• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C++ IDE na OSx

Object Storage Arubacloud
0 głosów
4,900 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
Witajcie,

Ostatnio przerzuciłem się z windowsa na maka. Na studiach między innymi programujemy w c++. Poszukuję wygodnego środowiska dla c++ na osx. Byłbym zadowolony z xcode, ale za każdym razem trzeba tworzyć cały projekt, a ja bardzo lubię porządek w plikach bo mam ich na prawdę dużo na różne przedmioty.

Moje wymagania (pierwsze jest najważniejsze) :

- chciałbym, żeby po kliknięciu (otwarciu) pliku c++ mógł on otworzyć się bezpośrednio w programie (to akurat zapewnia xcode) i żeby można było go łatwo po prostu edytować i odpalić (skompilować i wyświetlić efekt - w większości będę pisał programy na konsole). Kiedy otwieram plik w xcode nie da się go odpalić w żaden sposób - trzeba za każdym razem tworzyć cały nowy projekt i wklejać tam kod co dla mnie jest szaleństwem.

- chciałbym aby w miarę możliwości program (środowisko) był lekki, szybki i prosty w obsłudze

Z góry dzięki za pomoc :)
komentarz 5 marca 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
CLion ;) aczkolwiek.. powinieneś odpalić jeden plik ;)
Zawsze można clang++ ;)
komentarz 5 marca 2017 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
Cliona próbowałem, też każe mi tworzyć nowy projekt i w ogóle był beznadziejny - nie podobał mi się - chociaż to bym jeszcze przeżył, ale jak mówię nie dało się bez tworzenia projektu odpalić programu.

clang? próbowałeś go? myślisz, że spełni moje oczekiwania ?
1
komentarz 5 marca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
No nieźle.. pytasz czy clang spełni Twoje oczekiwania jeśli to kompilator dla C/C++ dostępny domyślnie dla OSX :-)

Jeśli chcesz uzyskać "szybkie kompilowanie pojedynczych plików", trzeba się przeprosić z linią komend. Ja używam po prostu vim'a i linii komend do szybkiego kompilowania "jednoplikowców" a XCode, lub innego IDE jeśli potrzeba zająć się projektem.
komentarz 5 marca 2017 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
Nie znam nazw kompilatorów - wybacz. Myślałem, że to nazwa jakiegoś IDE.

O brzmi sensownie :) Masz może jakiś poradnik jak kompilować z terminala? Trzeba coś dodatkowo instalować? Z edycją plików poradzę sobie w XCode bo do tego akurat jest ok, ale do kompilacji wymaga tworzenia "projektu", więc gdybym mógł kompilować z poziomu konsoli byłoby ok.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 marca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
wybrane 5 marca 2017 przez robert9620
 
Najlepsza

Uruchamiasz terminal, przechodzisz przez cd do katalogu gdzie masz plik i wywołujesz (dla C++)

clang++ -o program program.cpp
./program

Lub jeśli chcesz skompilować z diagnostyką:

clang++ -Wall -Wextra -pedantic -o program program.cpp

Polecam instalację portów dla OSX'a https://www.macports.org/ będziesz mógł używać i gcc i mc i vim'a.... 

+1 głos
odpowiedź 5 marca 2017 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
QtCreator jest świetnym IDE. Można go używać na Windowsie, Linuksie i Macu.
Z ciekawostek: Microsoft niedawno wydał Visual Studio dla maca.
komentarz 6 marca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Dodam jeszcze, żeby nie było, że QtCreatora można używać nie tylko do Qt.
0 głosów
odpowiedź 5 marca 2017 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Visual Studio Code wydaje się też spoko z integracją dla g++ https://code.visualstudio.com/docs/languages/cpp
Generalnie polecam po prostu zainstalować sobie w systemie GCC/G++ i podpiąć to pod jakiś edytor tekstu, ewentualnie kompilować z konsoli, albo zrobić sobie sprytnego Makefile ;)
Sposobów jest wiele, a XCode na małe konsolowe programiki jakie będziesz robił na studiach to zdecydowanie overkill.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 607 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2017 w C i C++ przez Franczesko Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 242 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez romek21 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 143 wizyt

92,580 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...