• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Freelancer/umowa o dzieło.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
991 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2017 w Offtop przez panKimono Nowicjusz (160 p.)
Witam, hobbystycznie zajmuje się tworzeniem stron internetowych w HTML5 plus wdrażaniem własnych motywów do Wordpressa i tworzeniem backendu by ktoś mógł sobie później łatwo edytować treść. Jednak wszystkie projekty lądują w szufladzie i pomyślałem żeby wyjść z tym do ludzi i tworzyć takie strony póki co za nieduże pieniądze. Chciałbym rozpocząć działalność jako freelancer bez DG lecz na umowy o dzieło ponieważ nie wiem ile miałbym zleceń więc nie chciałbym się w tym czasie pchać w DG i tutaj mam kilka pytań z tym związanych.

- Czy mogę się ogłaszać w internecie? Tzn, zrobić swoją stronę/ portfolio, ogłaszać się na innych portalach.

- Czy na swojej stronie mogę podać ceny usługi czy raczej napisać po prostu, że cena do dogadania indywidualnie(w gre wchodzi definicja DG jako działalności ciągłej i zorganizowanej, nie chciałbym teraz pod to podchodzić)

- Jak się rozliczać z takich umów? Gdzieś czytałem, że na koniec roku klient musi mi wysyłać jakieś PITy i płacić za mnie podatek, jak na moje oko to tylko dodatkowe utrudnienia które mogą odstraszyć potencjalnego klienta. Czy faktycznie tak jest? Chciałbym, żeby klient płacił po prostu kwotę brutto i finito. Resztą ja bym się zajął.

- Jak to jest z zawieraniem umów z kimś kto mieszka daleko ode mnie? Czy ja mu muszę wtedy wysyłać pocztą umowę czy wystarczy umowa "na słowo"?

Z góry dziękuje za odpowiedzi, w tym temacie jestem kompletnie zielony. Chętnie się dowiem jak to wygląda. Pozdrawiam.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 lutego 2017 przez niezalogowany
1. Moim zdaniem możesz się ogłaszać, że szukasz zleceń

2. Wydaje mi się, ze możesz podawać ceny, w końcu ktoś musi wiedzieć, że szukasz zleceń i za taką kwotę.

3. Tak, Powierzający Wykonanie Dzieła płaci zaliczkę na pit4, potem składa roczny pit-4r za wszystkich pracowników razem oraz generuje dla Ciebie PIT-11, na podstawie którego się rozliczasz rocznie na pit-37. Więc jak będziesz miał 100 klientów, to dostaniesz 100 pitów-11. Gość płaci zaliczkę na podstawie rachunku, jaki mu wystawisz, więc możesz wystawić tak śliczny rachunek, że wszystko będzie idealnie wyliczone i kwoty do zapłaty pogrubione, ale i tak musi to zliczyć do PIT-4R rocznie, nawet jak mu podrzucisz gotowca Pit-11 dla siebie.

To o czym piszesz, żeby zapłacił i zapomniał, to właśnie DG OF. Wtedy całość obsługi księgowej spada na ciebie, jemu wystawiasz fakturę do płacenia  i już. No nie do końca już, bo dzięki PiSowi jeszcze rozliczenie godzinowe. Ale to fikcja :(

4. Może być ustna, jak mu ufasz, że się nie wyprze.

 

========

 

Pamiętaj też że umowa typu dzieło nie stanowi podstawy do SUS i NFZ, więc nie będzie ci rosła (hehehehe, i tak nie będzie) składka na emeryturę/rentę oraz nie będzie przysługiwało leczenie (to już gorzej)
komentarz 9 lutego 2017 przez panKimono Nowicjusz (160 p.)
3. No właśnie strasznie to pogmatwane :( Może to odstraszać potencjalnych klientów. Sam bym wolał skorzystać z usług firmy która wystawi mi tylko fakturę, ja płacę i po sprawie aniżeli bawić się jeszcze w jakieś Pity. A może tak skorzystać z inkubatorów akademickich? Słyszałem, że to nawet ciekawa opcja.
0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
jeżeli umowę podejmuje osoba.pr-osoba.pr to obowiązek opłaty podatku spada na ciebie, w przypadku osoba.pr.-firma, to firma opłaca  za ciebie podatek i rozlicza się na podstawie pitu-11
0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2017 przez panKimono Nowicjusz (160 p.)
A co sądzicie o rozliczaniu się z klientem za pomocą serwisu https://useme.eu/pl/ ? Wystawianie faktury Vat bez firmy oraz prosta metoda rozliczenia to też fajna sprawa.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 963 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2016 w Offtop przez patryk23 Początkujący (290 p.)
–1 głos
1 odpowiedź 311 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kosabdsm Początkujący (430 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 667 wizyt

92,632 zapytań

141,502 odpowiedzi

319,882 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...