swift`a

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 380 wizyt
+6 głosów
13 odpowiedzi 2,272 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...