• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Elektronika - dla początkującego

Object Storage Arubacloud
+1 głos
518 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2017 w Offtop przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Chciałbym zacząć zabawę z elektroniką. Póki co nie chodzi mi o Arduino, a bardziej o złapanie ogólnego pojęcia jak płynie prąd i jak to generalnie działa. Chciałbym pobawić się jakimiś prostymi układami. Zrobić np. licznik z kilku przerzutników. Dlatego mam 2 pytania:

1. Jakie komponenty warto sobie kupić, żeby dużo nie wydać, a móc się pobawić i złapać trochę pojęcia? Wstępnie wymyśliłem:

Płytka stykowa, kable, bateria, trochę diód led, kilka przerzutników, kilka bramek logicznych, jakieś tranzystory, buzzer, trochę rezystorów, prosty multimetr,

2. Jakiś polecany sklep? Czy po prostu allegro/ebay/alliexpress? :P

6 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 6 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
wybrane 11 lutego 2017 przez Grzyboo
 
Najlepsza
Ja często jeśli zależy mi na czasie, zamawiam w lispolu, jeśli mogę poczekać, to eBay.

Rezystory, tranzystory NPN i PNP, potencjometry, bramki logiczne, ponadczasowy ne555, przekaźniki, diody LED, diody prostownicze, fotorezystor, kondensatory elektrolityczne, kondensatory ceramiczne, tact switche, płytka stykowa i jakiś prosty zasilacz regulowany, ewentualnie poprostu 5V. Ważny jest też multimetr, na początek wystarczy najprostszy. Wiele elementów możesz też odzyskać ze starych urządzeń.
+2 głosów
odpowiedź 5 lutego 2017 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Witaj!

Polecam kursy z forbot.pl masz dostęp do darmowych kursów z elektroniki, robotyki, mikrokontrolerów itp. Do każdego kursu dodają link ze sklepu Botland gdzie masz zestawy różnych komponentów potrzebne do zrealizowania kursu.

Pozdrawiam!
+2 głosów
odpowiedź 5 lutego 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Podzespoły elektroniczne są bardzo tanie w Chinach http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_BIN=1&_nkw=resistor+set&_sop=15

Niestety paczki idą około miesiąca.

W Polsce chyba najbardziej znanym sklepem dla elektroników jest https://sklep.avt.pl/

Słyszałeś o Arduino? To łączy programowanie z podstawami elektroniki.
komentarz 5 lutego 2017 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Pisałem o Arduino. Na razie nie chcę się w to pakować. Jak mi się spodoba prosta elektronika to pomyślę nad tym :) Póki co mam ambicje pokroju zapalić diodę LED.
+2 głosów
odpowiedź 6 lutego 2017 przez Abachaczi Nowicjusz (240 p.)
Witaj :)

Osobiście mogę polecić książkę "Od praktyki do teorii", której autorem jest Charles Platt. Sam z niej korzystam, świetnie wytłumaczone zasady działania komponentów elektronicznych oraz zasad i praw elektroniki. Uczysz się najpierw podstaw a później wchodzisz w budowę układów scalonych, od prostych po skomplikowane. Przy każdym z rozdziałów masz listę zakupów, jest spis sklepów elektronicznych. Pod koniec pojawia się nawet programowanie tych układów. Podsumowując polecam dla początkujących :)

P.S. W jednym z rozdziałów budujesz nawet alarm antywłamaniowy :D
+2 głosów
odpowiedź 6 lutego 2017 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Jako, że zaczynasz to może na początek bez wydawania kasy na sprzęt:

https://circuits.io/

czyli programowanie płytek arduino w wersji online, bezpłatnie.

Dodatkowo mogę polecić książkę

http://helion.pl/ksiazki/arduino-65-praktycznych-projektow-john-boxall,ardupp.htm

Jak Cię zainteresuje bardziej to możesz potem sobie kupić sprzęt.
+2 głosów
odpowiedź 6 lutego 2017 przez niezalogowany
Co do sklepu - znajdź jakiś blisko twojego miejsca zamieszkania. Im więcej układów będziesz montować, tym bardziej docenisz taki lokalny sklep. :P

I żeby nie było powyższej sytuacji, tj. chcesz coś zbudować, a nie masz z czego - znajdź sobie kilka schematów, które chciałbyś zrealizować i zakup elementy do nich.

Do zakupów dorzuć koniecznie jeszcze jakieś stabilizatory, przykładowo 78LXX dla mało prądożerczych układów (do 100 mA) oraz dla tych o większym poborze prądu LM317 lub LM2576T-ADJ (polecam regulowane, żeby nie było sytuacji, gdzie będziesz potrzebował wyższego napięcia i zaczną się kombinacje skąd by takie wziąć).

Poszukałbym też w domu jakiegoś transformatora, bo to też ciekawy element. (-:

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 554 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 552 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 288 wizyt
pytanie zadane 8 października 2022 w Java przez Tukidydes Nowicjusz (140 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...