• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czego się uczyć? Przyszła praca...

Object Storage Arubacloud
0 głosów
670 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Harkor Użytkownik (530 p.)
Witam.

Jestem uczniem klasy 3 technikum informatycznego, programowaniem interesowałem się od gimnazjum na chwilę obecną znam podstawy: C++,HTML,CSS,JS,JAVA, pisałem strony internetowe głównie na potrzeby szkoły, programy na windows (przepracowany kurs c++ z kanału Pasja informatyki) a ostatnio trochę bawiłem się z pisaniem aplikacji na androida (w wolnych chwilach dopisuje fragmenty kodu do autorskiej prostej gierki, idzie to powoli bo akurat JAVE znam troszku słabiej ale widzę duże postępy). Chciałbym za nico ponad rok po ukończeniu technikum rozpocząć pracę jako programista... Jestem jedną z nielicznych osób które zaczęły o tym poważnie myśleć wcześniej niż usłyszały o jakiś zarobkach itp. Po prostu pisanie programów sprawiało mi radość a matematyka i logiczne myślenie od zawsze były na wysokim poziomie.
I tu moje pytanie czy to istotnie możliwe aby załapać się na jakąś pracze czy choćby staż po technikum? Co powinienem rozwijać czego się uczyć aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie?

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2017 przez niezalogowany

Czego się uczyć? Przyszła praca...

Standardowa odpowiedź uniwersalna: angielskiego - musisz bez większego problemu czytać dokumentacje

+2 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Ucz się dalej C++'a, ale już nowoczesnych standardów. Stosuj bibliotekę dostarczaną wraz z językiem. Szczególnie interesujące powinny być <algoritm>, <type_traits> (tu uwaga bo po lekturze tutoriali to nie jest banalne), <memory>, <thread> (znów to co dla <type_traits>), <string>, <vector>, <map>, <set>, wersje unordered, <random>, <functional>, składnia lambdy....

Dodatkowo opanuj język który pozwoli Ci szybko implementować algorytmy. Osobiście polecam Python'a. Tu także po zapoznaniu się ze składnią, zerknij do biblioteki standardowej. Szczególnie interesujące powinny być pakiety collections, itertools, sys, os...

W międzyczasie, implementacje w jednym lub 2 językach zadań ze spoj.com (z naciskiem na wersję angielską witryny a nie polską). Tu jak zaliczysz zadanie, wracaj w miarę możliwości do poprawienia kodu tak aby był bardziej czytelny i posiadał "elegancję". Pamiętaj że SPOJ nie nauczy cię architektury aplikacji...

Tego nauczy Cię własny projekt np. prostej gry. Tu fajne są gry planszowe. Gomoku, zwykłe kółko i krzyżyk, szachy (w zakresie wyłącznie poruszania się bierkami bo silnika na tym etapie nie pisz). Gry wystaw np. na github'ie i proś o recenzję kodu. Pamiętaj jednak że uwagi przyjmujesz "na klatę" i nie mają one Ciebie dotykać a pozwalać podnosić kompetencje :-)

Co do stażu... Wbrew pozorom jeśli chcesz, to znajdziesz staż :-) Wystarczy się nie zrażać i brnąć do przodu. Pytać. pukać, prezentować ... O ile będziesz miał w młodym wieku dorobek na SPOJ'u, kilka projektów na github'ie... Przyszły "stażo-dawca" chętnie będzie z Tobą rozmawiał.
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
Ze stazem bedzie ciezko, firmy raczej przyjmuja studentow, uwierz mi nie znasz podstaw C++, ale ucz sie dalej, nikt sie mistrzem nie urodzil. Pytanie retoryczne: czy wiesz co to typ auto, wyrażenia lambda, STL, const, wskazniki na const.
komentarz 7 kwietnia 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
Nie zle mnie zrozumiales, to byl przyklad, a to zdanie wyrwane z kontekstu
komentarz 7 kwietnia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Nie pogrążaj się, bo pieprzysz bzdury bez pokrycia.
komentarz 7 kwietnia 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
W czym sie niby pograzam, podaj argumety, a nie pieprzysz glupoty
komentarz 7 kwietnia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Podałem ci wyżej, a że jesteś  ślepy jak niedorozwinięta kura to już nie mój problem.

Przeczytałem kilka twoich pytań i generalnie to gówno wiesz na temat programowania, jeszcze mniej na temat rynku pracy a próbujesz udawać obeznanego.
komentarz 7 kwietnia 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
niech ci bedzie, nie mowielem nigdzie ze jestem mistrzem programowania, czesto patrze na oferty pracy wiec wiem raczej wiecej od ciebie, a ze znasz juz moj wiek to mozesz do mnie z uprzedzeniem podchodzic
0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ja polecam Ruby, bardzo łatwy do nauki.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,049 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,591 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...