• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie stron internetowych od strony prawnej

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
648 wizyt
pytanie zadane 24 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez hunter Początkujący (290 p.)
Jak wygląda tworzenie stron od strony prawnej? Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umów? Gdzie mógłbym znaleźć sprawdzone przez was szablony umów? Jak mogę "podpisać" umowę z klientem - da się przez e-mail czy trzeba umowę jakoś przesłać? Jak to wygląda z pracami zleconymi przez obcokrajowców (np. przez portal freelancer.com, upwork)? Niestety nie wiem czy nie trzeba dopełnić w takim wypadku innych formalności i czy są różnice w opodatkowaniu.

Czy jest jeszcze coś co powinienem wiedzieć starając się o zostanie freelancerem? Coś co was zaskoczyło, kiedy sami zaczynaliście pracować.

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi i sugestie.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 24 września 2016 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Hej :)

Umowa może być przesłana w formie elektronicznej (np. pdf), wydrukowana przez klienta, podpisana i wysłana tą samą drogą do Ciebie. Według prawa nawet umowy zawarte "na słowo" (na przykład w czasie rozmowy przez email) mają znaczenie.

Jeśli chodzi o wzór umowy, to jest tego sporo. Przykład:

http://www.infor.pl/prawo/umowy/uslugi/293527,Umowa-o-zaprojektowanie-i-wykonanie-strony-internetowej-WZOR-UMOWY.html

Ja zazwyczaj w przypadku mniejszych zleceń nie podpisuję umowy i jak dotąd nie miałem żadnych problemów :)
komentarz 24 września 2016 przez hunter Początkujący (290 p.)
Dzięki za odpowiedź. Wiesz może jak sprawa wygląda ze zleceniami osób i firm z zagranicy?
komentarz 24 września 2016 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Niestety nie miałem jeszcze okazji współpracować z nikim z zagranicy.
komentarz 24 września 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Według prawa nawet umowy zawarte "na słowo" (na przykład w czasie rozmowy przez email) mają znaczenie.

Czy możesz podać źródło tej wiedzy? 

2
komentarz 24 września 2016 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)

https://prakreacja.pl/umowa-email/

 

Art. 60 KC Z za­strze­że­niem wy­jąt­ków w usta­wie prze­wi­dzia­nych, wola osoby do­ko­nu­ją­cej czyn­no­ści praw­nej może być wy­ra­żona przez każde za­cho­wa­nie się tej osoby, które ujaw­nia jej wolę w spo­sób do­sta­teczny, w tym rów­nież przez ujaw­nie­nie tej woli w po­staci elek­tro­nicz­nej (oświad­cze­nie woli).

 

Przyjmuje się, że osoba może wy­ra­zić swoją wolę:

  • wprost (przez ustne lub pi­semne zło­że­nie okre­ślo­nego oświad­cze­nia woli)
  • w spo­sób do­ro­zu­miany (przez każde za­cho­wa­nie, ujaw­nia­jące wolę do­ko­na­nia okre­ślo­nej czyn­no­ści)

 

Skoro za­tem oświad­cze­nie woli zło­żone może być w do­wol­nej for­mie, nie bu­dzi wąt­pli­wo­ści, że umowa może zo­stać za­warta rów­nież przez wy­mianę wia­do­mo­ści e-mail.

 

Absolutnie też nie stawiam tutaj równości pomiędzy pisemną umową a wymianę maili. Zaznaczam tylko, że jest to istotne przy ewentualnym dochodzeniu racji.

+2 głosów
odpowiedź 24 września 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Wszelkie ustalenie na email są umową słowną, chyba, że podpiszesz cyfrowo. Przeważnie podpisuje się umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Wtedy opodoatkowanie nie jest duże, np od 1000 zł 90 podatku.
komentarz 24 września 2016 przez hunter Początkujący (290 p.)
Dzięki za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie - może głupie ale w tych sprawach jestem naprawdę laikiem - opodatkowanie 9% jest pobierane za zyski z tytułu podjętej pracy? Później trzeba także złożyć zeznanie podatkowe za rok (PIT) i zapłacić następny podatek?
komentarz 11 kwietnia 2017 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
oczywiscie praca jest opodatkowana podwojnie + zusy, srusy, krusy.

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 303 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kosabdsm Początkujący (430 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 200 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 976 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2017 w Offtop przez panKimono Nowicjusz (160 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...